Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

SANDIK

Zeki Doğan

Zeki Doğan

Kuzey Kıbrıs’ta 11 Ekim Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerine üç gün kala 46 yıldır kapalı olan Maraş bölgesinin bir bölümü halkın ziyaretine açıldı. KKTC Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Serdar Denktaş, Maraş’ın seçim malzemesi olarak kullanılmasının yanlış olduğunu belirtti. 11 Ekim’de gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanlığı seçimine müdahale olabileceğini, oyların sisteme işlenmesine kadar olan sürede sandıklara sahip çıkılması gerektiğini vurguladı. “… herkes kendisini birer gözlemci olarak kabul etsin ve sandıklara sahip çıksın. Herkes sandıklara dört elle sarılsın. Cünkü bu yaşadıklarımız yaşanacak şeyler değildi.  Bunları yaşadığımıza göre başka şeyler de görebiliriz. Her vatandaş sandığa gitmeli ve oyuna sahip çıkmalıdır” dedi.

***

2019 Yılında Ukrayna Merkezi Seçim Komitesi, Rusya’da daimi olarak kurulan 5 seçim sandığının tümünü kapatmıştı. Daha sonra Ukrayna parlâmentosu Rada milletvekili ve muhalif “Yaşam İçin Partisi” lideri Vadim Rabinoviç, kararı mahkemeye taşıyacağını açıklamıştı. Sosyal Medyada konuyla ilişkin açıklama yapan Rabinoviç, “…çeşitli değerlendirmelere göre, yüzbinlerce vatandaşımız Rusya’da bulunuyor. Kimi kazanç için, kimi de diğer nedenlerle orada. Hükümet onları oy hakkından yoksun bırakıyor. Bu anayasaya ve yasalara uygun bir durum değil. Bunlar, seçimlerde yapılacak manipülâsyonların bir parçası. Bu karara karşı dava açıyorum. Hey insanlar, susmamalıyız! Vatandaşlarımızı, temel hakları olan seçimlere katılma hakkından yoksun bırakıyorlar.” demişti.

***

Kırgızistan‘da 4 Ekim 2020 tarihinde milletvekili seçimleri gerçekleştirilmiş. Yedi bölgede 2 bin 429 sandıkta ve yurt dışındaki 45 sandıkta toplam 3 milyon 523 bin 532 seçmen oy vermişti.  Bu seçimlerde ilk kez Elektronik Oy Sandıkları kullanılmıştı. Yüz tanıma, parmak izi ve yeni kimlik belgelerinin tanımlanması ile oy kullanma işlemi gerçekleştirilmişti. Kırgızistan’da ilk defa dijital sistemlerle seçimler yapılmış olsa da, oy karşılığında bazı partilerin para dağıttığı, seçimin belli grupların menfaati doğrultusunda finanse edildiği iddiaları çok konuşulmuştu. Radyo ve televizyon kanallarında parti temsilcileri birbirlerine ağır ithamlar yöneltmiş, kavgalar yaşanmıştı. Tüm bunların üzerine Kırgızistan Başsavcılığı seçim günü 25 kanun ihlâlinin tespit edildiğini ve hukukî sürecin başlatıldığını açıklamış,  kanayan yaraya tuz ekmişti. Seçim günü yaşanan olaylar halkın büyük kısmında seçimlerin adil ve hukuki çerçevede yapılmadığı kanaatini uyandırmıştı.

***

1927 Liberya seçimlerinde Charles Dunbar Burgess King, resmi sonuçlara göre 240 bin oy alarak başkan seçilmiş, rakibi Thomas J. Faulkner ise 9 bin oyda kalmıştı. Fakat Charles D.B.King‘in bu ezici seçim zaferi “Şaibeli” bulunarak Guinness Rekorlar Kitabına girmişti. Çünkü King’in 240 bin oy aldığı seçimde, Liberya Anayasası’na göre ülkede oy kullanma hakkına sahip seçmen sayısı sadece 15 bin kişiydi.

***

Saddam Hüseyin, 2002 referandumunda propaganda şarkısı olarak Whitney Houston’un  “I Will Always Love You” şarkısını kullamıştı. Tek adaylı devlet başkanlığı referandumunu 7 yıllığına bir kez daha kazanarak sözde büyük zafer kazanmıştı. Seçim meydanlarında kendisine aşk ile şevk ile “I Will Always Love Youuuuuu” diye haykıranlar çok olmasa da, 2002 referandumunun %100 katılıma ulaştığı iddia edilmişti.

***

Güney Kore‘de beş yılda bir yapılan seçimlerde sadece bir adayın olması ilginçti.  Başka aday olmadığı için oylamada “Evet” veya “Hayır” oyu kullanılıyordu. Bunun için seçmenin önüne tek sandık yerine iki sandık konuluyordu. “Evet” oyu bir sandığa, “Hayır” oyu diğer sandığa atılıyordu. Böylelikle “Hayır” oyu verecek kişiler kolayca tespit ediliyordu.  Bu bakımdan Güney Kore halkı “Hayır” sandığına dönüp bakmaktan bile korkuyordu. Doğal olarak da Kim Jong-un her zaman olduğu gibi oyların yüzde 100’ünü alıyordu. Ülkenin resmi haber ajansı KCNA ise her seçimde olduğu gibi sonuçlarını şöyle açıklıyordu.“Halkımız Kim Jong-un’a olan güvenini ve desteğini göstermiştir.”

***

ABD‘de Braver Angels adlı bir şirket 1–2 Ekim’de yaklaşık 2 bin kayıtlı seçmenle bir anket düzenledi.  Katılımcıların yüzde 47’si seçimlerin şaibeli olacağını savundu. Ülke nüfusunun yarıya yakınının 3 Kasım’da yapılacak Başkanlık seçimlerinin âdil ve dürüst geçmeyeceği yönünde fikir beyan etmesi dikkat çekti. Daha da vahimi, ankete katılanların büyük bölümü sonuçlar açıklandıktan sonra şiddet olayları olabileceğinden endişe ettiklerini söylediler.  Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump, 2016 Başkanlık Seçimleri’nde Demokratların kendi seçim kampanyasına “casusluk” yaparak sızdıklarını ve  “darbe” girişiminde bulunduklarını iddia etti.

***

Avrupa’nın Susurluk İlçemiz kadar nüfusa sahip olmayan ülkesi Liechtenstein‘da yeni vatandaşlık başvurusu yapan kişilere vatandaşlık verilip verilmeyeceği vatandaşların oylarıyla belirleniyormuş. Yani öyle “Ben vatandaşlık verdim oldu” yok.

Vatandaşların oyları var.

Sadece Liechtenstein‘da değil Güney Kore‘de de oy var. Ukrayna‘da da,  Kırgızistanda da,  Liberyada da, ABD‘de de.

***

Oy bir şekilde veriliyor verilmesine de,

O sandık yok mu o sandık?

Her şeyi o sandık belirliyor azizim.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
KADINA ŞİDDET! - 27 Kasım 2020
DEMOKRASİYE GEEEEEL… - 26 Kasım 2020
İSTATİSTİK - 25 Kasım 2020
MESLEK HASTALIĞI - 23 Kasım 2020
AGANİGİ-NAGANİGİ - 19 Kasım 2020
BUMERANG - 18 Kasım 2020
HOROZ ŞEKERİ - 17 Kasım 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ