Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

”MUTLU TATİLLER ÇOCUKLAR”

Nigar Afacan

Nigar Afacan

Hacıilbey mahallesi Dinkçiler sınırında 15 yıl oturdum. Güzel bir mahalleydi  çocukluğumda yaşadığım  komşuluk ilişkilerini orada gördüm.

Şuan  birçok  değerlerimiz yerinde değil ama vakti zamanında  orada ”Ay Şavkı”  denilen odun ateşiyle ev ekmeği  ve güveç  pişiren bir fırın vardı.  Özellikle ramazan ayında  iftara  misafir aldığımızda oraya mutlaka  güveç  yollardık yada bayram baklavası orada pişerdi.

Saat kulesi ile ay şavkı’nın kesiştiği ilk arada  yürüyordum bir gün , karşıdan  aheste gelen  bir  kadın   arkasında da  7-8 yaşlarında  albatros traşlı  erkek çocuğu sekleye zıplaya  geliyordu !  Ani bir fren sesi  ve kadın çığlığıyla irkildim ! Kaşla göz arası denir ya aynen öyle oldu  aradan hızla çıkan bir araç  çocuğa çarpmamak için frene basmıştı.

Kendince   çocuğuna bir şey olacak diye  korkan kadın   geri dönüp   araç  altında kalmasına  ramak kalmış  yavrunun suratına öyle bir tokat  indirdi ki   sübyan  korkudan neye uğradığını şaşırmıştı.

Çocuk hızlı gelen arabanın  kendi  yüzünden   durmak zorunda kaldığı  için  annesinden   tokat yediğini  sanmıştı belki   yada psikolojisi doğrultusunda  yaptığı  ne  olursa  yine de o  suçluydu …  Yanlış birşey  yapmasaydı  niye tokat yesin di  ?  Ağlarken burnundan akan sümüğe  de sinirlenen anne   elimi neden  bıraktın  diye  avaz avaz   bağırıyordu ! Şamar oğluna dönmüş  çocuk asli suçlunun önce mahalle arasında hız yapan araç şöförü  ve   elini tutmayan annesi  olduğunu  o anki aklıyla nerden bilsin …

Tutulmayan bir el  nasıl bırakılır !  Çocuğa yaşatılan bu  fiili ve manevi darp’ın izahı olabilir mi !

Bu olaya 25 yıl önce tanık olmuştum  her anını ilk günkü gibi hatırlarım…

Tanışma yazımda   taraflar için elzem olan konulara  farkındalık yaratabilmektir niyetim demiştim.

Çocuk yada gençlerin  bir kabahatinde ”ana baba terbiyesi almamış” bu ! sözü aklıma geldi … iğneyi kendimize  çuvaldızı  taraf’lara batırmak istedim.

Çocuk yetiştirirken  ben her şeyi doğru yaptım hiç yanlışım yok diyebilecek bir anne baba varsa ! küçüğümse alnından büyüğümse ellerinden öperim.

İnsanlar  yaşının verdiği  mantıkla düşünüp davranır  bu doğaldır  ama  büyük yaşın  mantığını  bir  çocuktan beklemek  ne kadar mantıklı olabilir  !  Çocuklar bizim yaşımıza geldiğinde   bizim gibi düşünme kabiliyetine sahip olacaklar  fakat ;  O gün gelene kadar  yaşayıp öğrenmeleri  gereken çok şey  yok mu  !  Anlayabilecekleri  bir dil ve örnek davranışlarımızla ve de sabrederek  bunu öğretmek  biz büyüklere  düşmüyor mu !  Bizde aynı şekilde bu günlere gelmedik mi !

Anne baba  tüm acemiliklerini  ilk çocuğuna yaşatır  başka çocukları varsa  aradakiler de  kısmen şanslıdır  ama en küçük kardeş  bal  kaymak yaşar  çünkü , yanlışını gören ebeveyn de olgunlaşır  aynı hatayı  bir daha yapmaz yada yapmamaya çalışır . Anne babanın çocuk üzerinde ne kadar  hakkı varsa çocuklarında  onlar üzerinde hakkı vardır. Öğretilen yada  öğretilmeyen   değerlerin , hakkı olarak yaşamasına  izin verilmeyen zamanların  , saygı yada saygısızlıklarının vebali  kimindir sizce ?

Çocukları  boş bir kaset gibi düşünüyorum  kasete  ne kaydedersen onu  dinlersin !   İstisnalar kaideyi  bozmazmış…

 

Başarılı her insanın arkasında onu anlayan , destekleyen bir mutluluğu  vardır. Yarı yıl tatilinde çocuklarımıza önce mutluluk diliyorum , özgüven , empati ve saygı  bu duyguyla  başlar.

Çoluk çombalak  aile mutlu hafta sonları dilerim.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
OTAĞ’A VEDA - 25 Temmuz 2020
ENGELSİZ DÜŞLER(1) - 16 Mayıs 2020
EVDE KAL HİNDİSTAN - 9 Mayıs 2020
ALTERNATİF - 2 Mayıs 2020
BİLEŞKE - 18 Nisan 2020
MASAL DEYİP GEÇMEYİN - 29 Şubat 2020
‘’SEVGİYLE KALIN” - 15 Şubat 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ