Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

PLISTİNA KÖYÜNDE BİR ORTAOKUL

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

“Bu öğrenciler tatili değil ders zamanını iple çekiyor”
Plıstina köyü, Bulgaristan’ın Eski Cuma ilinde bulunan Osmanpazarı Belediyesine bağlı bir köydür. Bu köyde yoğun olarak Türkler yaşamaktadır.
Plıstina köyündeki ortaokul, köyün amblemi olmuş durumda. Hem en yeni eğitim teknolojilerinin uygulandığı hem öğrencilerin başarı ortalamasının yüksek olduğu bir eğitim kuruluşu olarak bilinen okulu anlatmak aslında hiç te kolay değil. Çünkü bu okuldaki harikalar, saymakla bitmiyor.
Bulgaristan da son 20 yıllık dönemde yüzlerce orta okul kapanırken, okul donatımı eski püskü olurken, kaynak ve öğretmen kıtlığı yaşanırken Plıstina okulu “geleceğin okulu” olarak anılıyor.
Plıstina köyünde bulunan “Dr. Petır Beron” orta okulunda Omurtag(Osmanpazarı) belediyesine bağlı 13 köyden öğrenciler eğitim görmektedir. Toplam öğrenci sayısı 160 kadardır. Bütün öğrencilerimiz azınlık mensubu, yüzde 10-15 kadarı Roman, diğerleri ise Türk kökenli çocuklardır.
NELER YAPILDI?
Sınıfların modernizasyonu yapıldı. İnteraktif elektronik tahtalar satın alındı. Her öğretmene lapton temin edildi. Bütün derslikler yenilendi, yeni masa ve koltuklar, dolaplar alındı. Bu şekilde başlayan süreçte zaman içinde memnuniyet verici meyveler alındı.
KILIK-KIYAFET
Okul Müdürü, Nursen İsufova şöyle bir açıklama yaptı: “Öğrencilerimiz okula formalı geliyorlar. Bundan önce farklı giyimin özgüven farkına da yol açtığını görüyorduk. Bazı çocuklar giyim konusunda sıkıntı çekiyordu. Bu konuda velilerin görüşünü istedik ve yüzde 100 desteklerini aldık. Okulumuzda 2 bilgisayar salonu var. Birinde 13 çalışma istasyonu bulunuyor. Diğer bilgisayar odamızda ise 16 bilgisayar bulunuyor.Kapalı beden eğitimi salonumuz ve yeşil çim kaplamalı açık spor salonumuz da var”.
Okul Müdürü Nursen hanımın açıklamaları bir hayli uzun. Bu okulu nasıl çcok iyi bir duruma getirdiklerini anlatıyor ve yapılanları, değişimi bir bir gösteriyor. Tüm öğrencilerin okul formalarını AB Projesilerinden ve ulusal programlardan sağlamış. Şu anda bu köy ortaokulunda Okulda biri 123 bin, diğeri 119 bin avro değerinde olmak üzere iki AB projesinin uygulanıyor.
Burası Bulgaristan da sıradan bir köy ortaokulu ve yapılanlara bakalım. Ben bu köye gittiğimdeve okulu görünceçok beğenmiştim. Sizlerle paylaşmak iztedim.
NOT: Öğrencilerin kıyafetlerine bakalım ve bizim öğrencilerin kıyafetleri ile karşılaştıralım.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ