Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

ÖZEN: ‘ÇİFTÇİYİ KİMSENİN TÖKEZLETMEYE HAKKI YOK’

ÖZEN: ‘ÇİFTÇİYİ KİMSENİN  TÖKEZLETMEYE HAKKI YOK’

Sulama borçlarında son vade 31 Aralık’tı. Ancak ani bir kararla 31 Ekim olarak değişti. Herkes şaşkına döndü. Allah’tan Haykoop Başkanı Faruk Özen’in konuyu aktardığı milletvekili Adil Çelik devreye girdi de, rahat bir nefes alındı. Kesilen tutarlar için yazı yazıldı, şimdi kesilen paraların üreticiye iadeleri bekleniyor

8 ve 15 Kasım 2019 tarihlerinde ödenen süt desteklemelerine DSİ’ye olan borçlarından dolayı kesinti yapılan çiftiler için Haykoop başkanı Faruk ÖZEN girişimde bulundu.

Desteklemelerden kesilen sulama borçlarının çiftçilere iadesi ile ilgili işlem başlatılması hakkında Haykoop Başkanı Faruk ÖZEN şunları söyledi;

“6 Eylül 2018 tarihinde yayımlanan tebliğ gereği sulama bedelini Sulama Birliklerine zamanında ödemeyen çiftçilerin borçları desteklemelerden kesilecektir.

Ancak sulama borçlarının son vade tarihi bugüne kadar bütçe yılı sonu olan 31 Aralık olarak uygulanırken bu yıl sulama birlikleri yönetimleri aniden bir karar alarak vade sonu tarihini 31 Ekim olarak değiştirdiler.

Sulama sezonu 23 Ekim’de son bulduğu halde birden bire 31 Ekim son vade tarihi olarak karar alınıp 8 Kasımda üretici hesabına yatan desteklerden sulama borçlarının mahsup edilmesine anlam veremedik.

Konuyu derhal milletvekillerimize aktardık ve kesilen paraların iadesini talep ettik. Çünkü buğday ekim döneminde çiftçinin bu paraya tohum ve mazot alımı için çok ihtiyacı var. AK Parti Milletvekili Adil ÇELİK tarafından yapılan girişim sonucu Tarım Bakanlığı’nın Maliye Bakanlığı’na yazı yazarak kesilen tutarların çiftçilere iadesini istedi. Bu yazının takipçisi olacağız. Sulama Birliklerinin neden böyle bir karar alarak vade sonu tarihini 31 Aralık’tan 31 Ekim’e çektiğinin ayrıca takipçiyiz. Sulama Birliği Başkanı telefonlarımızı açmamaktadır. Ancak edindiğimiz bilgiye göre DSİ Bölge Müdüründen gelen talimat doğrultusunda bu kararın alındığını düşünüyoruz. Zor şartlar altında üretmeye devam eden çiftçimizi tökezletmeye kimsenin hakkı yoktur.”

 

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ