Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

“ŞAŞKIN ÇOCUK”

Nigar Afacan

Nigar Afacan

Kişilerin gösterdiği  her  başarı  yada   başarısızlıkta, içinde  yaşadığı çevrenin  yapıcı ya da yıkıcı  bir etkisi  mutlak  vardır.

Hikayemizde olduğu gibi  ibret alınması gereken  yaşanmışlıklar  sıradışı kişilere özellikle çocuklara bakış açımızı değiştirmeli diye düşünüyorum.

”Bir gün , arka  bahçelerinde  saatlerce kıpırdamadan yatan  ördeği  pür dikkat inceleyen çocuk  , ördek  oturduğu yerinden kalktığında  altındaki yumurtaların  birçoğunun içinden mini minnacık yavrucuklar çıktığını görür .  Çocuğun gözleri parlar.

Yumurtaların üstüne oturulursa civciv çıkacaktır !

Ertesi gün  küçük çocuk  kaybolur  uzun aramalardan sonra  bahçelerinin  kuytu bir köşesinde  ördek  yumurtalarının üzerine yüzü koyun yatmış bir halde bulunur  kuluçkaya yatmıştır !

7 yaşına geldiğinde ailesi  okula başlatılır  ancak  bu 3 ay sürecektir.

Birgün okuldan eve geldiğinde annesine bir kağıt verir  “Bu kağıdı öğretmenim verdi ve sadece sana vermemi tembihledi” der.

Annesi kağıdı gözyaşları içinde oğluna sesli olarak okur :

“Oğlunuz bir dahi. Bu okul onun için çok küçük ve onu eğitecek yeterlilikte öğretmenimiz yok. Lütfen onu kendiniz eğitin.”

Eski bir öğretmen olan annesi  anlama zorluğu yaşayan oğluna 12 yaşına kadar  evlerinde eğitim verir  ekonomik şartlar nedeniyle çocuk çalışmak zorunda kalır bu nedenle eğitim hayatı biter. Tren koridorlarında gazete ve su satmaya  başlar.

(14yaşına geldiğinde  işini büyütüp yanında işçi çalıştırmaya başlıyacaktır.)

Aradan uzun yıllar geçer  annesi vefat eder, o artık yüzyılın en büyük bilim adamlarından biridir bir gün eski aile eşyalarını karıştırırken  bir çekmecenin köşesinde katlı halde bir kağıt bulur alıp açar.

Kağıtta “Oğlunuz “şaşkın” (akıl hastası) bir çocuktur. Artık kendisinin okulumuza gelmesine izin vermiyoruz…” yazılıdır.”

Saatlerce ağladıktan sonra anı defterine şu sözleri yazar !

”Thomas  Alva Edison  kahraman bir anne tarafından  yüzyılın dahisi haline getirilmiş “şaşkın” bir çocuktu.”

Öğretmenlerinin akıl hastası sayıp okuldan attığı , İdealist bir annenin anlayış ve sabırla yetiştirdiği  şaşkın” çocuk  ” Dünyayı  aydınlatan adam ” olarak tarihe geçmiştir.

O dönemlerin bilinciyle sıradışı çocuklara  davranış şekilleri kısmen anlaşılabilinir  ancak ! algılama güçlüğü yaşayan yada yerinde duramayan hiperaktif  (bir beyin fonksiyonu) çocukların  istem dışı  hallerini , bir  karakter sorunu gibi görmek , günümüzde   kabul edilebilinir bir durum değildir.

Çevrenizde Hiperaktivite teşhisi konmuş bir çocuk varsa ona dikkatli bakınız …

Örselenmeyip  , bilinçli bir eğitim alabilir  ise !  Bir  dahi olmasa da, zaman içinde  kendilerinden beklenmeyen başarılarına tanık olabilirsiniz.

Mutlu hafta sonları.

 

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
”TAHTAKUŞLAR” - 20 Temmuz 2019
ENGELSİZ EĞLENCE - 5 Temmuz 2019
”BAYRAM ERTESİ” - 15 Haziran 2019
”DAVUL’UN SESİ” - 25 Mayıs 2019
” HUU” - 18 Mayıs 2019
” ANMAK ” - 4 Mayıs 2019
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ