Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

NOSTRADAMUS VE ACI GERÇEKLER!

Zeki Doğan

Zeki Doğan

Ünlü kahin Michel de Nostradame Veba Doktoruymuş. Teşhis ve tedavi yöntemleri çok etkiliymiş. Yaşadığı dönemde birçok salgın hastalıklarla karşı karşıya kalmasına rağmen hiç hastalanmamış. Malûmunuz üzere boş vakitlerinde herkesin bildiği o gizemli dörtlükleri yazarmış.

Nostradamus’un 924 adet dörtlüğü ve anlaşılması zor bir üslubu var. Yani “nereye çekersen oraya gidiyor” derler ya, o hesap.  Bu bakımdan her okuyan farklı bir yorumda bulunuyor.  Nasıl mı? Hemen bir örnekle açıklayayım. Üstad bir tarihte demiş ki; “Kaçın, kaçın yangının dehşetinden kaçın.” 80’li yılların başından bu yana kafayı Nostradamus ile bozan ve sürekli onun kehanetlerini araştıran Manfred Dimde hemen atlamış.

“Abooooov… Adam daha o yıllarda Atom Bombasından bahsetmiş.”

***

Nostradamus, birçok insana göre tüm bu dörtlükleri topladığı Centuries Astrologiques adlı eserinde sözde şifre kullanmış. Ve bu şifreyi çözmek için birçok insan âdeta seferberlik ilân etmiş. Manfred Dimde de bunlardan birisiymiş. Sözüm ona bu şifreleri çözerek Nostradamus‘un yazdığı gizemli dörtlüklerin yorumlarında yüzde 65 ilâ 75 arası bir isabet kaydetmiş.

Örnek mi istiyorsunuz?  “Cehennem gibi yanan kandiller.”

Bizim gibi sıradan insanlar için Nostradamus’un bu dizesi bir anlam ifade etmeyebilir. Hatta birçoğumuz anlamsız da bulabilir. Fakat Manfred Dimde gibi derinliği olan kişiler için öyle mi?  Ona göre güya Nostradamus, bizim dönüp bakmadığımız bu dizesiyle meğer   Irak ordusunun Kuveyt‘e girmesinden sonra yanmaya başlayan petrol kuyularını kastetmiş.

Brh…Breh…Breh…

***

Nostradamus konusunda uzmanlaşmış bir diğer kehanet uzmanı Jörgl Dendl‘e göre ise durum daha farklı. Çünkü ünlü kâhinin öngördüğü kehanetlerin kronolojk bir sırası yokmuş. Dolayısıyla bir başından, bir sonundan yorumlamak yerine, öncelikle tarihsel olaylar gibi dizilenmesi gerekiyormuş. Bu sayede hem bir bütünlük sağlanabilir, hem de sıra takip edeceği için olaylar tarihi akışı içerisinde daha kolay yorumlanabilirmiş.

Peki, nasıl olacak bu?  Matematiksel bir şablon ya da formülle.  Peki formül neymiş? Henüz bulan yok!..

***

Nostradamus o kadar yetenekli bir kâhinmiş ki,  Fransız kralı Heinrich II‘nin  öleceğini bırakın, nasıl öleceğini dizeleriyle tarif etmiş. Ve demiş ki; “Genç aslan, savaş alanında tek bir düelloyla yaşlıyı yenerek altın kafeste gözlerini oyuyor.”  Sonrasında ne mi olmuş? Heinrich II katıldığı bir turnuvada kafasına isabet eden bir mızrak ucuyla yaşamını yitirmiş. Yani Nostradamus oluşan bu ölümü dizelerinde öncelemiş.

Tabi yerseniz!..

***

Nostradamus 16. Yüzyılda yaşasa da,  geçmiş ve gelecekle ilgili birçok kehanetleri hala bıkıp usanmadan yazılıp çiziliyor. Ve deniyor ki, “Flaş…Flaş…Flaş… İşte Nostradamus’un 2020 Yılı kehanetleri. Dünyamızı 2020’de neler bekliyor?” Kaynak ne? Les Prophéties (Kehanetler) kitabı.

Peki, son demlerini yaşayan bu yılın kehanetlerinden acep hangileri tutmuş? Lütfen dikkatle okuyalım.

“İkizler yılında (“20-20”) doğudan (“Çin’den”) bir kraliçe (“korona”) yükselecek, gece yaratıklarından (“yarasalardan”) vebasını (“virüsü”), 7 tepeli diyara (“İtalya-Roma”) yayacak ve dünyayı yok etmek ve mahvetmek için alacakaranlıklarında olan insanları (“yaşlıları”) toza dönüştürecek (ölüm). Bildiğiniz gibi bu dünya ekonomisinin sonu olacak…”

Yaaa… Sevgili kâhinimiz 16. Yüzyılda yaşasa da, günümüzde yaşanacak koronavirüs salgınını dahi bilmiş.

İyi güzel de, kulaktan dolma şehir efsanelerinin doğruluğunu araştıran, mitleri ve söylentileri ayıklayıp gerçeğe ulaşmaya çalışan Snopes isimli internet sitesi Les Prophéties isimli kitapta böyle şeyler yazmadığını söylemiş.

Ne olacak şimdi?

***

Geleceği bilmek, insanoğlunun hayatta en çok istediği fakat başaramadığı hayal kırıklıklarının adıdır. Bu yüzden doğaüstü yetenekleri olduğuna inanılan “kâhin, müneccim, medyum, sihirbaz” gibi birçok kişi insanların bu zafiyetlerinden faydalanarak iplerini boyamışlardır. Günümüzde de gaybın sırlarına eriştiklerine inanılan birçok kişinin oluşturduğu devasa bir sektörün var olduğu herkesin malûmudur.

Peki, şayet geleceği bilirsek başımıza nelerin geleceğini biliyor musunuz? Bakınız bunu Mevlana’nın Mesnevisinden bir kıssa ile anlatayım.

Hz. Musa devrinde varlıklı bir kişi hayvan ve kuşların dillerini öğrenmek ister. Bu isteğinin gerçekleşmesi için Hz. Musa’ya bıkıp usanmadan dua eder. Hz. Musa adamın ısrarlarına dayanamayarak bu isteğini yerine getirir. Böylelikle adam horoz ve köpeklerin konuşmalarını anlar duruma gelir.

Bir gün evin hizmetçisi sofrayı silktiğinde yere bir parça bayat ekmek düşer. Horoz köpekten önce davranıp ekmeği kapar. Köpek itiraz edince: “Merak etme” der. “Yarın ev sahibinin atı sakatlanıp ölünce köpekler bayram edecek.”

Bu konuşmaya şahit olan adam hemen o saatte atını satar.

Ertesi gün ziyafet bekleyen köpek bundan mahrum kalınca, horoz der ki; “Merak etme yarın kölesi ölecek. Böylelikle yoksullara ve köpeklere ekmek dağıtılacak.”

Adam bunu duyunca kölesini de alelâcele satar.

Ertesi gün köpek yine açlıktan kıvranmaktadır. Horoz bir kez daha konuşmaya başlar.

“Merak etme yarın efendi ölecek. O ölünce, sen de bir ziyafete konarsın. Efendimiz gerçi mallarını kurtardı, ama böylece kendi kanına girdi. Hâlbuki sattıklarından biri burada ölse, kendini kurtarmış olacaktı.”

***

Dünyayı sömürerek güç imparatorluğu kuran Rockefeller ailesinin vakfına bağlı olarak kurulan Global Business Network, 2010 yılında yayınladığı bir raporda âdeta günümüzdeki koronavirüs salgınını birebir anlatmıştı. Kehanetler arasında şu vardı. “Küresel salgın sırasında tüm dünyada liderler yetkilerini genişletti. Yüz maskelerinin kullanımının zorunlu hale gelmesinden, tren istasyonları ve süpermarketler gibi toplumsal alanlara girişlerde vücut ısısı kontrollerine kadar çok sıkı kural ve kısıtlamalar uygulandı…. Salgın tüm dünyayı sardı. Fakat birkaç ülke üstesinden geldi. Çin hükümetinin zorunlu karantinayı hızlı bir şekilde uygulaması ve tüm sınırları anında kapatması milyonlarca canı kurtardı… Küresel salgının ekonomiler üzerinde ölümcül etkisi oldu. Hem insanların hem de malların uluslararası hareketliliği durma noktasına geldi. Turizm gibi zayıf endüstriler ve küresel tedarik zincirleri etkilendi. Yerelde bile dükkânlar ve ofis binaları aylarca boş kaldı.”

***

Acı gerçeklerle kehanetler arasında ince bir çizgi vardır. Ve bu çizgiyi fark edemeyenler,  Nostradamus‘a inanmaya devam edebilirler.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
YAŞA(YAMA)MAK! - 31 Aralık 2020
SOKAK İSİMLERİ - 29 Aralık 2020
“VAR” MI, “YOK” MU? - 28 Aralık 2020
SANSÜR - 24 Aralık 2020
OMURGA - 21 Aralık 2020
EKMEKNAME - 18 Aralık 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete