Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

SANA KARA BÜYÜ YAPMIŞLAR

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

TV’de haberlerde Suriyeli Büyücüleri görünce bu yazıyı yazma ihtiyacı hissettim. Eleman Suriye’den geliyor. Dairesinde, tezgâhını açıyor. Başlıyor büyü yapmaya. Bizim millet de bekliyormuş Suriyeliler gelsin büyü yapsın diye. Türklerin kültüründe var bu büyü işi. Büyüler çeşit çeşit. Halk arasında en korku salanı ise Kara Büyü. Birisine sana Kara Büyü yapmışlar dedin mi eyvah ki ne eyvah. Gitmedik büyücü, çalmadık kapı bırakmıyor. Yeter ki inansın. Millet olarak da inanmaya hazırız zaten.

BÜYÜLERİN ÇEŞİTLERİ

1. Ak Büyü (koruyucu büyü): Genel olarak ferdin veya toplumun iyiliği için yapılan büyüdür.

2. Kara Büyü: Ak büyünün aksine birine kötülük yapmak, zarar vermek gayesiyle yapılır.

3. Aktif Büyü: Bu büyüyü yapan, tabiat olaylarını yönetim ve denetimi altına alarak güçlü iradesiyle onları dilediği gibi kullanabildiğini iddia eder.

4. Pasif Büyü: Genellikle savunma ve korunma için yapılır.

5. Temas Büyüsü: En çok yapılan büyü şekillerindendir.

6. Taklit Büyüsü: Pek çok yerde uygulanmaktadır. Bir şeyin taklidini yapmakla o şeyin esasını etkileme, taklit yoluyla istenilen sonucu elde etme esasına dayanır.

Ülkemizde, en çok Kara Büyü üzerinde duruluyor ya. Kara Büyüyü biraz daha açalım.

Kara büyü kişileri birbirinden ayırmak, evlilerin boşanmasını sağlamak, cinsî kudreti önlemek, hasta etmek, sakat bırakmak, hatta öldürmek gibi kötü istekler kara büyünün gayeleri içindedir. Bütün bu istekler dinî ilkelere aykırı olduğu halde kara büyü yapanlar bile bile bazı kutsal değerleri, nesneleri, metinleri araç olarak kullanırlar. Uygulama tekniği genellikle taklit ve temas yoluyla dır. Birde temas büyüsü bu büyüde sıkça karşımıza çıkıyor.Temas Büyüsünde ise, temas esas olduğundan parça-bütün ilişkisi inancıyla bir kimsenin saçından alınan bir kıl, elbisesinden koparılan bir bez parçası, bir tırnak ucu, kopartılan bir iplik parçası gibi şeylerle bu büyü yapılır. Temas büyüsü genellikle kişinin iyiliği için yapılmaktaysa da bazen bir kötülüğü uzaklaştırmak veya zarar vermek için de buna başvurabilmektedir.

Büyü vardır, büyünün yapanı da var bozanı da. Arada büyü ile ilgili olmadığı halde göz boyayıp para kazananları da. En iyisi bu tip işlere bulaşmamak gerekir.

-/-/-

65 YAŞ ÜSTÜ AŞI

“Devlet Hastanesi”

Geçtiğimiz Pazar sabahı bir arkadaşım aradı. 65 yaş üstü corana aşısı olmak için Devlet Hastanesinden randevu sisteminden randevu almışlar. Randevu saatinden önce 15 dakika önce orada hazır olmak için gittiklerinde güvenlik görevlisi bu arkadaşı içeriye almamış. Sebebi ise şu; örneğin: 11.00 de aşı için randevu alan 65 yaş üstü kişiler saatinde değil de 2-3 saat önceden gelince kalabalık oluşturuyorlar ve kargaşa çıkıyor. Bunun için de arkadaş aşı olamıyor.

Arkadaşa siz ne yaptınız? Diye sordum. “Aşı olmadan geri döndük daha sonra da 13.300 civarında tekrar gittik durumu anlattık ve aşımızı olduk”. Dedi.

Sorun ise şu: Randevu alınan saatten önce gelip hastanede yığılmaya neden olunması. Neden randevu alınıyor? O saatte gelip işlerimizi halletmek için. Randevu öncesinden 2 – 3 saat önce gitmenin ve saatlerce beklemenin bir anlamı yok. Buna dikkat etmekte fayda var. Oradaki sağlık çalışanlarını da zor bırakmayın lütfen.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
NEDEN DEĞİŞTİK? - 26 Şubat 2021
BALKART ve HES KODU - 24 Şubat 2021
ÜSKÜP - 22 Şubat 2021
BALIKESİR LEZZETLERİ - 19 Şubat 2021
ESKİDEN KARTPOSTAL VARDI - 18 Şubat 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete