Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

NOEL BABA’YI KİM UYDURDU?

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Noel Baba diye biri gerçekten yok. Ancak; söylentiye göre Aziz Nicholaos, diye biri varmış ve aslında Noel Baba oymuş. Bu da tamamen uydurma bir şey. Tarih kitaplarında Noel Baba‘nın yaşadığına dair net bir bilgi yok.
Aziz Nicholaos‘un olduğu ise sadece rivayetten ibaret. Hristiyan dünyası, uydurma hikâyelerle, boynuzlu geyiklerle yüzyıllardır kandırılıyor.
Noel Baba gerçekte kimdir?
Aslında hayatı hakkında kesin bir şey bilinmiyor. Anlatılanlar; iyiliksever, cömert ve yılbaşı gecesi ortaya çıkan, ‘hohoho‘ diye gülümseyen tonton bir Hristiyan azizinden ibaret. Yaşamı rivayet olduğu gibi isminde de bir konsensüs yok.
En çok bilineni, Aziz Nicholaos. M.S.‘den sonra 3-4. yüzyılda yaşadığına inanılan bir piskopos.
Avrupa‘da Santa Claus, dünyada Father Christmas, Latin Amerika ülkelerinde ise Kris Kringle deniliyor. Türkçe‘ye ise Noel Baba olarak çevrilmiş.
Noel Baba, kim değildir?
Görüldüğü gibi, İslam‘la en ufak bir bağı, bağlantısı olan birisi değildir. Alışveriş merkezlerinde, zenginlerin lüks evlerinde Müslüman gençlerin kılığına girip, şahsında hürmet edeceği birisi hiç değildir.
Müftü Hoca’nın dediği gibi; bacadan yardım götürme konusunda örnek alınacak bir tarafı da yoktur.
İlle de örnek alınacaksa, İslam tarihindeki önemli şahsiyetler saymakla bitmez. Hristiyan inancına göre, Noel Baba 6 Aralık‘ta ölmüş, Hz. İsa 25 Aralık‘ta doğmuş.
Bunlarla alakası olmayan ve 1 Ocak‘taki yani yılbaşı ile uzaktan yakından alakası yok. 20’nci yüzyılın tüketim kültürünün yarattığı en başarılı reklam karakteridir Noel Baba! Kırmızı – beyaz renkleri, masal dünyasını yansıtan resimleri ve “sevimli, ihtiyar, yardımsever dede” tiplemesiyle Noel Baba, Hristiyan kültürünün en illüzyonist ve en fazla gelir getiren buluşudur.
Kendi dini ve milli bayramlarımızın içi boşaltılırken Noel aracılığıyla ülkemizde Noel Babaların, süslenmiş çam ağaçlarının ve hediye mahiyetine büründürülmüş çanların gölgesinde ekonomik ve kültürel bir sömürüye seyirci kalıyoruz.
Türk Milleti bu tablo karşısında gaflet ve özenti halinden kurtulmalı, kendi dini, milli ve manevi değerlerine sahip çıkmalıdır.

/////

DİKKAT ÇÖPE
GİTMESİN

Etiketlerdeki yanlış okuma sebebiyle her yıl binlerce ton gıda çöpe gidiyor. Son Tüketim Tarihi (STT) ve Tavsiye Edilen Tüketim Tarihini (TETT) karıştıran vatandaş farkına varmadan tüketilebilir gıdanın yüzde 72’sini çöpe atıyor.
Dünya çapında üretilen yenilenebilir gıdanın üçte biri israf oluyor. İsraf olan gıdanın yüzde 40’i yani 520 milyar dolarlık kısmı ise yenilebilir olmasına rağmen bilinçsiz kullanım sebebiyle çöpe gidiyor. Gıda ürünlerinde iki farklı tarih bulunur.
Et ve süt ürünleri gibi gıda ürünlerinde son tüketim tarihi (STT) yazar. Ancak çay, şeker, bakliyat gibi ürünlerde Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi (TETT) yazar.
Bunun için üzerinden (TETT) yazan ürünler tarihi geçse bile bozulmaz. Sadece renginde görüntüsünde değişim olur. Sağlık açısından da bir risk teşkil etmez.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
DUA ETMEK - 25 Ocak 2021
MACİT ERMİŞ - 22 Ocak 2021
NERDESİN BAKKAL AMCA? - 21 Ocak 2021
ARKADAŞ - 18 Ocak 2021
KONAK SOFRALARI - 12 Ocak 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete