Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

ÖĞRETMENLER GÜNÜ

Aslan Torun

Aslan Torun

Bugün 24 Kasım öğretmenler günüdür. Kutlu osun. Aslında sevgili öğretmenlerimiz için sadece bu günü değil senenin bütün günlerini böyle kutlasak yine az gelir. Her Kasımın son haftasında onları konuşur, anarız, ama üzülerek söylemek gerekirse onları tam olarak anlamaktan uzağız. Bize belki annemiz babamız kadar emeği geçen bazen onlardan da fazla bizi yetiştirmek için çaba gösteren öğretmenlerimizin kıymetinin ne yazık ki tam olarak anlayamıyoruz. Oysaki anneden babadan sonra eli öpülecek tek kişi vardır o da öğretmenimizdir. Ben o kadar istememe rağmen öğretmen olamadım, şartlar el vermedi sağlığı seçtim. Ne yapalım kısmet değilmiş. Daha ilkokulda okurken hep tarih veya edebiyat öğretmeni olmayı hayal etmiştim ama fakirliğin gözü çıksın yatılı olarak öğretmen okulunu kazanamadım, sağlık Kolejini kazandığım için mecburi olarak orayı okudum. Ama hayatım boyunca içimde kalmış en büyük ukde ve yarım kalmışlığım bu olmuştur.

Bugün dünyamızda hangi yetiştirilmiş insan, üretici bir insan, yapıcı bir insan, insanlığı düşünen bir insan, dürüst bir insan, ahlaklı ve faziletli bir insan ve en önemlisi insan gibi bir insan gördük ise bu sevgili öğretmenlerimizin eseridir.

Öğretmen yanan bir mum gibidir, etrafını ışıtır ve aydınlatır. Karanlıkları kovar aydınlığı getirir. Ancak bu uzun ve yorucu maratonun sonucunda yıpranır, erir ve bitkin düşer. Ama mum gibi eriyip yok olmaz, getirdiği her aydınlık, kovduğu her karanlık onun şevk ve gayretini daha da artırır. Azim ve gayretiyle öğretmen yıpranır fakat maddi yıpranmaya karşılık bilgi, ilim ve irfan yönünden yenileşme ve gençleşme süresi içindedir. Öğretmen sevgi timsalİ, sevgi kahramanıdır. Her şeyi sevgi, hoşgörü ve anlayışla çözümlemeye, her karanlığı sevgiyle aydınlatmaya çalışır. Çoğu zaman anlaşılamaz, ama yıllar geçince her yetişen insan onun bu uğurda sevgi ve şefkat yönünden ne kadar kahramanlık yaptığını anlar. Öfke, kin ve nefret duygularının eğitimde yeri olmadığını bilen bu yüce kişiler bize sevgi ve saygıyı öğretir. Sevgi ve sevilmenin ne kadar kutsal bir duygu olduğunu benimsetir.

Gökyüzünde ki yıldızlar gibidir öğretmen, ışıl ışıl parıldar ve bize yol gösterir. Gündüz güneş,  gece yıldız olur bize aydınlık yarınlarda nasıl yürüyeceğimizi müjdeler. Fatihler, Yavuzlar, Mustafa Kemaller öğretmen sayesinde ülkelerini kurtarmış onlara her türlü sevgi ve saygı göstererek onları sömürge olmaktan alıp çıkarmışlardır, ilerletmişlerdir. Bu yüzden Atatürk –Muallimler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır diyerek bize ışık ve rehber olmuştur. .

Ülkemizin en büyük şansı iyi bir eğitim ordusuna sahip olmasıdır. Unutulmamalıdır ki kalem her zaman kılıçtan üstündür. Biz bir uygarlık ve medeniyet kurmuşsak bunu öğretmenlerimize borçluyuz. Bu yıl ne yazık ki bu pandemi yüzünden öğretmenler gününü istediğimiz gibi kutlayamıyoruz. İnşallah bu pandemi en kısa zamanda biter öğretmenler okuluna ve çocuklarına, çocuklarda öğretmenlerine kavuşurlar. Bu vesileyle bizi yetiştiren bize emeği geçmiş bütün öğretmenlerimizin öğretmenler gününü bir defa daha kutluyor ölenlere rahmet, yaşayanlara da sağlık, mutluluk ve esenlikler diliyorum. Bana emeği geçen bütün öğretmenlerimin öğretmenler gününü kutlarken, özellikle şimdi rahmetli olmuş ilkokul öğretmenimi rahmetle anıyorum.

Başta evlatlarım olmak üzere    bütün öğretmenlerin öğretmenler gününü kutluyorum.. Sağlıklı ve esen kalın.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
YENİ YILA GİRERKEN - 5 Ocak 2021
ZAMAN VE DEĞERİ - 1 Ocak 2021
DAHA - 19 Aralık 2020
YİNE PANDEMİ - 12 Aralık 2020
İNSAN HAKLARI GÜNÜ - 10 Aralık 2020
OKUMANIN YAŞI YOKTUR - 5 Aralık 2020
ÖĞRETMENLER GÜNÜ - 24 Kasım 2020
ATATÜRK ÜN ÖLÜMÜ - 10 Kasım 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete