Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

MİSİ KÖYÜ “Bursa”

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Bursa’da bulunduğum süre içerisinde Bursa ve çevresini gezmeye gayret ediyorum. Bursa gerçekten büyük bir şehir ve gez gez bitmiyor. Misi Köyü Bursa’nın merkezine 12 km. Nilüfer İlçesi’ne bağlı bir yerleşim yeri. Resmi adı Gümüştepe Mahallesi. Buraya gelmek isterseniz özel araçların dışında Nilüfer İlçesi, Gümüştepe minibüs ve otobüsleri ile ulaşım sağlanabilir.

Misi Köyü vaha gibi bir yer. Güzel ve temiz. Dere içindeki (Nilüfer Çayı) cafeler ilgi çekiyor. Burada bulunan Misi Yazıevi, Pandemi dolayısı ile kapalıydı. Yazıevinde, Türkiye’den ve dünyadan yazar, şair, çevirmen ve araştırmacıların çalışmalarını hayata geçirdikleri bir yer ve ziyarete açık değil.

Ayrıca, köyde bulunan YSE çeşmeleri dikkatimi çekti. Günümüzde artık bu çeşmeler hiçbir köyde kalmadı, yok oldu gitti. Misi Köyü’nü gezerken 3 tane YSE çeşmesi gördüm ve eski yıllara gittim. Yıllarca öğretmenlik yaptığım köylerdeki köy meydanında bir tane YSE çeşmesi bulunur ve köyün tüm kadınları sıraya girerek su doldururdu. Çeşme bazen akar, bazen de akmazdı.

Misi Köyü 1989 yılında SİT Alanı ilan edilmiş ve koruma altına alınmış. Evlerin çoğunda Osmanlı ve Rum mimarisini görmek mümkün. Evlerin büyük bir bölümü restore edilmiş. Restore edilen evlerden biri olan Koza Evi’nde ise Misi kadınlarının ellerinden çıkma lezzetleri tadabiliyorsunuz. Çok eski yıllardan beri köyde yapılan geleneksel yemekler, turistler için burada servis ediliyor. En sevilenler arasında; kestaneli kuzu güveç, ısırganlı erişte, lahanalı kocagörmez dolması ve koza tatlısı yer alıyor. Misi’nin birde çocuk kütüphanesi var. Hafta içleri 09:00-18:00, hafta sonu ise 10:00-18:00 arası hizmet veren Nilüfer Belediyesi önderliğindeki bu kütüphanede her yaş grubundaki çocuk için kitaplar, zeka geliştirici oyunlar ve bulmacalar bulunuyor. Türk fotoğrafçılığının usta sanatçılarını ve eski Bursa arşivini sergileyen mini fotoğraf müzesi zaman zaman fotoğrafçılıkla ilgili atölyelere de ev sahipliği yapıyormuş. Pazartesi günleri kapalı, onun dışında 10:00-18:30 arası açık. Girişi ücretsiz.

Bir fırsatını bulduğunuzda bu köye gitmenizi öneririm. Gölyazı, Misi Köyü, Cumalıkızık aynı gün içinde gezilebilir.

////////////

GEMLİK’TE TİMSAH HEYKELİ

             “Yeşil Timsahlar”

Bursa’da, 47 yıl önce amatör kulüplerin birleşmesiyle kurulan ve bir zamanlar Türkcell Süper Lig’i şampiyon olarak tamamlayan Bursaspor’un simgesi ”Timsah”ın heykeli, Gemliğin en çok dikkat çeken heykellerinden biri. Ahmet Dural Meydanı’nda yer alan timsah heykeli ilçeye gelenlerin ilgisini çekiyor ve hemen hemen herkes hatıra fotoğrafı çektiriyor. Heykeli yapan heykeltıraş rahmetli Tankut Öktem. Öktem’in Küçük Kumla’daki atölyesini de görme fırsatım olmuştu. Çok güzel heykeller vardı. Şimdi ise bu atölyeyi yine heykeltıraş olan kızı Pınar Doğan Öktem yürütüyor.

Anıt kaidesi ile 3.05 metre yüksekliğinde 2010 yılında yapılmış. Umarım Bursaspor bir kez daha şu anda bulunduğu 1.ligde şampiyon olur ve Gemlikliler bunun anısına bir “Timsah” heykeli daha dikerler.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
DUA ETMEK - 25 Ocak 2021
MACİT ERMİŞ - 22 Ocak 2021
NERDESİN BAKKAL AMCA? - 21 Ocak 2021
ARKADAŞ - 18 Ocak 2021
KONAK SOFRALARI - 12 Ocak 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete