Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

SALDIRIYI KINADI

SALDIRIYI KINADI

“Bir meslektaşımızı daha

şiddete kurban verdik”

 

EĞİTİM-BİR-SEN BALIKESİR 1 NOLU ŞUBE BAŞKANI MEHMET ÇABUK’UN, GEBZE ATATÜRK ANADOLU LİSESİ MÜDÜR YARDIMCISI NECMEDDİN KUYUCU’NUN BİR ÖĞRENCİ TARAFINDAN BIÇAKLANARAK HAYATINI KAYBETMESİ NEDENİYLE BASIN AÇIKLAMASI YAYINLADI. ÇABUK’UN AÇIKLAMASI ŞÖYLE:

 

“Gebze Atatürk Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Necmeddin Kuyucu, bir öğrenci tarafından bıçaklanarak ağır yaralanmış, kaldırıldığı hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetmiştir. Saldırıyı kınıyor, öğretmenimize Allah’tan rahmet, ailesine ve eğitim camiasına başsağlığı diliyoruz.

Çocuklarımızı emanet ettiğimiz eğitimcilere yönelik saldırılar, gereken tedbirler alınmadığı için devam etmektedir. Yürüttükleri mesleğin manevi karşılığı olan saygının çok görüldüğü; sözlü taciz, saldırı, darp, bıçakla ve silahla yaralama gibi olayların sıradanlaştığı bir dönemi yaşıyoruz. Bugün gelinen noktada, öğretmene saygı sorunu, en temel meselelerimizden biri hâline gelmiştir. Geleceğimiz olan çocuklara bilgi, beceri ve değer kazandıran öğretmenlere reva görülen muamele ve gösterilen kayıtsızlık düşündürücü olduğu kadar vahimdir de.

Hayatlarını, çocuklarımıza gençliğimize vakfeden eğitimcilere yönelik saldırıların önü alınmazsa, şiddet hastalığı bütün toplumu saracaktır.

Toplumsal sorun hâline gelen şiddet olaylarına ortak tavır geliştirmek ve çözüm bulmak, sorunun üstesinden gelinmesi için sorumluluk almak zorunludur. Eğitimcileri şiddetin hedefinde olan bir toplumun geleceği karanlıktır. Ciddi bir sorun olan şiddete çözüm bulunması için, başta Millî Eğitim Bakanlığı olmak üzere, Hükümet Meclis herkes  elini taşın altına koymalı, üzerine düşeni yapmalıdır.

Bu, bir mesleğin yıpranması değil, bir milletin toplumun geleceğinin yok edilmesidir. Bu cinayetler Münferit eylemler olmaktan çıkmış, gittikçe yaygınlık kazanmış, artık toplumsal bir yara hâline gelmiştir.

Ayhan öğretmenlerin  görevi başında öldürülmemesi, Yusuf öğretmenlerin sırtından vurulmaması, Gülhan öğretmenlerin sokak ortasında bıçaklanmaması, Yunus öğretmenlerin zorbalarca darp edilmemesi, Aybüke öğretmenlerin kurşunlanmaması, Necmeddin öğretmenlerin okulda bıçaklanmaması için tüm yetkilileri, eğitim çalışanlarına karşı eğitim-öğretim hizmeti sunumundan kaynaklı şiddet eylemlerine yönelik cezai ve hukuki tedbirleri bir an önce almaya çağırıyoruz.

Eğitim-Bir-Sen olarak, daha önce düzenlediğimiz imza kampanyasıyla da dikkat çektiğimiz şiddet olaylarına karşı caydırıcı nitelikte yasal düzenleme yapılması talebimizi yineliyor; bir defa daha Necmeddin öğretmenimize Allah’tan rahmet, ailesine ve eğitim camiasına başsağlığı diliyor, bu ve benzeri hadiselerin tekrar yaşanmaması temennisinde bulunuyoruz.

 

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ