Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

O 2. EL ARAÇ BALIKESİR İLİ SINIRLARINDA DURMUŞTU!..

Özcan Özakbaş

Özcan Özakbaş

(Satın aldığı 2. el otomobilin motorunda arıza çıkıyor. Parasının iadesini istiyor. Ancak sonuç alamıyor. Bu defa yargıya başvuruyor. Açtığı davada, satış bedeli olan 52 bin 500 liranın iadesine karar veriliyor.)

Bu haberi niye sütunlarımıza aldık?
İkinci el araç satın almak isteyenlerin dikkatini çekmek için.
Meydana çıkan bir bir haksızlığı gözler önüne sermek için.
Efendim olay şöyle cereyan ediyor:
İzmir’de yaşayan Erkan Şentabaklar, internet üzerinden verilen bir satış ilanı üzerine beğendiği aracı satın almak için Sakarya’nın Akyazı ilçesine gidiyor. 52 bin 500 lira ödeyerek aracı satın alan Şentabaklar, İzmir’e dönmek için yola çıktığında araç Balıkesir ili sınırlarında aniden duruyor.
Şentabaklar, çekici yardımıyla İzmir’e dönüyor ve aracını tamire götürüyor. Tamirde kendisine aracın önceden motor arızası verdiği, motorun tamir gördüğü ve eski haline dönmesi için KDV hariç 37 bin lira harcama yapması gerektiği söyleniyor. Şentabaklar, bunun üzerine ödenen araç bedeli ile harcamaların iadesini talep ediyor, olumlu bir sonuç alamayınca konuyu Ocak 2018’de yargıya taşıyor.
Duruşmanın yapıldığı Akyazı Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen dava kapsamında alınan bilirkişi raporunda, davalının otomobil alım ve satımı yaptığı, araçların problemlerini teşhis edebileceği, arabanın motoruna önceden müdahale edildiği ve arızanın kullanıcı kaynaklı olmadığı belirtiliyor.
Mahkeme, “aracı satan davalının satıcı sıfatıyla aracın ayıbından sorumlu olduğu” gerekçesiyle aracın davalıya iadesine, satım bedelinin ise davalıdan tahsiline karar veriyor.
Şentabaklar’ın avukatı Bülent Ötkün, yaptığı açıklamada, araçta teknik inceleme yapıldığında “motor yatak sarması” denilen durumla karşılaştıklarını, bu durumun müvekkilinin aracı almadan önce vuku bulduğunun belirlendiğini söylüyor. Ötkün, şunları kaydediyor:
“Bilirkişi raporunda araçta tespit edilen ‘motor yatak sarması’nın tüketici tarafından araç satın alınırken tespit ya da teşhisinin mümkün olamayacağı, bunun basit bir muayeneden ziyade teferruatlı bir araştırma ve inceleme gerektirdiği, bu noktada da müvekkilimizin ek bir yükümlülük altına sokulamayacağı düşünülerek araçta gizli ayıp olduğu gerekçesiyle müvekkilimizin ödediği paranın da iadesine karar verilebileceği belirtilmiştir. Mahkeme, bizim olayımızda ispat yükünü davalı satıcıya yüklemek suretiyle satıcının bunu ispatlaması gerektiğini beyan ederek müvekkilimizi haklı bulmuştur.”

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ