Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

PAHALI MI SEVGİ

Çetin Korkmaz

Çetin Korkmaz

Hemen, hemen bütün yazılarıma soru ile başlıyorum, nedeni ise her konuda ya da yazdığım konularda durup düşünün diye. Acaba bu konuda ben ne düşünüyorum, bu yazıdaki düşünceler benim düşüncelerime uyuyor mu? Bunları düşünesiniz diye sorularım uzadıkça uzuyor.

Gelelim sorumuza; çok mu pahalı sevgi? Ne alakası var demeyin, parayla mı, satılıyormuş diye düşünmeyin. Hemen ön yargıyı koyup gazetenin başka sayfalarını çevirmeyin. Benim gençliğimde, ben senin yaşındayken ya da eskiden gibi anlamsız kelimeler kurmayacağım. Bunun yanı sıra on kelimelik cümlenin içinde beş tane yabancı türev kelime ile kendimi bilgili biri gibi sunmayacağım. Hep bildik, tanıdık kelimelerle sevgiyi dilim döndüğünce anlatacağım.

Gün geçtikçe dünyamız daralmakta ya da daraltmaktayız, bir deyimimiz vardır hepimiz biliriz “ sudan ucuz “ diye, bakın etrafınıza su bile ne kadar pahalı. Sevgimiz ise babalar, anneler, sevgililer günü gibi bazı günlere bağlı. Diğer günlerde tanesi bir lira olan gül beş liraya satılınca bence pahalı. Sayın bakalım sizin önemli olarak gördüğünüz, karşınızdakine sevgi sözcükleri sarfettiğiniz günler yılda kaç tane. Saydıysanız ben rakamı söyleyeyim, en fazla beş oldu değil mi? Yıl 365 gün, siz beş gün saydınız, bakın sadece beş gün için 360 gün çalışmaktasınız. Ve bir çiçekçiye ya da mağazaya bir günü kurtarmak için kim bilir ne kadar harcıyorsunuz. Çoğunluğu anne, babası ayrı olan, anane, görenek diye bir kavramı bulunmayan yabancı toplumun yaydığı günlerde, teyze, amca diyebilecekleri kimsesi bulunmayan Çinlilerin hediyelik eşyalarına dünyanın parasını dökmekteyiz. Oysa bizim sevgimiz bedava, bahçemize dikilen asmanın filizlerine bakışımız bedava, kovayla su verdiğimiz kuzuya bakışımız bedava, ananın gözleri babanın sözleri bedava, evlatların saçlarına dokunmak bedava, yolda karşılaştığımız insanlara selam bedava. Bedava, bedava sudan ucuz ne kelime bedava işte. Sözün, bakışın, dokunuşun kontörü yok, paha diye bir şey yok, yaradan vermiş bunları toprağa girene kadar son kullanma tarihi yok. İster kullanmayın 360 günlük kazancı harcayın, ister kazancı cebinize atın yaradanın verdiklerini kullanın, seçim sizin.

Gözler ve sözler bedavaya, ne lüzum var çiçeğe ya da eşyaya sen gül gülümse dünyaya, anlayacaktır sizi hem atlı hem de yaya. Sadece bir günlük sevgilerde yoktur gözümüz, zaman akıp geçiyor sevgi olsun sözümüz.

Sorumun cevabı çok basitmiş değil mi? Çok mu pahalı sevgi? Cevap ; bedava. Tabii bu benim cevabım acaba sizce ne? Çoğunuz hak verdiniz belki de, ama bu sayfayı kapattığınızda aynı yaşamınıza devam edeceksiniz. Yine sevgililer gününde çiçek, evlilik yıl dönümünüzde yüzük alacaksınız. Kısacası aynı yerden devam edeceksiniz. Değişim yaşasanız acaba bir zararınız olacak mı, düşünün bakalım. Belli günlerde hediye yerine sabah kalktığınızda herkese güler yüzle günaydın deseniz, işe giderken yolda gördüklerinize selam verseniz, iş yerinde kimseyi sıraya dizmeseniz, eve gelirken ebeveynlerinize bir merhaba deseniz, akşam yatarken yavrularınızı bir öpseniz, ne olur acaba? İnanın hiçbir kaybınız olmayacak, aksine güzel dostluklar, aile huzuru kazanacaksınız. Ve o belirli günlerde hediye telaşına düşmeyeceksiniz, acaba unutur muyum diye not defterine not almayacaksınız.

Tüm insanlığın bu düşünceye hak vermesi ve uygulaması umuduyla. Herkese bedava olan sevgim, saygım ve selamlarımı sunuyorum.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
ISLATALIM - 19 Eylül 2020
DEĞİŞTİR ANAM - 31 Ağustos 2020
KİM BİTİRMİŞ Kİ - 19 Ağustos 2020
BEN HAYVAN SEVMİYORUM - 13 Haziran 2020
RESİM ÇİZEN BALIKESİR - 30 Mayıs 2020
GÜNAYDIN - 1 Mayıs 2020
GÜLÜ VERİN - 25 Nisan 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ