Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

OKUMAYA DAİR

Aslan Torun

Aslan Torun

Zaman zaman okumak üzerine yazılar yazıyoruz. Beni az çok tanıyanlar biliyor, ben okumayı ve yazmayı çok seviyorum.Okumak veya yazmak benim hayatımın,  yaşamamın bir parçası veya her şeyi.Ben bir şey okumadan veya yazmadan duramayan birisiyim.Bu konuda başta eşim olmak üzere yakınlarımdan devamlı eleştiri alıyorum.Neden bu kadar okumayı seviyorum diye.Ama ne yapayım benim de huyum bu, okumadan veya yazmadan duramıyorum.Herkesin sevdiği, hoşuna giden,  zamanını geçireceği bir meşgalesi vardır.Kimisi gezmeyi sever, kimisi TV seyretmesi sever, bir başkası spor yapmayı sever, kimisi de oyun oynamayı sever,  kimisi de benim gibi okumayı sever.Ben okumayı yazmayı sevdiğim için hiç pişmanlık duymadım ve bilakis okuma yazmanın hayatımda çok faydalarını gördüm ve halen de görmekteyim.Çünkü okumak ömür boyu bana hayatımda hep iyi ve olumlu katkılar sağladı ve ben okumanın hiçbir zararını görmedim. Bir şeyi okumak,  bir gazete veya kitap okumak bize hayatı, yaşamayı sevdirir,düşüncelerimizi olgunlaştırır,stersimizi azaltır,zihnimizi açar,hantallıktan,  tembellikten kurtarır,hayal gücümüzü geliştirir, ufkumuzu açar,karar verme yeteneğimizi geliştirir,bizi olgunlaştırır,erdemli kılar,hayatta ki her şeyi daha güzel görmemizi sağlar.Okumak hayatımıza birçok zenginlikler katar,  daha mutlu olmamızı sağlar,bizi özgüven sahibi yapar.

Okuyan insandan kötülük ve zarar gelmez. İşin en önemli tarafı cahil kalmamaktır.Okuyan kişi çok şeyi bilen dünyanın bütün meselelerine vakıf insan demektir.Sabırlıdır, hoş görülüdür, her şey kızmaz, kimseye kötülük yapma eğiliminde değildir.Eleştiriye, başkalarının fikirlerinden faydalanmaya açıktır.Olur olmaz her şeyi konuşmaz, aklına gelen her hareketi yapmaz.Sonradan pişman olacağı bir şey söylemez,  kimsenin hoşuna gitmeyecek bir davranışta bulunmaz.Üç düşünür bir söyler, beş düşünür bir yapar.Paylaşmayı sever, başkalarının dertleriyle ilgilenmeyi sever.Okuyan insan memleket ve dünya meseleleri hakkında malumat sahibi olur,çözüm yollarını bulur, kendini olgunlaştırır.

Toplumlar içinde bu böyledir. Okuyan toplumlar bilinçlidir,kendini yeniler,  geliştirir ,hayat kalitesini yükseltir, huzur ve refah içinde yaşarlar.Toplumlar geliştikçe, hayat kalitesi yükseldikçe,  bireylerin de aynı şekilde hayat kaliteleri yükselir.Okuyan toplumlar daha büyük yazarlar yetiştirir, bilim adamı sanatkar ve düşünür sahibi olurlar.

Eskiden insanlarımız daha çok yazar,  daha çok okur,  daha büyük yazarlar yetiştirirlerdi.Ne zaman ki  önce bu TV, ardından İnternet ve de özellikle de bu dokunmatik telefonlar çıktı, okuyan insan hemen hemen kalmadı..Eline yıllarca bir kitap almayan gençlerimiz,  gazete okumayan insanlarımız var.TV de zaman zaman yarışmalarda izliyoruz, koca üniversite bitirmiş gençler günlük çok bilinmesi gereken bir soruyu bilemiyorlar, hayret ediyoruz ,işte bunun tek sebebi okumamak ve günlük olayları düzenli olarak takip etmemekten kaynaklanıyor.Okumaktan kimse bir zarar görmez. Zaten  dinimizde bunu emretmiyor mu.Allah ın ilk emrinde  oku demiyor mu.Ama maalesef üzülerek söylemek istiyorum ki bizler özellikle de gençler okumuyoruz.

Bütün bunları yazmamın bir sebebi de şundan oldu. Ben devamlı nerede olursa olsun yanımda, çantamda okunacak bir gazete veya kitap bulundururum veya kendi yazdığım romanımı(Adam gibi adam olmak) yanımda taşırım.Bir arkadaş veya tanıdık olmadık anda isteyebiliyor, bende yanımda bulundurunca imzalayıp veriyorum.Bir kaç gün önce bir arkadaşımla parkta oturup sohbet ederken kitabımı gördü. Bana –Ben kitap okumayı sevmem ama istersen bu romanını alayım deyince bende kendisine-Kusura bakma arkadaş ben sana bu romanımı veremem,  eğer sen bunu  okumayacaksan, bir kimseye okutmayıp, evin bir köşesine atıp tozlanmaya, yıpratmaya terk edeceksen benim romanımı hiç alma daha iyi olur  diye cevap verdim. Sağlık ve esenlik dileklerimle

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
KURBAN BAYRAMI - 16 Ağustos 2019
TATİLDE NE YAPMALI - 24 Temmuz 2019
NEREYE GİDİYORUZ - 17 Temmuz 2019
SAĞLIĞIMIZ VE BİZ - 5 Temmuz 2019
BİZ ÖĞRENCİYKEN - 25 Haziran 2019
BABA OLMAK - 18 Haziran 2019
ZAMAN VE DEĞERİ - 29 Mayıs 2019
RAMAZAN GELDİ - 14 Mayıs 2019
19. MAHALLE HAYRI - 29 Nisan 2019
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ