Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

OYLAMA

Zeki Doğan

Zeki Doğan

Habere göre, Amerika Birleşik Devletleri, uluslararası terör gerekçesiyle Dublin ve  Shannon gibi Avrupa havalimanlarının da yer aldığı 15 farklı ülke havalimanında uyguladığı “Preclearance” (ön kontrol) uygulamasını yaygınlaştırmayı düşünüyormuş. Planlanan 10 yeni havalimanı ise söylendiğine göre  İstanbul, Brüksel, Amsterdam Schipol, Oslo Gardermoen, Madrid-Barajas, Stocholm-Arlanda, Londra-Heathrow ve Manchester.

Preclearance sisteminde ABD’ne giriş kontrolü, çıkış yapılan havalimanında yapılıyormuş. Yani İrlanda’nın Shannon Havalimanında ön kontrolden geçmişseniz, fiziki olarak uçtuğunuz ülkede olsanız da teknik olarak ABD topraklarındasınız. Örneğin, uçağınız Atlanta Hartsfield-Jackson Uluslararası Havalimanına indiğinde bir daha pasaport kontrolü yok.

***

Bir diğer habere göre de,  Amerika Birleşik Devletleri’nin uzay programı çalışmalarından sorumlu kurumu NASA, Mars’ta görev yapacak olan uzay aracına isim arıyormuş. Dünya çapında yapılan oylamada finale kalan 9 isimden birisi bu uzay aracının yeni adı olacakmış. Oylama ekranına üşenmeden baktım.  United States 1’nci. Turkey 2’nci.

Bu “Turkey”kelimesinin etimolojisi hakkında bugüne dek birçok şey yazılıp anlatıldı. Oralara girmek istemiyorum. Fakat düne kadar İstanbul Havalimanımızda görevli pasaport polislerimizin göğsünde dahi “Turkey” yazıyordu.  Allahtan Emniyet Genel Müdürlüğü Hudut Kapıları Daire Başkanlığı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu‘nun talimatıyla bu üniformaları değiştirdi. “Turkey” yazısı gitti, yerine doğrusu olan “Türkiye” yazısı geldi.

Yanlış düzeldi.

***

“Turkey” aynı zamanda Teksasta bir kasabanın adı. Ünlü Amerikan Halk Müziği sanatçısı Bob Wills bu kasabada doğmuş. İşte bu şirin kasabanın ahalisi ünlü sanatçının anısına yaptıkları müzik festivalleriyle Turkey’i tanıtma ve turistik bir yer yapma peşindeler. Ayrıca Bob Wills‘in doğduğu ev müze haline dönüştürülmüş. Yan duvarındaki billboard üzerinde hiç de yabancısı olmadığımız “Welcome to Turkey” yazıyor.  Hemen altında ise keman çalan ünlü sanatçının resmi ve “Home of Bob Wills”

                Bu kadar mı? Hayır. Kuzey Karolina eyâletinde Sampson İdari Bölgesi’ne bağlı bir kasabanın adı da “Turkey” ABD ve Kanada’da kutlanan Thanksgiving’e (Şükran Günü) falan hiç girmeyelim.

Yani diyorum ki, biz nasıl “United States of America” diyebiliyorsak, onlar da “Türkiye Cumhuriyeti” diyebilirler. “Turkey” ise onların kasabalarının adı olmaya devam edebilir.

***

Şu oylamaya gelelim. NASA/Jet Propulsion Laboratory’de çalışan Astrofizikçi Dr. Umut Yıldız’ın duyurusuyla geçtiğimiz yıl 2 milyon 528 bin 844 kişi ile Mars’a en çok isim gönderecek ülke olmuştuk. Şimdi de Uzay aracının isminin belirlenmesi oylamasında ikinci sıradayız. Dr. Umut Yıldız diyor ki; “Türkiyeden 2,5 milyon isim göndererek damga vurduğumuz #Mars2020’nin yeni adı, okullararası isim yarışmasında finale kalan 9 isimden biri olacak. Ben “Vision” seçtim ama siz de oyunuzu verin. Madem en çok Türkiyeden isim gidiyor, roverin adını da siz verin.”

                Sevgili Yıldız, uzay aracı için Mississippi’den Hadley Green’in ilk dokuza kalan “Vision” ismini münasip bulmuş. Hayırlısı olsun.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, yörüngesi Mars ile Jüpiter arasında kalan ve tahmini olarak 700 kentilyon dolarlık altın ve değerli metal yüklü “Psyche 16” adlı asteroidin peşine düşmüşken,  biz Marsa gidecek aracın ismini belirlemek için ha babam mesaj atıyoruz.

Sanki 2 milyon 528 bin 844 kişi Mars’a ismini gönderince cennete gidecek.

Tıpkı Eurovision oylaması gibi.

Zero point bizim.

Preclearance ve Psyche 16 onların.

***

Son söz Turist Ömer’den gelsin.

“Abi be. Şimdi burasi Kasımpaşa’ya yakın mı?”

                “Kasımpaşa’dan 3 milyon ışık yılı uzaktayız mister turist.”

                 “Haaa!  Desene nalıncı yokuşundayiz ha?”

 

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
ÇOCUK KÖYÜ - 27 Şubat 2020
SAHTE - 26 Şubat 2020
SIFIR ATIK - 25 Şubat 2020
NAYLON, DOĞA, PARA - 24 Şubat 2020
OTOMOBİL UÇAR GİDER ! - 21 Şubat 2020
İSTİFA - 20 Şubat 2020
DÜNYA KREDİ LİGİ - 19 Şubat 2020
HEYKEL - 18 Şubat 2020
İSTİKLAİ-İ TAM - 17 Şubat 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ