Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

SEÇİM 17 GÜN SONRA NETİCELENDİ

Mustafa Koçal

Mustafa Koçal

Günlerdir itirazlardan dolayı bir türlü neticeye varılamayan mahalli seçim nihayet neticelendi. Millet ittifakının adayı Ekrem İmamoğlu mazbatasını aldı. İstanbul büyük şehir belediye başkanlığı koltuğuna oturdu. İstanbul ve ülkemiz için hayırlı olsun.

Fakat arkada çok şeyler kaldı. AKP İstanbul da büyük şehir belediye başkanlığı seçiminin yenilenmesi için Yüksek Seçim Kuruluna (YSK)  başvuruda bulundu. YSK’ya üç valiz itiraz evrakları teslim etti. AKP başkan yardımcısı çok şeyler söyledi. En son söylediği “ hiçbir şey olmasa bile, kesinlikle bir şeyler oldu. Amma fark edemedik” olmuştur.

Bu arada; en çok üzerinde konuşulan Çekmeköy’den ise hiç bahsedilmemesi enteresandır! Burada polisler kapı kapı dolaşıp sahte seçmen aradı. Fakat ne hikmetse bu konuda bir açıklama yapılmadı. Sosyal medyada ise buraya AKP’ye yakın olan seçmenlerin yerleştirildiği iddia edildi. Bu iddianın doğruluğu var ki? YSK’ya yaptıkları itirazda Çekmeköy’den bahsedilmemiş. AKP genel başkan yardımcısının söylediği söze gelelim: “Hiçbir şey olmasa bile, kesinlikle bir şeyler oldu. Amma fak edemedik” demesi çok manidardır. Her seçimde işler sizin planladığınız gibi gitti. Siz zannettiniz ki, “vatandaş yine bizim söylediğimize inanır” diye düşündünüz. Seçim propaganda sürecinde saçma sapan söylemlere, sözlere bu sefer vatandaşlar inanmadı. Hattızatında hiçbir şey olmadı. Siz olacağını beklediniz? Planlarınız tutmadı. Sağa sola seçmen yerleştirildiği seçim listeleri hazırlanırken ortaya çıkmıştı. Ne yazık ki o zaman sesiniz çıkmadı. Çünkü yerleştirilenler sizdendi. Şimdi kalkıyorsunuz “mühürsüz oylar çıktı” diyorsunuz. Referandumda daha sandıklar açılır açılmaz mühürsüz oylar sayılsın diye YSK’ya dilekçe veren siz değil miydiniz? Bu mühürsüz oyların sandığa girdiğini nereden biliyordunuz? Daha sandıklar yeni açılmıştı? Minareyi çalan kılıfını hazırlar hesabı hemen YSK’ya müracaat ettiniz. İkinci bir husus: “Kanun hükmünde kararname ile işten çıkarılanlar oy kullanmış” diyorsunuz. Onlar yalnız yaptıkları görevlerden çıkarıldı, vatandaşlıktan çıkarılmadı. “Hapistekiler oy kullanmış” diyorsunuz. Onları kim listeye yazdı ise, bulun gerekli işlemi yapın. “Sandık başlarına FETÖ’CÜ olmakla suçlananlar yazılmış” diyorsunuz. Yazanlar sizin memurlarınız. “Bir şeyler oldu. Fakat fark edemedik” diyorsunuz. Olan sizin seçimi kaybetmenizdir. Seçimi kaybedeceğinizi düşünmüyordunuz. Vatandaşlara illet zillet derseniz, vatandaşları ayrıştırırsanız vatandaşta bunu elbette ki kabul etmeyecektir. Üç partiyi terör örgütü ile birlikte olmakla itham ederseniz buna verilecek cevaba diyecek bir şeyiniz olamaz. Şayet bu söyledikleriniz seçim kurulu tarafından onay bulursa geçtiğimiz seçimlerin de hepsinin geçersiz sayılması gerekir. Geçtiğimiz seçimde muhalefetin itirazına “Atı alan Üsküdar’ı geçti” diyen siz değil misiniz?  Şayet KHK ile işten atılanları oy kullanmaları mahzurlu görülürse bundan önceki seçimler de tartışmaya açılır.

Şimdi yalnız büyük şehir belediye başkanlığı seçiminin yenilenmesini istiyorsunuz. Oylar, ayrı ayrı zarflarda kullanılmadı. Tek zarfın içerisinde kullanıldı. Yenilenme hepsi için olur. Belediye meclis üyeleri de itiraz eder. İlçe belediye başkanları da itiraz eder. Muhtarlar da itiraz eder. Ya hepsi yenilenir ya da hiç birisi yenilenmez. Çünkü KHK ile işten atılanlar ve cezaevinde olanlar diğerlerine de oy vermiş kabul edilmesi gerekir. Yalnız büyük şehir belediye başkanlığı seçimi yenilenir ise kazandığınız ilçe belediyelerini de kaybedersiniz. Bu saatten sonra Ekrem İmamoğlu’ndan belediye başkanlığını AKP’nin alması çok zordur. Dimyat’a pirince giderken eldeki bulgurdan da olurlar.  Sayılarımla.

Türkiye laiktir laik kalacaktır. Ne mutlu Atatürkçüyüm diyenlere! Ne mutlu cumhuriyetçiyim diyenlere! Ne mutlu laikim diyenlere! Ne mutlu Türk milliyetçisiyim diyenlere! Ne mutlu varlığım Türk varlığına armağan olsun diyenlere!

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
KURBAN BAYRAMI - 10 Ağustos 2019
TARIM VE HAYVANCILIK - 8 Ağustos 2019
ENFLASYON OYUNCAK OLDU - 7 Ağustos 2019
DOĞU AKDENİZ - 6 Ağustos 2019
AKÇAY’DA NELER OLUYOR? - 27 Temmuz 2019
ARTIK BU KADARINADA PES - 18 Temmuz 2019
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ