Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

SALGINA PENCERENİN BU YANINDAN BAKIŞ

Hüseyin Gündoğdu

Hüseyin Gündoğdu

Canlar,

Ülkemizde ve dünyada bir Corona salgın belasıdır almış başını gidiyor. Bugüne kadar dur durak bilmedi. Ülkemizde bugüne kadar yaklaşık 27 bin kişi Corona nedeniyle hayatını kaybetti. Dünya genelinde ise 2,5 milyonun üzerinde insan hayatını kaybetmiştir.

Ne yazık ki ülkemizde ve dünyada daha ne kadar insanı kaybedeceğimizi bilemiyoruz. Bu acıların yaşanmaması için önerilen tedbirlere uymak ve bir an önce tüm halkımızı aşılamak son derece önem arz etmektedir.

Bu nedenle, 11 Mart 2020 tarihinden bu yana sağlıklı kalmamız için önerilen koruyucu önlemlerin ne kadar önemli olduğunu bir kere daha belirtmekte fayda görüyorum.

Özellikle maske, hijyen ve sosyal mesafe kurallarına dikkat edilmesi ve açık alanların tercih edilmesi sonucu, üst solunum yolu enfeksiyonları ciddi oranda azalmıştır. Kış ve bahar aylarında çok görülen nezle ve grip vakalarının, bu koruyucu önlemler sayesinde çok azaldığını sahada net bir şekilde görebiliyoruz.

Bu süreçte az hasta gelmesi demek, az reçete çıkması demektir. Bu da SGK ve ülke hazinesine ekonomik katkıdır. Bu kurumlar el ele vererek tüm insanlarımızı bir an önce aşıya kavuşturmalıdırlar. Sağlık Bakanlığının çabasının bu yönde olduğunu biliyoruz, ancak aşılama hizmetlerinde daha hızlı hareket etmeleri gerekmektedir. Çünkü ne kadar çok aşı uygulayabilirsek, o kadar büyük toplumsal bağışıklık oluşmuş olur. Bu şekilde Coronadan korunmuş oluruz.

Ben en çok bu bir yıllık süreçte insanlarımızın üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma oranlarının beklenenden çok düşük oranda olmasına seviniyorum.

Bir diğer önemli sonuç, önceki yıllara göre hava kirliliğinde azalma sonucu hava kalitesinde belirgin iyileşmenin görülmesidir. Bunun büyük bir nedeni hafta sonu kısıtlamaları sebebiyle trafikte az araç olmasıdır.

Canlar,

Hep söylüyorum, siz siz olun, koruyucu önlemlere sıkı sıkıya uyunuz. Böylece önce kendi sağlığınızı, sonra da karşınızdakilerin sağlığını korumuş olursunuz. Sağlık Bakanlığı da bir an önce tüm vatandaşlarımıza aşıyı ulaştırmalıdır.

Kalın sağlıkla!

Kalın Koronasız!

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete