Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

PODEM

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Türkiye’nin Yeni Düşünce Kuruluşu, “Kamusal Politika ve Demokrasi Çalışmaları Merkezi.” PODEM oldu. Türkiye’nin köklü düşünce kuruluşlarından TESEV (Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı) anlatınlara göre muhalefet yapılmasını istedi ve muhalefet yapmak istemeyen, TESEV’in bir düşünce kuruluşunu olduğunu söyleyenler buna alternatif olarak POGEM’i kurdu.
Şubat 2015’te İstanbul’da kurulan düşünce kuruluşu “PODEM” yönetim kurulunda tanıdık isimler de var.

İŞTE İLK YÖNETİM KURULU
Can Paker (Başkan), Cüneyd Zapsu (Başkan Yardımcısı), Erdal Aksoy (Başkan Yardımcısı), Ebru Özdemir, Murat Vargı, Oral Çalışlar, Rona Yırcalı, Serdar Erener, Süleyman Seyfi Öğün . Ayrıca, Ayşe Yırcalı’da kurucu üyeler arasında yer alıyor.

ŞU ANKİ YÖNETİM KURULU
Can Paker, Cüneyd Zapsu, Erdal Aksoy, Murat Vargı, Oral Çalışlar
PODEM Yönetim Kurulu, PODEM’in vizyon ve misyonunu paylaşan, kuruluşunda etkin olarak yer alan sivil toplum ve iş dünyası mensuplarından oluşmaktadır

PODEM’İN VİZYONU NEDİR?
PODEM’in vizyonu demokrasinin tüm kurumsal ve hukuksal altyapısı ile var edildiği; demokrat zihniyetin, toplumsal barışın ve adaletin hakim olduğu; bölgesel ve küresel düzeyde barış ve adalet ortamının tesis edilmesinde etkisi artan bir Türkiye’nin inşasına katkıda bulunmaktır. Misyon, Türkiye toplumunun ve Türkiye ile ilişkisi olan diğer toplum ve devletlerin değişen dinamiklerini araştırmalar aracılığı ile anlamak ve analiz etmek; elde edilen bulguların ışığında politika önerileri sunmaktır.
PODEM’in araştırma ve faaliyetleri şu başlıklar altında yürütülecektir:
Barış ve Çözüm Süreci; Güvenlik ve Demokrasi; Anayasa Reformu; Adalet, Yargı ve Hukuk; Din-Devlet-Toplum; Yerel Yönetim ve Ademi Merkeziyetçilik; Türkiye ve Ermeniler; İfade Özgürlüğü ve Medya; Türkiye-Avrupa İlişkileri; Bölgesel Çalışmalar (Ortadoğu, Akdeniz, Güney Kafkasya); Toplumsal Çalışmalar; Küresel Yaklaşımlar.
PODEM çalışma kadrosunda Aybars Görgülü, Ayşe Yırcalı, Beril Bahadır, Etyen Mahçupyan, Özge Genç ve Sabiha Senyücel bulunmaktadır.

/////

SELFİE
ÇEKERKEN
ÖLMEK!

“Panama’da selfie çeken iki çocuk annesi 27 yaşında bir kadın, otelin 27. katında bulunan odasının balkonunda selfie çekerken düştü ve hayatını kaybetti.”
Selfienin artık yeri zamanı yok. Trafik kazası geçirmiş biri sedyede selfie çekip sosyal medyada paylaşıyor. “Kankalarım, şu anda , kaza geçirdim. Sedyedeyim.” diye de altına not düşüyor.
Selfie, herkesin hayatında kendisine yer buldu ve artık geri dönülmez bir noktadayız. Eğlenceyi, mutluluğu, birlikteliği, bir yere gittiğimizi kanıtlamak ve paylaşmak için hepimiz selfie’lerle donatıyoruz sosyal medya hesaplarımızı.
Bir şekilde kendimizi bu furyaya kaptırdık ve selfie’lere boğulduk. Nasıl olduysa selfie düpedüz bir kültür olarak yerleşti hayatımıza. Birden fazla kişi bir yerde çay-kahve içiyorsa, bunu fotoğraflamamaları mümkün değil. O fotoğraf da en az bir story haline getirilmeden asla kalkılmaz masadan.
Bakalım önümüzde ki yıllarda selfienin yerini ne alacak?
NOT: Selfie çekin çekmesine de selfie çekeceğim diye bir yerlerden düşüp ölmeyin…

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
BALKART ve HES KODU - 24 Şubat 2021
ÜSKÜP - 22 Şubat 2021
BALIKESİR LEZZETLERİ - 19 Şubat 2021
ESKİDEN KARTPOSTAL VARDI - 18 Şubat 2021
Falkland Adaları - 13 Şubat 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete