Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

MERHUM SIRRI BABA VE OKULU

Özcan Özakbaş

Özcan Özakbaş

Değerli büyüğümüz, haber fotoğrafları sanatçısı Olcay Özal SYAL okul müdürünün mezunlarına hitaben yaptığı bir seslenişi bana getirince tabii ki haber değeri olduğundan güzel bir şekilde değerlendireceğimi aktarmıştım kendisine. Müdür Ali Duran beyin söylediklerini paylaşınca duygulandım.

Düşünsenize; okulun mezunları okullarını unutmamışlar, haberde de okuyacağınız üzere bu eğitim yuvasına pek çok şey kazandırmışlar. Balıkesir Lisesi’nde de buna benzer bir çaba var.

SYAL’ın inşaatına başlandığı gün ve eğitime verildiği an gün gibi gözümün önünde.

Balıkesir’e bir proje okulu kazandırmıştı iş insanı merhum Sırrı Yırcalı. En büyük hayallerinden biriydi doğup büyüdüğü, doyduğu merkeze bir okul kazandırmak. Ve bu dileğini gerçekleştirdi ve Balıkesir’e adını sadece vergi rekortmenliği ile değil, hediye ettiği bu eğitim ve irfan yuvası ile altın harflerle yazdırdı.

Peki nasıl bir okul bu SYAL?

Kamelyası, havuzu, yer satrancı, bankları, çiçekleri, ağaçları ile tam bir eğitim kampüsü olan SYAL, ülke genelinde hazırlık sınıfı olan 11 Anadolu lisesinden biri. Bu önemli.

1984 Yılında kuruldu. Kent merkezine uzaklığı 8 kilometre. 73 öğrenci ile başladı eğitime uzun yıllar önce. Şu andaki öğrenci sayısı 940, öğretmen sayısı 58.

Balıkesir’li ünlü duayen işadamlarından, ülkeye milletvekili olarak da hizmet etmiş merhum Sırrı Yırcalı tarafından kuruldu.

Sınavla öğrenci alan bir proje okulu SYAL. Okul başarı puanının bir etkisi olmadan LGS puanı ile kazanılıyor. Bu okula kontenjanı kadar öğrenci puan üstünlüğüne göre tercihleri doğrultusunda MEB tarafından yerleştiriliyor. Kontenjanı 180 öğrenci. Karma eğitim veriyor (kız-erkek).

1 Çim futbol sahası, 1 tenis kortu var. 1 Spor salonu, 1 voleybol, 3 basketbol sahası mevcut.

Devlet okulu olduğu için SYAL ücretsiz  Okulun geçen yılki taban puanı 487.7.

Pansiyonu olmayan okulda yatılı okunamıyor. Kantini var.

SYAL’daki derslik sayızı 30. Okul 3 Fen Laboratuvarına sahip.

Öğrencilerin kurduğu 15 kulüp var. Ayrıca geleneksel bir eğlence gününe sahipler ve mezunları saygın üniversiteleri kazanıyorlar.

Daha ne olsun.

Bize de söyleyecek başkaca bir söz yok.

Rahmetli Sırrı babayı yadedelim dedik.

Ruhu şad, mekanı cennet..

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ