Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

ÖZGÜR SURİYE ORDUSU

Mustafa Koçal

Mustafa Koçal

Cumhurbaşkanı bu özgür Suriye ordusu için “bizim için savaşıyorlar” dedi. Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) kendileri için savaşıyor. Aksine biz onlar için savaşıyoruz. Suriye ile iktidarın arası çok iyi idi.

Tayyip Erdoğan Fenerbahçe takımını Suriye’ye götürdü. İki lider birlikte maç izlediler. İki ülkenin bakanlar kurulu birlikte toplantı yaptı. İki ülkenin liderleri aileleri ile birlikte tatil yaptılar. Vizeleri kaldırdılar. Hatta Tayyip Erdoğan Gaziantep’de bir mitingde şöyle dedi:

“Suriye ile vizeleri kaldırdık. Suriyeli vatandaşlar sabah Şam’dan gelecek. Burada alışverişini yapacak. Akşam geri dönecek. Kim kazanacak? Benim Antepli vatandaşım kazanacak” dedi.

Buraya kadar Suriye ile aramızın nasıl olduğundan bahsettim. Ne oldu da Suriye ile aramız bozuldu? Bunun açıklamasını hiçbir yetkili yapmadı. Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) denen bu örgüt. Esad’ı devirmek için ayaklandı. Belki bu işten ABD’nin haberi vardı. Bu arada Obama Türkiye’den yardım talebinde bulundu. Obama “Biz Esad’ı Suriye’nin başında istemiyoruz. Bize yardım edin” dedi. Bu olayı hemen benimsedik. “Belki bu işten ABD’nin haberi vardı” dedim. Bunu şunun için söyledim. Çünkü ÖSO denen bu örgüt hemen Hatay’a geldi. Onlar için kamp kuruldu. Bunlar burada her türlü eğitimini yaptı. Yani Türkiye’nin korumasına girdi. Bunların bazıları sabah Suriye ye gidip akşama dönüyorlardı. Bizim ordu ile hareket ediyorlardı. İşte bizim Suriye batağına girmemizin ana sebebi bu idi. Yapılan operasyonlara ordumuz ile birlikte hareket ettiler. Terörden temizlenen yerlerin yönetimleri bu ÖSO’na bırakıldı. ÖSO bizim için savaşmıyor, kendileri için savaşıyor. Biz onlar için savaştık. Ve halen de savaşıyoruz. Her ülke menfaati için Suriye’de. Bu menfaatleri yüzünden bizi Suriye de yalnız bıraktılar. ABD kendi yandaşı olan terör örgütlerine Petrol yatakların da nöbet tutturuyor. Rusya da bu terör örgütlerine ta başından beri sıcak bakıyordu. Rusya’nın amacı bizim iktidarı Esad’a götürmekti. Bunu defalarca ima ettiler. Fakat şimdi açıkça söylediler. Türkiye olarak biz bu olayda çok hata yaptık. Önce ABD’nin isteğine uymamamız gerekirdi. Bu ÖSO denen örgütü ülkemize almamamız gerekiyordu. İktidar bunlar için ne kadar terör örgütü değil diyorsa da, ülkesinin yönetimini devirmeye çalışan örgüt terör örgütüdür. Bugün neden bu konuyu yazdım? Barış Pınarı operasyonu başladıktan sonra bu ÖSO’nun ismi değişti. Suriye Milli Ordusu oldu. Suriye’de bunların resmileşmiş yerleşim yerleri var mı?  Yok. Bir ülkenin bir tek milli ordusu vardır. Suriye’nin de bir tek milli ordusu vardır. O da Esad yönetiminde olan ordudur. Artık Türkiye’nin Esad ile masaya oturmadan başka çıkış yolu kalmamıştır. Masaya oturulduğunda Türkiye’nin hedefinde Suriye milli ordusu olan o ÖSO denen örgüte yer bulmak olacaktır. Fakat Esad bunları topraklarında istemeyecektir. Bu konuda anlaşamayacaklardır. Rusya Türkiye’ye aba altından sopa gösteriyor. Rus komutan terör örgütü ile bayrak değişimi yapıyor. Bu bayrak değişimini de basına veriyor. Suriye’de her devlet menfaati doğrusunda hareket ediyor. Ve menfaatleri doğrultusunda taraf oluyor. Suriye’de menfaati olmayan ve mağdur olan yalnız Türkiye’dir. Bir de başımızda Suriye Milli Ordusu (SMO) var. İktidar bu SMO’ya yer bulmaya çalışıyor. Güvenli bölgeye yapılacak yerleşim yerlerine bu SMO’nu yerleştirmeyi düşünüyordu. Bu da gündemden kalktı. Esad’ın bunları ülkesinde isteyeceğini tahmin etmiyorum. Rusya da bunların Suriye’de kalmalarını istemeyecektir. ABD zaten istemez. SMO elimizde kaldı. Türkiye’den başka gidecek yerleri yok. Cumhurbaşkanımız bunları çok tutuyor. “Bizim için savaşıyorlar” diyor. Sığınacakları tek yer Türkiye olacaktır. Saygılarımla.

Türkiye laiktir, laik kalacaktır. Ne mutlu Atatürkçüyüm diyenlere! Ne mutlu cumhuriyetçiyim diyenlere! Ne mutlu Türk milliyetçisiyim diyenlere! Ne mutlu laikim diyenlere! Ne mutlu varlığım Türk varlığına armağan olsun diyenlere!

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
KADININ ADI YOKTU - 30 Haziran 2020
RAKAMLARLA NEDEN OYNANIYOR? - 13 Haziran 2020
SURİYE DE NELER OLUYOR? - 10 Haziran 2020
65 YAŞ ÜZERİ OLANLAR - 9 Haziran 2020
UNUTMADIK UNUTMAYACAĞIZ - 3 Haziran 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ