Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

NERDESİN BAKKAL AMCA?

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Bakkal Amca falan kalmadı. Geçenlerde şöyle bir köyleri dolaşayım ne var? ne yok? Dedim. Bir baktım, şehrimize 4 kilometre uzaklıktaki köyde 3 tane market. ŞOK, BİM ve A101. Hepsi aynı yerde. İkisi yan yana, biri de caddenin karşısında. Köy de bu kadar alışverişi kim yapacak? Dememişler açmışlar marketleri. Bırakın şehirleri köylerde bile bu üç marketten kesinlikle biri açılmış. Biraz dediğim gibi üçü bir arada olan köy bile var. Artık, köyün adı mahalle oldu gerçi de önemli değil.

Köyün bakkalı bile kalmadı artık. Önceden her mahallenin, her köyün bakkalı, bakkalları vardı. Bakkallar tek tek kapandı. Yarın öbür gün bakkal olan köye market gelsin o bakkalda kapanır.

 Bir arkadaşımın köyde bakkalı vardı. Market açılınca çoğu müşteri marketten alışveriş yapmaya başlamış. Ona da veresiye yazdıranlar, aldıklarını ödemeye niyeti olmayanlar kalmış. Sattıklarının parasını toplamakta zorlanınca, sonun da kapatmak zorunda kalmış.

Eskiden bizim mahallemiz de Bakkal Turan vardı. Bakkal Çoşkun vardı. Bakkal Donbay vardı. Her şeyimizi bakkaldan alırdık. Kaynamış yumurta bile satarlardı. Hatta kaynamış yumurtaların suyuna soğan kabuğu atarlar ve yumurtanın kabuk renginin kırmızı olmasını sağlarlardı. Zaman zaman bende yapıyorum. Değişiklik oluyor ve ilgi çekiyor. Bilmeyenlere duyurulur.

1980’li yıllardan itibaren bakkallarımızın yavaş yavaş kimliğini ve değerlerini kaybederek yerlerini market, süper market, gros market, hipermarketlere terk etmişlerdir. Bu bir süreçti hep beraber yaşadık.

Şu anda oturduğum mahallede sayısız market var. Çoğu yan yana ve karşı karşıya. Buraya ilk geldiğimiz de yan apartmanın altında Mahalle Bakkalı vardı. Çalışıyordu. Mahalle büyüdükçe marketler gelmeye ve çoğalmaya başlayınca kapatmak zorunda kaldı. Şimdi o bakkalın yerinde A101 var.

Bakkal Amca gün gelir, mahallesine döner mi?bilmem. Bence dönmesi çok zor.

//////

GİDİŞİMİZ SESSİZ

Bizim evin karşısında bir cafe var.  Bu cafe uzun sürede büyük bir masrafla kaliteli olarak düzenlendi ve açıldı. Şimdilerde cafe kapalı. Kira sı ise devam ediyor. Duyumlarımıza göre 5bin lira aylık kira veriyormuş.

Gerçekten üzücü bir durum. Yatırım yap, müşteri topla, iyi bir hizmet ver ve pandemi den dolayı iş yerin kapansın. Ne olacak? Bu esnafın hali.

ESNAF arkadaşımız bu durumla ilgili olan duygularını ise şöyle yansıtmış:

Gidişimiz sessiz olabilir ama dönüşümüz muhteşem olacak

Bakmayın güldüğüme heç halimiz yoh!

Arkadaşlar vakalar artmış maskeyi maskeyi iki kolumuza takalım J

Sahi! kurallar neydi? bir bilen bize anlatsın

Gönül defterini kapattık içilecek çayda kalmadı zaten

ELBET BİR GÜN

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
BALKART ve HES KODU - 24 Şubat 2021
ÜSKÜP - 22 Şubat 2021
BALIKESİR LEZZETLERİ - 19 Şubat 2021
ESKİDEN KARTPOSTAL VARDI - 18 Şubat 2021
Falkland Adaları - 13 Şubat 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete