Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

ORTADOĞU SEVİCİLİĞİNE İLGİNİZ NEDENDİR?

Hüseyin Kaya

Hüseyin Kaya

Suriye’de yaşanmakta olanlara demokrasi elbisesi giydirilerek dışarı servis edilen haberlere inanma saflığına düşeceğimizi sanıyorsanız yanıldığınızı peşinen söyleyebilirim. Çünkü Suriye’de yıllardır yürütülen bu savaşın adını doğru koymak gerekir.

Suriye’ye karşı başta tüm bölge ülkeleri olmak üzere, Suudi Devletinin, Katar’ın bu ilgisini çağdaş, demokratik ve insan haklarına dayanan bir istek, arzu olduğunu söylemek için kör olmak gerektiği gibi geri zekâlı da olmaya da beraberinde getirir. Oysa demokrasi havarisi kesilerek, Suriye olaylarını insancıl söylemlerle süslemenin arkasındaki art niyeti ve düşmanca tutumu görmek zor olmasa gerektir. Sorun Suriyelileri çok sevmek, onların ölmesini istememek, çağdaş ve demokratik oluşumun temellerine katkıda bulunmaktan öte bir şey olduğunu,  ifade etmenin mümkün olduğunu söyleyebilirim. Çünkü resmen oraya gerici ve Selefi merkezci bir yönetimin ithal edilmeye çalışıldığı, oraya gönderilen ithal savaşçılardan belli olduğunu bilmeyenimiz yoktur. İşin mutfağının da yine komşuları olduğunu ve komşuya dayatılan her türlü kötülüklerin, oyun ve tezgâhların buradan piştiğini kendi söylemleri kanıtlıyordur.

Başta ABD olmak üzere diğer bölge ülkelerinin yardımcılığında Suriye’de  nice  katliamlar yaşandığını bilmeyenimiz yoktur.  Sorun Esad’ın sorunu olmaktan çıkmış, Selefi şeyhlerinin çirkin fetvalarından komşu ülkelerin her türlü yardımlarıyla hedef tahtasına  başta Aleviler  olmak üzere, tüm Suriyeliler oturtulmuştur. Yeni Ebu Suud Efendilerin, Kuyucu Murat paşaların bu kez Suriye’de türemesi rastlantı olmasa gerektir. Verilen fetvaların Ebu Suudi’n fetvalarının aynısı olması düşündürücü değil midir? Bu verilen fetvalar hala beynimizde canlıdır. “Alevinin malı namusu helaldir “ diyen bir zihniyeti desteklemek, yardımcı olmak sizi terazinin hangi kefesine koyacağının farkında mısınız?  Esat’tan sonra bunlar gelecekse,   (emperyalistler ve uşakları bunları istemekte ve desteklemektedirler) Esad sonrası rejiminiz buysa eğer; ki öyle görünüyor, başta oradaki Aleviler olmak üzere Suriye halkına  söyleyecek sözünüzü çoktan söylemişsiniz bile. Fazla söze gerek yoktur sanırım.

Suriye kaynıyor, Suriye yanıyor, binlerce insan yerinden yurdundan olmuş, bir o kadarı ölmüş olması gerçekten vicdanlarınızı yaralıyorsa, öncelikle sizin tarafınız olan, desteklediğiniz ithal savaşçılardan başlayın. Esad’a sözünüz geçmiyorsa. Bunu yapın ki, sizlere güvenelim, samimi olduğunuza inanalım. Alevilere yönelik köle ruhlu Selefi şeyhlerinin verdiği çirkin fetvalara itiraz edin ki, tarafınızı bilelim insani bir rejim istediğinizin bilincine varalım. Koyun keser gibi adam kesen ne idüğü belirsiz savaşçılara karşı gelin, çünkü onların silahından tutun da, her türlü ihtiyaçlarının karşılayan sizler ancak durdurabilirsiniz, o zaman haktan yana olduğunuzu anlarız ve yüreğimize su serpmiş olursunuz ancak.

Savaşın adını koyun. Bu savaştaki asıl amacınızın ne olduğunu, adil ve gerçekçi davranarak zalimler arasında en zalimi seçerek değil, mezhepçi savaşlara benzin dökerek değil, yangına gerçek bir itfaiyeci olarak gidin ki, sizlere sadece biz değil herkes inansın ve güvensin. Yoksa düşündeşlerinizin çağcıllaşamadığı için cinnet geçirircesine zalimleştiğini görmezden gelmenizin nedeni ne olabilir?

Yaklaşık altı yıla yakın zamandır sürdürülen bu savaşta, başta medyamız olmak üzere bir tek doğru haber, halkı aydınlatıcı haber yayınlamaması gerçekleri görememelerinin sebebi gözlerine kara suların inmesinden mi, yoksa aynı karanlık zihniyetlerinin dışa vurumu mudur? Ya da başta Amerika olmak üzere, Siyonist İsrail ve kukla devletlerin bu coğrafyadaki emellerine ortak olup, bölge halkının kanını dökmeye ant içmeleri için bağlayıcı olan hangi neden olabilir?

Düşündürücü olan orta Doğu seviciliğine ilginiz nedendir? Sorunların başkalaşarak belirginleşmesi gerçeklerin de ortaya çıkmasını ve asıl nedenleri anlamamızı kolaylaştırmaktadır. Artık din-iman ve insani söylemler gerçekleri perdelemeye yetmeyecektir. Mahsuni Şerif’in söylemiyle “Gücenme ey sofu baba, biz aşığız kör değiliz.”

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ