Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

OLAYLAR 65 YAŞ ÜZERİNE GELİYOR

Mustafa Koçal

Mustafa Koçal

Olaylar dönüyor dolaşıyor 65 yaş üzerine geliyor. Keşke herkes bu 65 yaş üzeri gibi tedbirlere uyabilse. Bu 65 yaş üzeri sizlerin yaşamadığınız olayları yaşamış kişilerdir. Yokluğu da gördüler, varlığı da. Hayatın acı tarafını da yaşadılar, tatlı tarafını da.

Üniversite bitirmek her şeye vakıf olmak demek değildir. Tecrübe ve deneyim kazanmak yaşamakla kazanılır. Bu 65 yaş üzeri kişiler hayat tecrübeleri sizlerden daha fazladır. Okullarda ameli bir çalışma vardır. Bu her branşta vardır. Ziraat mühendisi bitkiler üzerinde ameli çalışma yamadan Ziraat mühendisi olamaz, Kurallara uymanın ne demek olduğunu bilen kişilerdir. İçlerinde çok hastalık geçirenler olmuştur. İnsanları ikna etmekte deneyimli kişilerdir. Keşke bu dönemde bu 65 yaş üzerinden bazı konularda faydalanabilseydiniz. Çünkü kuralları uygulamakta deneyimli ve tecrübelidirler. Kemale ermiş kişiler oldukları için ikna kabiliyetleri yüksek kişilerdir. Bu 65 yaş üzerine kontrol etme görevi verebilirdiniz. Kontrol görevini devletin kontrol görevlilerinden, daha etkili yapabilirlerdi. İnsanlar ceza ile ikna edilmezler. Hoşgörü ve tecrübe ile konuşarak ikna edilirler. Gönüllü olarak isteyenlere bu kontrol görevi verilebilinirdi. Her yer açıldı. 65 yaş üzeri yine yasaklı idi. Yeni tedbirler getirildi. 65 yaş üzeri yine yasaklı, ancak saat 10,00 ile 13,00 arasında sokağa çıkabilecekler. Bu son tedbirleri çok kimse anlayamadı. Gece saat 20.00 ile sabah saat 08.00 arasında sokağa çıkma yasağının getirilmesinin şu soğuyan havada hiçbir anlamı yok. Bu yasak tuzu kurular için getirilmiş olabilir. Çünkü tuzu kurular gece alemleri yapmaya bayılıyorlar. O zaman onların alem yapacağı yerler kapatılır.

Bilim kurulu etkisizleştiriliyor. Halbuki bilim kurulunun bu olayda tek yetkili olması gerekir. Tedbirleri bilim kurulu alıp siyasi irade bilim kurulunun tedbirlerini yürürlüğe koyması en etkin yoldur.

Devlet Bahçeli, İstanbul büyükşehir belediye başkanına verip veriştiriyor. Ölüm olaylarını açıkladığı için! Belediyelere ölüm raporu veriliyor. Ölüm raporu olmadan defin işlemi yapılmıyor. Büyükşehir belediye başkanı bu raporlara göre konuşuyor. Ve büyükşehir belediye başkanı İmamoğlu’nun teklifi çok mantıklı ve olayı kökünden halledileceği bir teklif. İstanbul karantinaya alınsın diyor. Bu teklifi bilim kurulundan olanlar da söylüyor. Başka devletler genel olarak sokağa çıkma yasağı ile vaka olaylarını aşağı çektiler. Bizde hem vaka sayısı artıyor hem de ölüm olayı artıyor. Hani biz ekonomisi pik yapan herkesin bizi kıskandığı bir devlettik!

10 gün ülke genelinde sokağa çıkma yasağının uygulanmasına para bulamayan bir ülke durumunda olduğumuz artık herkes tarafından bilinen bir gerçek oldu. Bu olayın bitirilmesinin tek yolu 10 gün ülkeye sokağa çıkma yasağı getirmekle mümkün olacaktır. Bunu dillendiren bilim kurulu üyeleri de var. Yetki bilim kurulunda olmayınca bu gerçekleşemiyor. Bilim kuruluna tam yetki verilmeli. Bilim kurulunun verdiği karar da uygulanmalıdır. Allah ülkemizi bir an önce bu lanet virüsten kurtarsın. Virüs yüzünden hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah rahmet eylesin. Ailelerine ve sevenlerine sabırlar versin. Hastalara da acil şifalar versin. Ülkemizin başı sağ olsun. Saygılarımla.

Türkiye laiktir, laik kalacaktır. Ne mutlu Atatürkçüyüm diyenlere! Ne mutlu cumhuriyetçiyim diyenlere! Ne mutlu Türk milliyetçisiyim diyenler! Ne mutlu varlığım Türk varlığına armağan olsun diyenlere! Ne mutlu demokratım diyenlere!

NE MUTLU TÜKÜM DİYENE!

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete