Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

SAĞLIK ÇALIŞANLARI

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Büyük bir virüs salgının yaşandığı günümüzde, bütün dünya ile birlikte ülkemiz çetin bir sınavdan geçiyor. Sorunun ciddiyetinin farkında olan herkes, üzerine düşen tedbir ve kurallara uyarak, bu salgının bir an evvel ortadan kalkması için seferber olmuş durumda. Ancak; bu büyük mücadelenin ön cephesinde, büyük bir risk altında gece demeden gündüz demeden canı pahasına mücadele eden sağlık çalışanları bulunuyor.

Sağlık Çalışanlarına, bu fedakarca gayretleri nedeni ile hepimiz minnet ve şükran borçluyuz. Bunu kesinlikle unutmayalım. Sağlık çalışanlarına yardımcı olmak, işlerini kolaylaştırmak, fiilen bir şey yapamıyorsak bile en azından dualarımızla yanlarında olmak her vicdan sahibi insanın görevidir.

Yüce Allah, bu salgınla mücadele de her şeylerini ortaya koyarak canlarını feda eden tüm “sağlık çalışanlarına” rahmet eylesin, yakınlarına sabırlar versin. Yine bu hizmetin yürümesi için olağanüstü gayret gösteren, bu esnada hastalanan, virüs kapan sağlık çalışanlarına ve tüm hastalarımıza acil şifalar versin. Umarım bu virüs salgınından başta ülkemiz olmak üzere bütün dünya biran önce kurtulur ve her şey normale döner.

/////

MİSİ KÖYÜ

“Bursa”

Bursa da bulunduğum süre içerisinde Bursa ve çevresini gezmeye gayret ediyorum. Bursa gerçekten büyük bir şehir ve gez gez bitmiyor. Misi Köyü Bursa’nın merkezine 12 km. Nilüfer İlçesi’ne bağlı bir yerleşim yeri. Resmi adı Gümüştepe Mahallesi. Buraya gelmek isterseniz özel araçların dışında Nilüfer İlçesi, Gümüştepe minibüs ve otobüsleri ile ulaşım sağlanabilir.

Misi Köyü vaha gibi bir yer. Güzel ve temiz. Dere içindeki ( Nilüfer Çayı) cafeler ilgi çekiyor. Burada bulunan Misi Yazıevi, Pandemi dolayısı ile kapalıydı. Yazıevin de, Türkiye’den ve dünyadan yazar, şair, çevirmen ve araştırmacıların çalışmalarını hayata geçirdikleri bir yer ve ziyarete açık değil.

Ayrıca, köyde bulunan YSE Çeşmeleri dikkatimi çekti. Günümüzde artık bu çeşmeler hiçbir köyde kalmadı, yok oldu gitti. Misi Köyü’nü gezerken 3 tane YSE Çeşmesi gördüm ve eski yıllara gittim. Yıllar öğretmenlik yaptığım köylerde köy meydanında bir tane YSE Çeşmesi bulunur ve köyün tüm kadınları sıraya girerek su oldururdu. Çeşme bazen akar, bazen de akmazdı.

Misi Köyü 1989 yılında Sit Alanı ilan edilmiş ve koruma altına alınmış. Evlerin çoğunda Osmanlı ve Rum mimarisini görmek mümkün. Evlerin büyük bir bölümü restore edilmiş. Restore edilen evlerden biri olan Koza Evi’nde ise Misi kadınlarının ellerinden çıkma lezzetleri tadabiliyorsunuz. Çok eski yıllardan beri köyde yapılan geleneksel yemekler, turistler için burada servis ediliyor. En sevilenler arasında; kestaneli kuzu güveç, ısırganlı erişte, lahanalı kocagörmez dolması ve koza tatlısı yer alıyor.  Misi’nin birde çocuk kütüphanesi var. Hafta içleri 09:00-18:00, hafta sonu ise 10:00-18:00 arası hizmet veren Nilüfer Belediyesi önderliğindeki bu kütüphanede her yaş grubundaki çocuk için kitaplar, zeka geliştirici oyunlar ve bulmacalar bulunuyor. Türk fotoğrafçılığının usta sanatçılarını ve eski Bursa arşivini sergileyen mini fotoğraf müzesi. Zaman zaman fotoğrafçılıkla ilgili atölyelere de ev sahipliği yapıyormuş. Pazartesi günleri kapalı, onun dışında 10:00-18:30 arası açık. Girişi ücretsiz.

Bir fırsatını bulduğunuzda bu köye gitmenizi öneririm. Gölyazı, Misi Köyü, Cumalıkızık aynı gün içinde gezilebilir.

 

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
ARKADAŞ - 18 Ocak 2021
KONAK SOFRALARI - 12 Ocak 2021
ASKIDA NE VAR? - 9 Ocak 2021
ŞİFRELİ VASİYET - 8 Ocak 2021
ANLAMADIĞIM ŞEYLER! - 6 Ocak 2021
VOLKSWAGEN - 5 Ocak 2021
TERÖR ÖRGÜTÜ PKK - 1 Ocak 2021
DOSTLAR TEK TEK GİDİYOR - 30 Aralık 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete