Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

PARÇALI BULUTLU…

admin

admin

Suç dosyası…
Adli sicil raporlarına göre  2018 yılında bir önceki yıla göre yaklaşık 3.5 milyon artarak 8 milyona ulaştık suç sayısın da. Bunun anlamı her on vatandaştan biri suçlu. Yetişkin olarak ise her ortalama 6 yurttaştan biri suçlu.
Yine suçlulardan % 85 i erkek % 15 i kadın. Bunlardan 250 bin kadarı da yabancı uyruklu.
En fazla suç mala karşı işlenen suçlar. Yani insanlar daha çok sokaklarda sadece adam dövmüyor, hırsızlık  yağma ve gasp yapmıyor. Çek ve senetler ödenmiyor.
Diğer korkunç bir rakamda % 15 i yani yaklaşık bir milyon iki yüz bin kişi sahtecilik suçu işlemiş.
En kötüsü de çocuğa karşı işlenen suçlarda ki büyük artış. 2018 yılında  tam 18 bin çocuğumuz cinsel istismara uğramış.Vahşetin büyüklüğüne bakarmısınız?
Anketler…
Tekrarlanan istanbul seçimleri çok şeye gebe. Yıldırım kazanırsa siyasette her şey rafa kaldırılıp millet derin bir nefes alıp gerginlikler kısmen bitecek.İmamoğlu kazanırsa olayın boyutlarını benim siyasi öngörüm tahmin edemiyor.
Her gün onlarca anket yayınlanıyor ama hepsinde farklı sonuç.Çoğunluk İmamoğlu kazanacak diyor.Bence bu biraz manipülasyon.Yani  Millet ittifakı seçmenini rehavete yönelik… CHP li tatili sever, ehlikeyiftir.Eh anketler de nasılsa 3-4 puan önde o zaman neden tatili keselim ki diye oy kullanmak yerine Bodrum Kuşadası Marmaris turuna çıkabilirler. İmamoğlu seçmeni bu hileyi sezip, asla ne olursa deyip tatili gözardı eder, tatili seçim sonrasına ertelerse ne ala aksi halde tuzağa düşer.Seçimi de  kıl payı da olsa Yıldırım kazanır.
Ekonomi…
Uluslararası kredi değerlendirme kuruluşları birden bire ne olduysa Türkiye’nin notunu düşürmeye başladı. Sanki aralarında anlaşmışlar gibi. Ancak ne kadar not düşürseler de  dövizde en ufak yukarı yükselme yok. Bırakın yükselmeyi daha düşme var. O zaman akla gelen sorular…
1- Ekonomimiz rayında Kredi derecelendirme kuruluşları kötü niyetli, seçimi etkilemeye yönelik not açıklıyorlar.
2- Ekonomi kötü ancak hükümet bütün riskleri göze alıp dövizi frenliyor. Seçim üstü işi şansa bırakmak istemiyor. Onun içinde para basıp, sıcak para artışı ile dövize talebi kesiyor.
3- Ülkeye piyango vurdu işi yırttık. Çünkü bir rivayete göre 3-4 milyar dolar civarında kaynağı belirsiz para girişi olmuş. Her neyse yeter ki kriz olmasın. Döviz fırlamasın. Önemli olan günü kurtarmak.
Önce sağlık…
Yaza çıktığımız şu günlerde herkes tatil planı yapıyor. Kimimiz deniz, kimimiz yurt dışı kimimizde köye bağa, bahçeye. Ancak nasıl tatil yaparsak yapalım sağlık çok önemli. Yoksa en güzel tatil bile en küçük bir rahatsızlıkta kabusa dönebilir. Güzel bir tatil için en önce yapacağımız ufak çaplıda olsa bir çekaptan geçmek. En tehlikeli olanı ise yüksek tansiyon. Yani bütün hastalıkların resmen tek sorumlusu neredeyse. Kontrol altına alınmış bir tansiyon bizi ani sürpriz hastalıklardan koruyacaktır.
Hayatta her şey geri gelebilir, her şeyin çaresi bulunabilir, ancak kaybedilen sağlık maalesef kolay kolay geri gelmiyor. O halde yiyin için ama sağlığınızı asla ihmal etmeyin. Sevin sevilin ama kendinize olan güveni asla yitirmeyin. Güvenmek başarmanın temelidir.
Başlıkta parçalı bulutlu dedik. Bir kaç gündür yine mevsimler şaşırdı. Sabah yağmur öğlen güneş akşam fırtına. Tıpkı hayat gibi.
Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ