Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

RAMAZAN GELDİ

Aslan Torun

Aslan Torun

Ramazan ayına kavuştuk. Allah’a hamdu senalar olsun. Ramazan ayı; ülkemize, milletimize ve bütün İslam alemine hayırlı olsun ve Allahü Tealâ bizi inşallah bayrama kavuştursun.

Efendim ramazan yanma demektir. Yani insan bir ay oruç tutunca hem maddi yönden hem de manevi  yönden günahları yanıyor, günahlardan ve her türlü kötülüklerden arınmış hale geliyor.

Oruç tutmanın hem dini yönden, hem manevi yönden hem de sağlık yönünden çok büyük hikmet ve faydaları vardır. Ben bir sağlıkçı olarak daha fazla orucun sağlığımıza olan faydalarını yazmaya çalışacağım.

Bugün tıpta herkesin kabul ettiği  bir gerçek var ki o da oruç tutmanın sağlığımız üzerine verdiği faydadır. Bu gerçeği  artık Müslüman doktor ve tıp adamları kabul ettiği gibi artık günümüzde gayrı Müslim Tıp adamları da kabul etmeye başlamışlardır. Bugün yabancı  doktorlar bile hastalarını aç bırakarak, rejim veya diyet yaptırarak onlara bir nevi oruç tutturup  onları sağlıklarına kavuşturmaya çalışmaktadırlar.

Ancak bizde de bazı kişiler oruç ibadetini hafife alıp, oruç tutmak kendilerine zor geldiği için çok basit bahaneler bularak oruç tutmak istemiyorlar. Nedense daha önce sapasağlam gördüğümüz bazı kişiler ramazan ayı gelince ya midesi ağrıyor, yahut  tansiyon, kalp ve şeker hastası  olup çıkıyorlar. Ama ne diyor Peygamber Efendimiz: “Oruç tutun ki sıhhat bulasınız.”

Bunun artık ötesi olur mu?

  Bunun üzerine söylenecek laf kalır mı?

Oruç tutmak mide rahatsızlığına sebep olmadığı gibi  aksine midenin sıhhati için faydalıdır. Bu husus tıp tarafından kesin olarak ispat edilmiştir. Yabancı tıp alimleri de bu gerçeği kabul etmiş, hatta yazdığı kitaplarda bile bunu açıkça belirtmişlerdir. Oruç, durmadan çalışan mide ile beraber bütün sindirim sisteminin istirahata sevk edilmesi ve insan vücudunun bir tasfiyeye tabi tutulup sindirim sisteminin dinlendirilmesidir.

İnsanlarda en çok görülen rahatsızlık sindirim bozukluğudur. Bu hal şişmanlık, kalp, damar, şeker hastalıklarına ve tansiyon yüksekliğine sebep olmaktadır. Oruç bütün bu hastalıklara karşı, koruyuculuk  vazifesi yaptığı gibi bir de tedavi vasıtası olmaktadır.

Oruç vücuttaki karbonhidrat protein ve bilhassa yağ depolarının harekete geçmesini sağlar. Oruç sayesinde madde süzmekten kurtulan böbrekler  dinlenme, tamir ve yenilenme imkanı bulurlar. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey vücudun susuz kalmamasıdır. Gıdanın az alınması bizi fazla etkilemez ama suyu az alınması vücudumuz için çok önemlidir. Çünkü damarlarımız kalp, karaciğer ve bilhassa böbrekler sudan çok etkilenmektedir. Onun için iftarla sahur arasında bilhassa sıcak günlerde en az 5 litre su almaları çok önemlidir. Kahve çay ve bilhassa gazlı içeceklerden mümkünse uzak durulmalıdır.

Oruç tutan insan güçlü bir irade kazanır. Bu sebeple alkol, uyuşturucu ve hatta sigara alışkanlığı gibi kötü illetlerden oruç vesilesi ile kurtulanlar çok görülmektedir. Oruç tutan insanın sinir sistemi de rahatlama içine girmektedir. Bir ibadeti yerine getirmiş olmanın  mutluluğu gerginlikleri, sıkıntıları azaltır hatta stresi de yok eder.

Oruç tutmanın manevi faydaları da çoktur. Uzun süre oruç tutan  insan, aç kalanın çektiği ızdırabı hissederek muhtaçlara, aç kalanlara ve yolda kalanlara yardım etmek ihtiyacını duyacaktır.

Allahü Tealâ’nın emrini yerine getirmek için gündüzleri  bir ay oruç tutan bir Müslüman bir çok kötü alışkanlıklarını terk edip Cenab-ı Hakkın diğer güzel emirlerini yerine getirme alışkanlığı kazanır, başka güzel emirlerini de yapma kabiliyeti de elde eder.

Yani orucun sağlık bakımından faydaları burada saymakla bitmez. En iyisi bir sonraki yazımızda devam etmeye çalışırız. Herkese hayırlı ve sağlıklı ramazanlar diliyorum.

Sağlıklı ve esen kalın.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
ASRIN VEBASI-6 - 1 Temmuz 2020
BABA OLMAK - 22 Haziran 2020
AKÇAY-2020 - 20 Haziran 2020
ASRIN VEBASI-5 - 10 Haziran 2020
İSTANBUL’ UN FETHİ - 1 Haziran 2020
RAMAZAN BAYRAMI - 28 Mayıs 2020
19 MAYIS BAYRAMI - 19 Mayıs 2020
ANNELER GÜNÜ - 11 Mayıs 2020
ASRIN VEBASI-4 - 5 Mayıs 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ