Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

Moena: İtalya’da ki Köyümüz

Selma Hayal

Selma Hayal

  1. Viyana kuşatmasından sonra yeniçeri  Balaban Hasan bazı sebeplerden ötürü İtalya’nın Moena köyünde yaşamaya başlar. Bir müddet sonra da evlenir. Fakat bir türlü oranın kültürüne alışamaz. Hala bir yeniçeri gibi giyinir. Bıyıklarını kesmez. Türk  töreleriyle yaşamaya devam eder. Oranın yerel halkı ona El-Turco ismini verir.

Bir gün köye Duca’nın askerleri gelir. İnsafsızca davranırlar. Yüksek mevlalarda vergi alır ve köyü yağmalarlar. Bizim yeniçeri bu durumu kabullenemez. Köylüyü ayaklanmaya teşvik eder. Onlara savaş dersleri verir. Ok atmayı, kılıç kullanmayı, savaşla ilgili bildiği her şeyi öğretir.

Duca’nın askerleri tekrar geldiğinde pısırık bir köy halkıyla değil güçlü bir ordu ile karşılaşır. İstediklerini alamadan geri dönerler.

Yeniçeri artık o köyün lideri olmuştur. Onu ataları olarak sayan köy halkı kahramanlarının ismi ile anmaya başlar köylerini,  La-Turco…

Her yıl temmuz ayında Türk Festivali düzenlenir. Şölende bütün kadınlar başörtüsü ve şalvar giyer. Erkekler ise yeniçeriler gibi giyinir. Her yer Türk bayraklarıyla süslenir.

350 yıllık geçmişine bugün hala büyük bir hürmetle sahip çıkıyorlar. Bizde geçmişimize o küçük İtalyan köy halkı gibi sahip çıkabilecek miyiz?  Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ü 350 yıl sonra böyle büyük bir saygı ile alabilecek miyiz?

Unutmak en büyük nankörlüktür.

 

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
Farkında mısınız - 28 Aralık 2020
Eğitimsiz Öğretim - 13 Ağustos 2020
İnanmak Zorundasın - 3 Mart 2020
Libya-Dogu Akdeniz-Girit - 5 Şubat 2020
Neydi 10 Kasım?.. - 11 Kasım 2019
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete