Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

MİLLİ SERVET YANMASIN

MİLLİ SERVET YANMASIN
Reklam

Dikkat! Yangın sezonunun başlamasına bir hafta kaldı

***Ülkemizin ve Balıkesirimiz’in doğal güzelliklerinin yok olmasına ve ekolojik dengesinin bozulmasına neden olmanın yanında, söndürme çalışmalarına trilyonlarca lira harcanan orman yangın sezonu resmi olarak 1 Haziran’da başlayacak
——————————-

Türkiye çapında geçmiş yıllarda orman alanlarının büyük oranda tahrip olmasına yol açan yangınların bu yıl da tekrarlanmaması için en büyük sorumluluk ‘ihmalkár ve dikkatsizlere’ düşüyor. Çünkü yangınların yüzde 60’i ihmal ve dikkatsizlikten çıkıyor.
Gazeteniz DEMOKRAT; ormanlarımızın korunmasına çok dikkat edilmesi konusunda hassas bir yayın organı. Bol bol haber yapmasının yanısıra yangın sezonu boyunca da kırmızı başlığının yanında ALO177 Yangın İhbar Hattı logosunu yıllardır koyan tek gazete.
Yetkililer, sadece piknik alanlarında belirtilen yerlerde ateş yakılmasını, yangınların en kısa zamanda ‘177’ numaralı telefona bildirilmesini istiyorlar.
Yangınların en çok meydana geldiği aylar Haziran-Ekim arası. En fazla olduğu ay ise Ağustos.
Orman yangınlarının başlamasında tespit edilen nedenlerin yüzde 60’ı ihmal ve dikkatsizlik. Söndürülmeyen çoban ateşi, otomobilden atılan sigara izmariti ve piknik ateşleri bu madde içinde yer alıyor. Yine kasıtlı olarak da yangın çıkarılıyor ve bu şekilde de ormanlar kül oluyor. Orman yangınlarında çıkış nedeni belirlenemeyenler de yok değil.
Bir hektar orman 50 ton toz emiyor
Bir hektar orman yılda 50 ton toz emiyor. Ormanlar 50 metre genişliğinde bir otoyolun trafik gürültüsünü 20-30 desibel azaltıyor. Sıcağı-soğuğu dengeliyor. 25 metre boyunda 1 ağaç saatte 1,5 kilogram oksijen üretiyor. 100 yaşında 1 ağaç saatte 40 kişinin çıkardığı 2.35 kilogram karbondioksit yokediyor. Erozyonu engelliyor. Biyolojik dengeyi koruyor, en küçük orman parçasında bile 50 kuş cinsi bulunuyor.
Ateşsiz piknik
Orman Müdürlüğü yetkilileri ve Milli Parklar, Av ve Yaban Hayatını Koruma Müdürlüğü yetkilileri, yangınların önlenmesinde ve etkisiz duruma getirilmesinde en büyük görevin vatandaşlara düştüğünü önemle belirtiyorlar. Yetkililer, vatandaşlardan, sadece ayrılan bölümlerde ve mümkünse ateşsiz piknik yapmalarını ve çöplerini de poşetlere koymalarını istiyorlar.
Ormancıların, yangınların azalması için vatandaşlardan istekleri şöyle:
Seyahat edenler: Seyir halindeyken aracından dışarı yanıcı ve parlayıcı madde atma. Aracın kontrolunu yaptır, egzosundan çıkabilecek bir kıvılcım bile yangına neden olabilir.
Avcılar: Ateşini kontrollu yak, işin bittikten sonra söndür. Rüzgarlı ve kuru havalanda ateş yakma.
Piknikçiler: Sadece ayrılan yerde, kontrollu ateş yak. Piknikten sonra ateşinin söndüğüne emin olduktan sonra ayrıl. Çevreni kirletme, çöplerini bir poşetle bidonlara bırak.
Kampçılar: Yatmadan önce ateşinin sönüp sönmediğini iyi kontrol et.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
tanıtım filmi
internet haber