Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

MÜSİAD’IN ‘BEZ ÇANTA VE FİLE KULLANALIM’ UYARISI

MÜSİAD’IN ‘BEZ ÇANTA VE  FİLE KULLANALIM’ UYARISI
Reklam

Balıkesir’de de çevre duyarlılığı, geri dönüşüm konusunda bilinçlendirme ve farkındalık yaratmak adına çalışma yaptıkları ifade eden Başkan Tuncay Yıldız, televizyon kanallarında, plastik kullanımıyla ilgili daha çok kamu spotunun yer almasını istediklerini ifade ederek “kamu spotlarının çoğalması çevresine duyarlı bir neslin yetişmesine, bu neslin sürdürülebilirlik ilkelerini benimsemiş olmasına, kalkınma hedeflerine kulak vermelerine yol açacak” dedi.

Kısa adı MÜSİAD olan Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği Balıkesir Şubesi Başkanı Tuncay YILDIZ, 1 Ocak 2019 gününden itibaren marketlerde para karşılığı satılmaya başlanan plastik poşet uygulamasına dair açıklamalarda bulundu.

Uygulamanın ilerleyen günlerde sürdürülebilir çevre anlayışına daha fazla katkı sağlayacağı görüşünü taşıdıklarını sözlerine ekleyen Başkan YILDIZ “Biz MÜSİAD Balıkesir olarak yaptığımız sunumlarda ve düzenlediğimiz eğitimlerde katılımcılara, plastiklere farklı bakmaları gerektiğini anlatıyoruz. Kazara icat edilmiş olan plastik, kullandığımız her şeyin içerisinde. Oturduğumuz koltukta, çocuklarımızın oyuncaklarında, masamızın örtüsünde, giydiğimiz yağmurlukta, kullandığımız şemsiyede her yerde” diyerek endişesini dile getirdi.

Bu kadar yoğun kullanılan plastiğin çevreye zarar vermemesinin düşünülemeyeceğinin önemle altını çizen Başkan Yıldız “Plastik poşet uygulamasına bu açıdan bakmak lazım.  Kişi başına yıllık 312, toplamdaysa 3 milyar adet plastik poşetin kullanıldığı ülkemizde, poşetlerin ücret karşılığında müşterilere sunulmasına ‘yanlış bir uygulamadır’ deniliyor olsa da, zaman içerisinde bu uygulamanın yararları görülecektir. Eskiden olduğu gibi, bez çanta ile file kullanımları çoğalacak ve tek kullanımlık plastik poşetler yerlerini bunlara bırakacaklardır” diye konuştu.

Balıkesir’de de çevre duyarlılığı, geri dönüşüm konusunda bilinçlendirme ve farkındalık yaratmak adına yaptıkları çalışmalara MÜSİAD Balıkesir olarak devam edeceklerini söyleyen Tuncay Başkan “Ayrıca, televizyon kanallarında, plastik kullanımıyla ilgili daha çok kamu spotunun yer alması için çalışmalarımız devam ediyor. Kamu spotlarının çoğalması, çevresine duyarlı bir neslin yetişmesine, bu neslin sürdürülebilirlik ilkelerini benimsemiş olmasına, kalkınma hedeflerine kulak vermelerine yol açacaktır. Kamu Spotları, atıkların çevre kirliliğine etkisini en aza indirmek, atıkların toplanıp geri dönüşüme gitmesi gerektiğini anlatabilmek için gereklidir” uyarısında bulundu.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ