Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

PİYANGO

Zeki Doğan

Zeki Doğan

1887 yılının başlarında Defterdar Kadri Bey Padişahtan izin alarak “İzmir Islahhanesi” yararına piyango düzenlemiş. Fakir ailelerin çocukları ile yetim ve öksüzlere temel eğitim vermek ve meslek kazandırmak amacıyla kurulan ıslahhane yararına düzenlenen bu piyango büyük ilgi görmüş. Toplanan parayla ayrıca hapishanede bir de sanayihane inşa edilmiş. 1889 Şubatında Islahhane yararına bir eşya piyangosu daha düzenlenmiş. Yaklaşık 6 bin adet bilet satılmış.

1890’da bu kez Padişah II. Abdülhamid‘den izin alan Vali Halil Rıfat Paşa Islahhane yararına bir piyango düzenlemiş. 1890’lı yıllarda ayrıca İzmir’de Sanayi Mektebi yararına da çeşitli piyangolar düzenlenmiş.

1898’de Osmanlı Basınında çıkan ilânlarda şu satırlar dikkat çekmiş.“Sofya beldesinin Bulgaristan Emareti’nin taht-ı temininde ve sunuf-u müteaddideye münkasem bulunan piyangosu. 50 Bin bilet 25 bin ikramiye.” Demek ki o yıllarda Bulgar Piyangosu da düzenlenip satılmış.

1899 yılı sonlarında Vali Kamil Paşa‘nın izniyle nakit para ödüllü “İzmir Hamidiye Sanayi Mektebi Piyangosu” düzenlenmiş. Piyangonun organizasyonunu yapan Mordehey Levi ve Benyamin Devidas adlı Yahudi sarraflara imtiyaz verilmiş.  Kazancın yüzde 15′ i Sanayi Mektebine ayrıldıktan sonra kalan kısmı iki Yahudi iş insanına bırakılmış. 1906 Yılının başlarında her türlü piyangonun yanı sıra, İzmir Piyangosu da yasaklanmış. Fakat ünü bütün ülkeye ve Selanik‘e yayılan Izmir Piyangosu, benzeri girişimlerin yapılmasına örnek teşkil etmiş.

1906–1909 Yılları arasında nakit piyangosu niteliğindeki Ziraat Bankası Piyangosu haricinde başla piyango düzenlenmemiş. Fakat II. Meşrutiyetin ilânından sonra Mekteb-i Sanayi Nazırı Ferik İsmail Fazıl Paşa‘nın girişimleriyle yeni bir piyango dizisi başlatılmış. Bu piyangonun da yüzde 62 ‘si ikramiye olarak dağıtılmış. % 25’i Yahudi İş insanı Mordehay Levi‘ye bırakılmış. Yüzde 13’ü vilâyete kalmış.

“İzmir Osmanlı Piyangosu” 1914 Haziranında yeniden canlandırılmış.  1917 Yılında ise 6 Temmuz 1909’da kurulan Donanma-yı Osmani Muavenet-i Milliye Cemiyetine yardım için piyango düzenlenmiş. Daha sonra karşılığında nakit para verilmeyen eşya piyangolarıyla şans oyunları devam etmiş.

16 Şubat 1925 ‘te kurulan, 24 Mayıs 1935’ de adı Türk Hava Kurumu‘na çevrilen Türk Tayyare Cemiyeti, Hava Kuvvetlerine pilot yetiştirmesi ve uçak alınması için birçok gelir kaynağına başvurmuş. Bunlardan biri de piyangoymuş.  1925 ‘te Türkiye Tayyare Cemiyeti Mektepleri yararına üç ayda bir para ödüllü düzenlenen piyangolar daha sonra Tayyare Piyangosuna dönüştürülmüş.

1939 Yılında Türk Hava Kurumu Piyango Genel Direktörlüğü kaldırılarak yerine Milli Piyango Müdürlüğü kurulmuş.

***

Piyango’nun toplumsal yaşamın içine girmesiyle özellikle İstanbul’da piyango satıcıları da nam salmaya başlamış. Farklı fiziksel özellikleriyle tanınan piyangocuların en ilginçleri “Tek Kollu Cemal”, “Uzun Ömer” ve “Cüce Simon”muş. Bunların bu kadar popüler olmalarının nedeni, hayatın sillesini yiyen ve çeşitli sıkıntılara maruz kalan bu insanların sattıkları piyango biletlerinin uğurlu olduklarına inanılmasıymış.

Tek Kollu Cemal, Nimet Abla‘nın kapı komşusu ve en büyük rakibiymiş. Astsubay iken geçirdiği kaza sonucu tek kolunu kaybedince malûlen ordudan ayrılarak bilet satıcılığına başlamış. Zamanın gazetelerine, “Aziz vatandaşlar hassas olalım. Vatan hizmetinde bir kolunu gaip edip tek kolu ile çalışan bu temiz vatandaşın gişesi. Tek Kollu Cemal Gişesi” şekline ilânlar verirmiş. Uzun Ömer,  2 Metre 25 santimlik boyuyla dikkat çekse de bu uzun boyundan yakınarak her daim şikâyet edermiş. Oysaki günümüzde yaşasa, uzun boyunun yüzü suyu hürmetine  NBA‘dan bile teklif alabilirmiş. Cüce Simon aslen İzmitliymiş. Yaklaşık 1 metre boyundaymış. Önceleri Bayezid‘de Güllü Agop tiyatrosunda temsiller veren Naşit Özcan‘ın tiyatrosunda küçük rollerde oynamış. Leblebici Horhor adlı oyunda “Canyakan” adında bir rolle dikkat çekse de tiyatro ile karnını doyuramamış. Piyango satıcılığına başlamış. Çok şık giyinirmiş.  Ve Nimet Abla. İstanbul’da Eminönü’nde küçücük bir dükkânda eşiyle birlikte bilet satan Nimet Abla şu fani dünyadan göç eylese de, piyango tarihine adını altın harflerle kazıtmış.

Ya şimdi?

2017 yılında çıkan 680 sayılı KHK ile Millî Piyango İdaresi, Türkiye Varlık Fonu’na devredildi. 2020 yılında ise Türkiye Varlık Fonu ile Sisal Şans İnteraktif Hizmetler ve Şans Oyunları Yatırımları Anonim Şirketi arasında imzalanan sözleşme kapsamında, Millî Piyango İdaresi tarafından yürütülen şans oyunları 10 Yıllık Süreyle Sisal Şans’a devredildi. Ve enteresan şeyler olmaya başladı.  Hani Milli Piyango’nun en çok ilgi gören oyunu Sayısal Loto var ya? Önce adı “Çılgın Sayısal Loto” olarak değiştirildi. Değişen bir diğer kısım ise sistemiydi. Eskiden 1 ilâ 49 sayıları arasından 6’sını bilen büyük ikramiye kazanıyordu. Çılgın Sayısal Lotoda bu seçim 1 ilâ 90 sayı aralığına genişletildi. Yani şans neredeyse yarı yarıya düştü.

Ben söyleyenlerin yalancısıyım. 90 rakamdan 6’sını tutturmak, 622 milyonda bir ihtimalmiş. Bu nedenle 28 çekiliştir Çılgın Sayısal Lotoyu kimse bilemiyormuş. Biriken paranın büyük bir bölümü de bir sonraki çekilişe aktarılmıyormuş.

***

Bakınız eskiden gazetelere şöyle ilânlar verilirmiş.“Daima doğruyu söyleyen ve büyük ikramiyeleri vermekle şöhret kazanan Nimet Gişesi sahibi Nimet Abla, yedi seneden beri Nimet Abla’nın uğurlu elinden inat edercesine bilet almakta devam eden Tophane’de 2. numaralı Askeri Dikimevi saraç kısmında 155 No.lu ustabaşı Balıkesirli Bay Aziz’e 41141 No.lu biletle 80 bin lirayı kazandırdı ve paralarını tamamen verdi.”

Yani Milli Piyango şans kapısıymış. Yılbaşında kazanılacak büyük ikramiyelerle neler alınabileceğinin hayalleri kurulurmuş. Size de, bize de, herkese de çıkabilirmiş. Noter huzurunda çekilirmiş.

Şimdi çıkamaz mı? Bal gibi çıkar. Bakınız Çılgın Sayısal Lotoda devreden miktarın 68.742.871 TL’ye ulaştığı ilan edildi.

622 Milyonda bir de olsa kazanma şansınız var.

Size de çıkabilir.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
KADINA ŞİDDET! - 27 Kasım 2020
DEMOKRASİYE GEEEEEL… - 26 Kasım 2020
İSTATİSTİK - 25 Kasım 2020
MESLEK HASTALIĞI - 23 Kasım 2020
AGANİGİ-NAGANİGİ - 19 Kasım 2020
BUMERANG - 18 Kasım 2020
HOROZ ŞEKERİ - 17 Kasım 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ