Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

MUTLU OLMAK(2)

Aslan Torun

Aslan Torun

Günümüz insanı mutlu değil. Günümüzde insanlar mutsuz stresli, günlük koşuşturmaların etkisinde son haddine kadar şişirilmiş,  patlamaya hazır bir bomba gibi.İnsanlarımız mutsuz, tahammülsüz, sabırsız, hoşgörüsüz  sıkıntı stres içinde. İ,şte böyle sokakta böyle, evde böyle ve her yerde böyle.İnsanlar arasında iletişim yok, birbirlerinin dertlerini paylaşmak yok, sabır yok, sevgi yok, arkadaşlık yok, dostluk yok.Öyle bir hale gelmişiz ki bir kimsenin senden menfaati yoksa selam bile vermiyor.Yukarı da insanlar patlamaya  hazır bir bomba gibi demiştim.Burada önemli olan işin kolayına kaçıp bombanın fişini çekmek değil, usulüne uygun olarak o fişi tamamen ortadan kaldırmaktır.Aslında bu hiçte zor bir şey değildir.Yeter ki güzel bir yaklaşımla, samimi bir ilgiyle ,güzel bir tebessümle ve de hepsinden önemlisi tatlı bir dille birbirimizle konuşabilelim.

Hepimiz insanız, hepimizin bir derdi var. Dertsiz insan hiç yoktur.Biz başımıza bir hal sıkıntı gelince sadece kendimizi dertli sanırız.Oysa bir arkadaşımızı sabırla hoşgörüyle dinlediğimiz zaman onun bizden daha büyük bir derdi olduğunu görüyoruz.Günümüzde özellikle şehir yaşantısında günlük koşuşturma , hayat şartları, kalabalık, trafik sıkışıklığı, işyerinde,  sokakta ve özelliklede ailede ve evde yaşananlar insanı  çok yoruyor strese sokuyor. Oysa ki hepimiz çok iyi biliyoruz ki dertler sıkıntılar acılar paylaşıldıkça azalır, sevinçler,  mutluluklar paylaşıldıkça çoğalır.Yeter ki evde, iş yerinde, sokakta nerede olursa olsun karşımızda ki insanla samimi ,candan, içten, güler yüzlü bir iletişim kuralım, zaten gerisi gelir.Tanıştığımız karşılaştığımız bir kimselere soğuk ve resmi davranmayalım.Karşımızda ki insana güzel bir kelime  söylemek bile tatlı bir sohbetin başlamasına vesile olabilir.Yeter ki karşımızda ki insana buz gibi soğuk bir şekilde değil, içten,  samimi bir şekilde yaklaşalım.Ona gülümserken canlılık katalım,yapmacık olmasın.Hiç kimse yapmacık yapay sahte bir gülümsemeden hoşlanmaz.Söylediklerinizi candan ve canlı söyleyin.Konuşmanıza samimiyet ve canlılık verin.Olaylara kötü yönlerinden değil iyi yönlerinden bakın. Karamsar olmayın, güzel şeyleri düşünün ve nerede olursanız olun güzel haberler söyleyin. İş yerinizde ve özellikle de akşamleyin evinize güzel haberler götürün.İş yerinde sokakta yaşanan sıkıntıları evinize taşımayın.Yaşadığınız olumsuz şeyleri değil güzellikleri hatırlayın.İş yerinde yaşadığınız kötü şeyleri eve götürdüğünüzde ailenizin endişe duymasına ve sinirlerin gerilmesine sebep olur.

Çalıştığınız yerde ki kişilerle iyi geçinin .İyi haberler söyleyin.Onları övün, şevklendirin, iyiliklerinden bahsedin.Onların dertlerini , problemlerini dinleyin ortak olun.Onlara yardımcı olun.Onlara ümit, heyecan verin ve  yaptıkları her işi başarabileceklerini  söyleyin.Kimseye karamsarlık ümitsizlik aşılamayın.Üç düşünün bir söyleyin, beş düşünün bir yapın.Şunu hiçbir zaman unutmayın: Bir arkadaşı, bir dostu, bir yakınınızı kazanmak için belki yıllarınızı verirsiniz ama bir dostunuzu kaybetmek için bir saniyede söylediğiniz kötü bir söz onu ebediyen kaybetmenize sebep olabilir.Bir kişi sizinle konuşup yanınızdan ayrılırken kendinize ^^Bu kişi benim yanımda,  benimle konuşurken ve benim yanımdan ayrılırken acaba rahatlamış,  mutlu olmuş mudur^^.Eğer o kişi sizin yanınızdan ayrılırken mutlu olmuşsa inanın siz daha da mutlu olacaksınız.Bir deneyin göreceksiniz.

Bu dünyada her şey maddiyat değildir. Derdi dünya olanın, dünyalar kadar derdi olur.Bir tatlı tebessüm, bir içten gülümseme bazen dünyalara değmektedir.İnsanları sevindirmenin en güzel yolu , onları sevmekten geçtiğini  hiçbir zaman unutmamalıyız.Sağlık ve sevgiyle kalın.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
İSTANBUL’ UN FETHİ - 1 Haziran 2020
RAMAZAN BAYRAMI - 28 Mayıs 2020
19 MAYIS BAYRAMI - 19 Mayıs 2020
ANNELER GÜNÜ - 11 Mayıs 2020
ASRIN VEBASI-4 - 5 Mayıs 2020
RAMAZAN GELDİ - 25 Nisan 2020
SEVGİ VE TEBESSÜM - 20 Nisan 2020
ASRIN VEBASI (3) - 18 Nisan 2020
SAĞLIK VE HAYAT - 9 Nisan 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ