Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

REŞİT KIPÇAK

Özcan Özakbaş

Özcan Özakbaş

Bizim meslek bir duayenini daha kaybetti.

Remziye teyzenin çok sevgili eşi, Tanyol ve Tansel’in biricik babaları.

Reşit Amca dolu dolu bir 95 yıllık ömrüne çok şey sığdırdı, kelimeler kifayetsiz kalır.

Bilgi dolu bir insan olmak kolay değil. Bizim de her zaman öncelikle dile getirdiğimiz, üstüne basa basa söylediğimiz gibi “Önce insanım, sonra gazeteciyim” diyenlerdendi!

Gazeteciliğini anlatsak; önce araştırıyordu, sonra belge arıyordu, ardından doğrulatıyordu, sonra da yayınlıyordu. Doğrusunu yapıyor, basın meslek ilkelerine ve ahlak kurallarına harfiyen uyuyordu.

İlim sahibi olduğu kadar fikir sahibiydi de. Ekpres’te yazdığı sayısız makalelerinin yanında pek çok kitap kaleme aldı, eser bıraktı.

Mesleğinde ömrü boyunca namuslu bir şekilde mücadele etti, geri adım atmadı. Memlekete büyük yararlılıkları dokundu, ödüller aldı.

O’nu caddede, sokakta dolaşırken mutlaka koltuğunun altında bir dosyasıyla görürdünüz. Masa başı gazetecilik yapmadı. Günlük mesaisinde etkinliklere, açılışlara, toplantılara yetişmeye çalışırdı. Gazetedeki mesaisi yeterli gelmediğinde evde de araştırmalarını sürdürdüğü olmuştur. Çünkü eski dönemlerin gazeteciliğinde bizim de eve götürmüşlüğümüz vardır bazı işleri, sabaha bir bölümünü hazır etmek için. Mesleğin mesai merfumu yoktu çünkü.

Şimdi sizlere Reşit amcayı da içeren bir anektodu aktarmak istiyorum yeri geldiği için.

*

Tam 36 yıl önce.. İki yıl gecikmeli gittiğim asker ocağından 1982 Yılı Kasım ayında teskere alıp Balıkesir’de Hizmet Gazetesi’ndeki işimin başına dönmüştüm. İhtilal yıllarıydı. Belediye Başkanı Süleyman Aksoy’du. O zamanlar şehrin sokaklarında at arabaları, faytonlar dolaşıyordu. Süleyman Albay da kentin içi kirlenmesin diye atların affedersiniz kıçlarına bez bağlatmıştı. Böylece atların kakaları caddeye, sokağa değil, oraya düşüyor, sokaklar kirlenmiyordu! Birikenleri araba sahipleri bir şekilde hallediyordu.

Günün birinde gazeteye bir şikayet telefonu geldi. Ticaret Lisesi’nin yan tarafında park eden at arabalarından yakınma vardı. At arabaları müşteri beklerken bir yandan samanını yiyen atlar diğer yandan da işiyor, keskin sidik kokusundan o bölgedeki esnafın burnunun direği kırılıyordu. Bunun önüne geçilmesini istiyordu vatandaş.

İşte şikayet buydu.

“Yahu nasıl bir istek bu?” diye düşünürken

Bende şikayeti sütunlara döktükten sonra yazımı biraz da hiciv katarak yanılmıyorsam şöyle tamamlamış, “Ne yani, oldu olacak at arabası sahibi, atının kulağına ‘sakın buraya küçük tuvaletini yapma’ mı diyecek? Dese bile at dinler mi? Oldu olacak atların kıçına bez bağladık, bir de önlerine kova takalım veya bağlayalım da, olsun bitsin, o koku da ortadan kalksın, vatandaşın işi görülsün!” türünden birşeyler karalamıştım.

Herhalde yazıya kendi adımı da koymayıp “Hizmet” imzasını mı attım, yoksa bizim gazetedeki “Şikayet ve Dilek Kutusu”na mı koyduk, tam hatırlayamıyorum.. İsim yok yani. Ertesi gün de rahmetli Reşit Amca da Ekpres’te bir yazı yayınlamış aynı konuda “İlahi Fikri Bey” diye. Reşit Amca da çok gülmüş, atların kıçlarına bez bağladıktan sonra önlerine de kova takalım dememize. Yazıyı da Fikri Özakbaş’ın yazdığını sanmış, ona seslenmiş sütunundan. Sonradan biraraya geldiğimizde atların çevreyi kirletmemesi için hem başkanca, hemde gazetecilerce çıkarılan bu icada bayağı gülüşmüş, bu konu bir tatlı bir konu içerdiğinden güzel bir anıya dönüşmüştü.

*

Sözü tekrar rahmetli Reşit Bey’e getireceğim.. İyi gazeteciliğinin yanı sıra diğer gazete sahipleriyle de iyi geçinirdi. Haliyle ufak-tefek pürüzler oluyordu, ama fındık kabuğunu doldurmaz türündendi.

Memleketini seven insanlardan olmak kolay değildi. Hele namuslu olmak hiç kolay değildi. Aile bütünlüğüne de önem veren bu Balıkesir sevdalısı Reşit Amcamız gönlü bol, güzel huylu, yol gösteren, birleştirici ve gönülden bir insandı.

Allah’ın rahmeti üzerine olsun. Mekanı cennet olsun.

Adam gibi adamdı Reşit Amca.

Şimdi böylelerini bulmak çok zor!

Mezarında rahat uyu..

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ