Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

NAYLON, DOĞA, PARA

Zeki Doğan

Zeki Doğan

Bildiğiniz gibi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 29.11.2018 Tarihinde kabul edilen, 10.12.2018 tarihli 30621 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”da değişiklik yaptı. Buna göre taşıma amaçlı kullanılan plastik poşetlerin ücretlendirilmesi hükme bağlamış oldu.

Şimdi gelin düzenlemenin yapıldığı  2872 Sayılı Çevre Kanunu EK Madde 13′. maddeyi hep birlikte okuyalım.

“Kaynakların verimli yönetimi ve plastik poşetlerden kaynaklanan çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla plastik poşetler satış noktalarında kullanıcıya veya tüketiciye ücret karşılığı verilir. Uygulanacak taban ücret 25 kuruştan az olmamak üzere Bakanlıkça oluşturulacak komisyon aracılığı ile belirlenir ve her yıl için güncellenir. Bu maddedeki düzenlemelere ilişkin usul ve esaslar Bakanlıkça belirlenir.”

Yani Bakanlık diyor ki; plâstik poşetlerden kaynaklanan çevre kirliliğini önlemek için bundan böyle parayla satılmasına karar verilmiştir.

Hemen ilâve edeyim ki, bu bizim bulduğumuz bir icat değil. Örneğin Almanya, ABD, İngiltere, Norveç ve Çin’de benzeri uygulamalar var. Poşetler bu ülkelerde de paralı. Almanya, İngiltere ve Çin‘de tıpkı bizim gibi ellerinde bez torbalarla alışverişe gidenler sıkça görülüyor. Poşet kullanımında da nispeten bir azalma olduğu söyleniyor.

Avrupa ortalamasının üzerindeki yaşam standartlarıyla Avrupa Birliği’ne dönüp de bakmayan Norveç, balıkçılık, orman ürünleri, madencilik ve deniz taşımacılığında Dünya lideri. Kişi başına düşen millî gelir sıralamasında ise Lüksemburg‘dan sonra Dünyada ikinci sırada yer alıyor.

Onlar da poşet başına yaklaşık 10 cent ücret ödemek zorunda kalmalarına rağmen hiç oralı bile olmuyorlarmış. Hemen her alışverişte naylon poşet edinmeye devam ediyorlarmış.  Hatta alışverişe bez torbalarını getirenlere uzaydan gelmiş yaratık gözüyle bakıyorlarmış.

Norveç‘te naylon poşet tüketimi böylece her yıl 1 milyar adede ulaşıyormuş.

***

İtalya‘da ise durum farklı.  Naylon poşet 2011’den bu yana yasaklanmış ve sıkı bir biçimde denetleniyormuş. Tüketicilerin birçoğu kendi bez torbası ya da bavuluyla alışverişe çıkıyorlarmış. Parasına güvenenler ise aldıkları ürünleri 15 cent ödeyerek kağıttan üretilen ya da doğada çözünebilen “biyolojik” poşetlere koyup taşıyorlarmış.

Yasağa bazı küçük işyerleri ve pazarlarda uyulmadığı için 2014’te yeni bir yasa daha çıkarılmış. Buna göre naylon poşet yasasının ihlali durumunda 25 bin euroya kadar para cezası kesiliyormuş.

Fransa Çevre Bakanlığı’nın verilerine göre 2014’te marketlerde 5, sebze ve meyve reyonlarında ise 12 milyar naylon poşet kullanılmış. Bu nedenle 2017 yılında poşet kullanımı yasaklanmış.

Hindistan‘da ise poşet kullanımı had safhadaymış. Kullandıktan sonra çöp poşeti olarak da kullandıkları ve çevreyi kirlettikleri için onlar da kendi pencerelerinden  bir önlem almışlar. Kutsal saydıkları Ganj nehrinin 2 kilometre yakınına poşet sokulmasına izin verilmiyormuş. Ama o kutsal Ganj‘ın yer aldığı kutsal Dünyamız kirletilince gıkları çıkmıyormuş.

***

Benim çocukluğumda okunmuş gazetelerden “kese kâğıdı” yapılırdı. Akşamları tüm Bakkal Amcalar ailece oturup kese kâğıdı imal ederlerdi. Eklenti yerlerini de hamurla yapıştırırlardı. Kese kâğıdı doğa dostu idi. Yağmuru gördü mü erir, sessizce toprağa karışırdı.

Herkesin evinde çeşitli ebatlarda pazar fileleri bulunurdu. Satın alınan sebze ve meyveler bu pazar fileleriyle taşınırdı. Fakat bu kese kağıtlar ve fileler çevre bilinciyle değil, yokluk nedeniyle hayatımıza girmişlerdi.

İnsanların çalı süpürgesiyle kendi evlerinin önünü süpürdüğü, mahallenin yolunu tamir eden işçilere evinde çay demleyip götürdüğü, komşusunun bir tabakla ikram ettiği yiyecek  tüketildikten sonra tabağın boş gönderilmediği, mahalleye yeni taşınan komşulara tepsilerle yemek taşındığı o yıllardan bahsediyorum.

Doğanın kirletilmesini bırakın, insanların ve fikirlerin tertemiz olduğu o yıllardan.

***

Nereden nereye değil mi?

Doğayı korumak için parlak nutuklar atan Dünyanın en demokratik ülkesi Norveç’te bile poşeti parayla satmak tek çözüm.

Yani parayı veren doğayı kirletebilir, vermeyen kirletemez.

Fakat acı gerçek şu.

Poşet parası veren de vermeyen de hoyratça kirletilmiş bir Dünyada yaşamaya mecbur.

***

SON SÖZ: Hiçbir atık madde, şu güzel dünyamızı para kadar kirletemez.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
SALGIN - 6 Nisan 2020
EVDE KALALIM DA… - 2 Nisan 2020
KARANTİNA - 1 Nisan 2020
TEST - 31 Mart 2020
CEHALET - 30 Mart 2020
ALKIŞ - 26 Mart 2020
EŞİTLİK - 25 Mart 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ