Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

Seni yakacaklar..

admin

admin

Bazen yanlışlıkla yada kazara elimizi yada herhangi bir organımızı yakarız. O an anlarız ki en acı veren yanmaktır. Acısı kolay kolay geçmez.
Son günlerde gencecik insanların kendilerini yakarak hayatlarına son verdiklerine tanık olmaya başladık. Düşünebiliyor musunuz  vücudumuzun küçük bir yerine ataş değse acıdan kıvranırken, bu insanlar yanarak can veriyor ve bunu kazaen değil, kendileri yapıyor. Allah göstermesin bu kendini yakmaya karar veren insanlar ateşin insana ne kadar şiddetli acı vereceğini bilmez mi? Tabi ki bilirler, çocuk değiller ki. Ama düşünün bu insanlar kendini ateşe verip, yanarak can veriyor.

Neden  peki?

Birinci sebep işsizlik. Yani ekonomik sebeplerle.
Önce soralım: Bu ülkede evine ekmek götüremeyen, diğer bir deyişle işsiz sayısı kaç milyon biliyor musunuz? Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’e  göre, yaklaşık 5.5 milyon kişi.! CHP Grubu’nun hazırladığı ekonomi raporuna göre ise 8 milyon 500 bin kişi, ki bana göre çok daha yüksek… Aradaki fark neden peki? Çünkü TÜİK, iş bulma umudunu yitirdiği için iş aramaktan vazgeçen 3 milyon kişiyi işsizden saymıyor da onun için!.. Süreli yani mevsimlik çalışanları da bunun üzerine eklediğinizde CHP’nin vardığı sonuca ulaşıyorsunuz!..
İkinci soruya gelelim; Bu ülkede son 3 yıl içinde kaç kişinin intihar ettiğinden haberiniz var mı? 100, 300, 500, bin beşyüz… Bilemediniz. Rakam çok daha yukarıda ne yazık ki: Yaklaşık 5 bin kişi. Yani bizim küçük bir ilçemiz kadar diyebiliriz.
Bu korkunç rakamı oluşturan insanlar 3 yıl gibi kısa bir süre içinde niçin yaşamdan kopup gitmişler peki? Yapılan araştırmalarda ilk üçü oluşturan nedenlere bakalım:
Ruhi bunalım, aile içi geçimsizlik, işsizlik ve buna bağlı ekonomik nedenler.
İnsanlar mutsuz, umutsuz ve çaresiz. Bir umut diye gittikleri kapılar kendilerine duvar olmuş. Tabi ekonomik olarak üst seviyede olanlar bunu anlamaz. Çünkü onların tuzu kuru.
Son seçimlerde en büyük propaganda işsizlik üzerine idi. Özellikle yerel yönetici adayları halka sürekli iş ekmek vadetti aş vadetti. Peki sonuç;  Gidin başınızın çaresine bakın.!
Toplumumuzun geleneksel aile yapısı gereği yardımlaşma, kol kanat germe de olmasa insanların sokaklara taşması işten bile değil.
Ama nereye kadar? Her ailenin durumu işsiz oğluna, kızına bakacak kadar iyi değil ki? Asgari ücretle ve daha aşağı gelirle yaşam savaşı veren binlerce aile var.
Tüm bunların sorumlusu kim…? 18 yıldır iktidar da olanların  yöneticilerine bakarsanız  her şey toz pembe, işsizlik sorunu yok, iş beğenmeme sorunu var. Şöyle düşünelim. Çok iyi eğitim almış, kendini kariyer anlamında üst seviyeye çıkarmış bir gencimiz iş başvurularında bulunuyor. Önüne bir sürü seçenek çıkıyor. Ama her ne hikmetse gencimiz burun kıvırıyor. 3 bin 5 bin maaşlı işleri elinin tersiyle geri çeviriyor. Öyle mi gerçekte? Onun için mi intihar ediyor, üstelikte cayır cayır kendini yakarak. Boğazın  derin sularına bırakarak.!
Hiç merek ettiniz mi, boşanmalar ne kadar arttı? 1 Mart 2019 verilerine göre boşanma hızında büyük artış var…! 2018 yılında bir önceki yıla göre boşanmaların oranı yüzde 10.9 arttı. Boşanma hızındaki artış puan bazında 6 katına çıktı. 2017 yılında 128 bin. Yani yaklaşık 150 bin. Sadece Balıkesir’de geçen yıl 2700 kişi boşanmış. Bu korkunç bir rakam. Yani yüzlerce sahipsiz çocuk.
Ah sorumlular ah… Şu mübarek günlerde iftar sofraların da hiç mi aklınıza gelmez aç insanlar? Yatacak yeriniz var mı sizin?
Gece olduğun da başınızı yastığa huzur için de koyabiliyor musunuz? Evet diyorsanız sizin resmen vicdanınız kurumuş…

Nerede kaldı “komşusu açken, tok yatan bizden değildir” sözü?

 

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ