Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

PAŞAALANI’NDA GELİŞİM İÇİN DEĞİŞİM GEREK

PAŞAALANI’NDA GELİŞİM İÇİN DEĞİŞİM GEREK
Reklam

 Kendini mahallesine hizmet için adayacağını söyleyen Seyhan Nural: ‘Muhtarlık ek işimiz değil tek işimiz olacak’ diye konuştu.

PAŞAALANI MAHALLESİ’NDE İDDİALI BİR BAYAN MUHTAR ADAYI VAR. ADI: SEYHAN NURAL. ÇALIŞMAKTAN BIKMAYACAĞINI SÖYLÜYOR. SEÇİLDİĞİ TAKDİRDE DE YİRMİ YILDIR OTURDUĞU MAHALLESİNDEKİ GÖZLE GÖRÜLÜR AKSAKLIKLARI TESBİTLERİYLE PEK ÇOK HİZMETE İMZASINI ATACAK GİBİ GÖRÜNÜYOR. HEDEFLERİNDEN EN ÖNEMLİLERİNDEN BİRİ İSE TESBİT ETTİKLERİ YERDE ÖĞRETMEN ARKADAŞLARI İLE ÖĞRENCİLERE ÜCRETSİZ ÖZEL DERS VERMEK. AYRICA MAHALLESİNDEKİ MUHTARLIKTA BİR SÜRE ÖNCE KAPATILAN KÜTÜPHANEYİ DE TEKRAR FAALİYETE GEÇİRECEK.

Arzu Özakbaş

Her mahallede muhtar adayı çok. Çokta, bu adaylar arasında layığıyla iş yapacak, gerçekten iyi hizmet verecek adayı seçip o makama oturtmak zor. İşte bu kapsamda Paşaalanı Mahallesi’ndeki adaylar arasında dikkatimizi çeken bir aday oldu.

Kendisini bize duyuran mahalleliler, o adaydan elektrik aldıklarını ve yeni seçimlerde şansının yüksek olduğunu söylediler. Gazetemize davet ettik kendisini. Yaklaşık dört yıldır mahalle sakinleri ile görüşmeleri sonucu Paşaalanı Mahallesi’ne muhtar adayı olmaya karar vermiş.

“GELİŞİM İÇİN, DEĞİŞİM GEREK” sloganı ile yol çıkmış. Ekim ayından itibaren çalışmalarını hızlandırmış. Kapı kapı dolaşıp tüm mahalle sakinlerine ulaşmaya çalışmış. Yaptığı çalışmalar ve istişareler esnasında mahalle sakinlerinin yoğun ilgisi ile karşılaşmış.

BAKIN; SEYHAN NURAL MAHALLEDE HANGİ HUSUSLARIN

HAYATA GEÇMESİ İÇİN GEREKLİ GİRİŞİMLERDE BULUNACAK

 1. Pazar yeri yapılması ve mahalle sakinlerinin vakit geçireceği yaşam alanlarının oluşturulması,
 2. Özellikle kış aylarında alt yapının yetersiz olmasından dolayı yolların ve bodrum katlarının su altında kalmaması,
 3. Elektrik ve telefon hatlarının yer altına alınması,
 4. Ulaşımda kullanılan Balkart dolum noktasının kurulması,
 5. İhtiyaç halinde her türlü Halk Eğitim kurslarının açılması,
 6. Sokak hayvanları için barınak noktalarının oluşturulması,
 7. Mahallemizde trafiğin yoğun olduğu; Çengel Caddesi, Sıtkı Yırcalı Caddesi ve Çevre Yolu Güzergahlarına MOBESE kameralarının konulması,
 8. Muhtarlık binasında daha önce mevcut bulunan kütüphanenin tekrar açılması,
 9. Mahallemizin ortasından geçen derenin ıslah çalışmalarının yapılması,
 10. Öğretmen arkadaş grubumuzla öğrencilere ücretsiz özel ders verilmesi,

Yukarıda tespit ettiğimiz ve mahallemizde ortaya çıkabilecek sorunların ivedi bir şekilde ilgili kurumlara aktarılmasını ve takibini yapacağım.

SEYHAN NURAL KİMDİR?

ÖZ GEÇMİŞİ; 1968 yılında Karesi ilçesi Boğazköy’de doğdum. Lise mezunuyum, evli bir çocuk annesiyim, yirmi yıldır Paşaalanı mahallesinde ikamet etmekteyim. Devlet Hastanesi’nde ve özel sektörde çalışma hayatı içerisinde bulundum.

Ülkemizde Türk kadınlarına 26 Ekim 1933’te köy ihtiyar heyeti ve muhtarlık seçimlerinde seçilme, 5 Aralık 1934’ de milletvekili seçme ve seçilme hakkı tanınmış olup, aradan 86 yıl geçmesine rağmen, yerel yönetimlerin en alt birimi olan muhtarlıklarda kadınların temsili olmakla birlikte, erkeklere oranla çok düşük seviyelerde kalmıştır. 2014 yerel seçimlerinden sonra Türkiye’de 623 mahalle ve 51 köy olmak üzere toplam 674 kadın muhtar görev yapmaktadır. 31963 mahalle, 18329 köy olmak üzere toplam 50292 muhtar bulunan Türkiye’de bu sayıya göre kadın muhtarlarımızın oranı maalesef %1,3 düzeyindedir. Yine Balıkesir’de bulunan toplam 1129 muhtardan ancak 25 tanesi kadın muhtar olup, yerel yönetimlerin en alt birimi olan muhtarlıklarda kadınların temsili çok düşük seviyelerdedir.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ