Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

MECLİS DÜŞER (Mİ), KONU YARGIYA GİDER (Mİ)

MECLİS DÜŞER (Mİ), KONU YARGIYA GİDER (Mİ)

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde tarihi Paşacamii’nin etrafındaki belediyeye ait  369 m2’lik 19 arsanın borçlara karşılık Maliye’ye devredilmesi ile ilgili gündem maddesi sert tartışmalara neden oldu. AK Partililer ısrarla Paşa Camii’nin  satılmayacağını, etrafındaki belediyeye küçük parsellerin borçlara karşılık devredileceğini belirtirken, cami tapusunun da Paşacamii Vakfı’na ait olduğuna dikkat çekti. CHP’liler Zağnospaşa, Saat Kulesi ve Kuvayi Milliye Müzesi’nin  Balıkesir’in sembolü olduğunu belirterek, bu bölgelerdeki devrin ya da satışın kamuoyuna anlatılamayacağını savundu ve gündemden çıkarılmasını istedi. İyi Partililer ise, “Adına ne denirse densin bu bir satıştır” diyerek devir işlemine tepki gösterdi. AK Partili Başkan Yılmaz oylamayı ikinci kez yaptırmak isteyince,  CHP, İYİ Parti ve DP’liler salonu terk etti.  Söz konusu maddeler Meclisin boşalmasının ardından AK Partili üyelerin oyları ile “oy birliği” ile geçti. İyi Partili Av. Emine Nur Çöller, “Bu meclis düşer” derken, Edremit’in CHP’li Başkanı Hasan Arslan ise ” Bu konu yargıya gider” yorumunda bulundu.

“BAZI ARKADAŞLAR OLAYI KÖPÜRTÜP, SİYASETİN ÇİĞ TARAFINA KAÇIYOR”

Aynı zamanda Meclis Başkanı olan Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, konu meclis  gündemine geldiğinde üyelere bilgi verirken,  Paşacamii’nin satılmasının kesinlikle söz konusu olmadığını vurguladı. Paşacamii’nin satılacağına dair gündem oluşturulmaya çalışıldığını belirten Yılmaz, şunları söyledi:

“ Zağnos Paşa Cami’nin satışı gibi bir durum yok. Devletimiz bir kolaylık sağladı, bizde bugün ödememiz gereken vergi miktarı kadar malı devrediyoruz. Böyle CHP’li belediyelerimiz var, İYİ Partili belediyelerimiz var. Demokrat Partili belediyelerimiz var. Cumhur İttifakı belediyelerimiz var. Sanki bir suistimal varmış, devletin malını başka birilerine satıyormuş gibi algı yaratanlar ucuz siyaset, gündeme gelme,  kendini önemli hissettirme peşindedir. Zağnos Paşa Cami’nin tapusu Zağnos Paşa Cami Vakfı’na , onun etrafındaki küçük küçük alanlar belediyeye aittir. Bazı arkadaşlar bilerek bunu köpürtüyor. Siyasetin en çiğ tarafına kaçıyor. Bazı arkadaşlar da bilgi cahili olduğundan   bu işi gündeme getiriyor”

TAPUYU VE YAPILACAK İŞLEMİ GÖSTERDİ

Yılmaz’ın çağrısı üzerine konuyla ilgili bilgi vermek için kürsüye çıkan AK Parti Meclis üyesi Av. Mehmet Birol Şahin, Paşa Camii’nin satılacağı yönünde bir gündem oluşturulduğunu belirtirken, bunun doğru olmadığını vurguladı. Görseller yardımı ile olayı anlatan Şahin,  “Paşa Camisi, Karesi Türbesi, Meydanın açılması Balıkesir’in 40 yıllık Hayalidir… 1987 yılında Sayın Ziya Tan Caminin sağ tarafında iş yerlerini kamulaştırıp yıkmıştı.. Biz 25 milyon harcayıp 90 gayrimenkul satın aldık.. 1987 yılında alınıp yıkılan, 19 gayrimenkulü Paşa Cami alanını büyüterek devrediyoruz… Paşa Cami zaten Zağnos Paşa Vakfına ait… Bu işlemi “Satıyorlar” demek ucuz siyaset ürünü, yalan ve iftiradır” dedi. Şahin caminin tapusunu da gösterip basın mensuplarına dağıttı. 

“SEN MÜSLÜMAN DEĞİLSİN HERHALDE KARDEŞİM!”

AK Partili Şahin’le İyi Parti Grup Başkanvekili  Metin Özpınar ve İyi Partili Özgür Çelebioğlu arasında karşılıklı tartışmalar yaşanırken, Şahin’in  “Sen müslüman değilsin herhalde kardeşim “, ardından İsmail Ok dönemine göndermede bulunarak,”Adam olsa seçimi kazanırdı” gibi sözler söylemesi  gerilimi tırmandırdı.

DEVECİLER’İN ÖNERİSİNE YILMAZ’DAN RET

CHP Grup Başkanvekili Ali Kemal Deveciler, Meclise sunulan teklifin gündem maddesinden çıkarılmasını önerdi. Başkan Yılmaz ise bu öneriye karşı çıkıp,  “Biz çıkarmayacağız. Gayet açık ve net olan konuyla ilgili bizim bir mahcubiyetimiz yok. Bunun tartışılacak bir tarafı da yok”  dedi.

CHP’Lİ ARSLAN : “BUNU KAMUOYUNA ANLATAMAZSINIZ”

Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, söz alırken, “Bakın bu yapılacak işlemin içeriğini herkes biliyor.  Bu bizim için bir gelirdir. Bütçemize girecek.  Ancak bazı şeyler vardır ki bunu kamuoyuna anlatamazsınız.  Balıkesir deyince akla  Paşacamii, Saat Kulesi, Kuvay-i Milliye Müzesi gibi sembolleri gelir.  Bunlara şerh düşerek, diğer maddeleri oylayalım” önerisini getirdi.

YILMAZ’DAN “HODRİ MEYDAN,KİM KİME NE KADAR GOL ATIYOR GÖRÜRÜZ”

Arslan’dan sonra yeniden konuşan Yücel Yılmaz şunları söyledi:
“Ben bu konunun bu kadar öne çıkmasının sebebini bugün öğrendim. Bu devir olayına bu  kadar tepki gösterilmesinin nedeni siyasi rant elde edebilir miyiz çabasıdır. Biz bu işi yapmayı iyi biliyoruz. Biz birbirimize söz verdik. Zağnos Paşa Cami’ni satan yok ki. Bu kadar açıklamadan sonra ‘hala satıyor’ diyen varsa niyeti halis değildir. Gayet basit ve net. Bu gündem maddesini geri çekmiyoruz. Siz reddedin. Kamuoyu hepsini görüyor. Ben bu işin sonuna kadar doğru olduğuna inanıyorum, sizin de inanmanızı bekliyorum. Biz beraber çalışacaksak iki gazetede, üç adam bunu konuştu diyorsanız işte hodri meydan. Hep beraberiz burada. Kim kime ne kadar gol atıyorsa görürüz. Hodri meydan. Ben bu konuyu neden geri çekeyim, inanarak koymuş gündeme. Bir tane arkadaşımızın cami satıyormuşuz gibi düşünüyor mu? Bunu kim söylüyor şehre dışarıdan şekil vermeye çalışan insanlar. Onlar böyle dedi diye hareket mi değiştireceğiz. Bu sizin vicdanınıza kalmış bir şey, inanıyorsanız ret edin, doğru olduğunu düşünüyorsanız oy birliğiyle geçirelim. Bu kadar basit. Ben inandığımı yapıyorum. İster reddedin, ister oy verin”

“BU SATIŞTAN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLDİR”

İyi Partili Özgür Çelebioğlu ise ” Nereyi satarsak satalım, bu evrakta satış yazıyor. Zağnospaşa Camii’nin avlusundaki 300 m2 küsurluk yer  de, Saat Kulesi de Kuvayi Milliye Müzesi adı satış bunun, ister Maliye’ye satın, ister başka yere satın. Ben belediye meclisi üyesi olarak bunu kabul etmiyorum” dedi.

“BUNLARI GEÇ”

Yücel Yılmaz, Çelebioğlu’na ” Bunları geç, siyaset yapıyorsunuz söylediklerinizde bir tane desteklenecek yanı yok, siyaset yapacaksanız doğru şeylerde yapın” yanıtını verdi.

Başkan Yılmaz, bu diyaloğun ardından görüşülen konuların Plan ve Bütçe Komisyonu ile Tarife Komisyonu’na, İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havalesi için oylama yaptırdı. Ancak karışıklık sonrası  “Ne oldu şimdi sayamadık”
diyerek yeniden sayım yaptı. Kabul edenler,  etmeyenler ellerini kaldırdı. Ancak sonucu açıklamayarak,  oturuma ara verdi. CHP ve İYİ Partililere ” siz bir istişare edin” mesajı gönderdi.

“YENİDEN OYLAMA YAPMAK İSTEDİ”

Başkan Yılmaz, aranın ardından  gündem maddelerinin toplu olarak ilgili komisyonlara havalesini  bir kez daha oylamaya sunmak istedi.

“HODRİ MEYDAN” TEPKİSİ 
CHP’li Ali Kemal Deveciler, araya girerken, “Başkanım biz burada toplu olarak oylama yaptık ve red oyu çıktı. Kamera kayıtlarında da bu görünür. Hasan Arslan beyin de dediği gibi germeye gerek yok, bu maddeyi ayırın, diğer maddeleri oylayalım. Siz hodri meydan diyorsunuz , bunu size yakıştıramadım, burada hodri meydan çekmeniz yanlış, biz buraya iş yapmaya geldik” diye konuştu.  Deveciler oylamanın yeniden yapılması halinde salonu terk edeceklerini söyledi.  Yılmaz, “Sayıyı biliyor musunuz” diye sorarken, İyi Partili Nur Çöler de ilk oylamada “hayır ” oyu çıktığını iddia etti.

“NEDEN KORKUYORSUNUZ”

Başkan Yılmaz, “Neden korkuyorsunuz, tekrar oylayacağım” diyerek yeniden oylama yaptırmak istedi. Deveciler bunun üzerine  CHP ve İYİ Partili üyeleri Meclis’ten çıkmaya çağırırken, Yılmaz “kabul edenler, “kabul etmeyenler” diyerek konunu oy çokluğu ile kabul edildiğini söyledi. Bu sözler AK Parti grubunun alkışları ile karşılandı.

“BU MECLİS DÜŞER”

İyi Partili Emine Nur Çöller buna “Meclis düşer” diyerek tepki gösterirken, bazı üyeler ise aynı konuda iki kez oylama yapılamayacağını söyledi. Yılmaz, “İsteyen çıkabilir, isteyen devam edebilir. Konu Başkan oyu ile geçmiştir” dedi. CHP’li Arslan  “Bu konu yargıya gidecektir” derken, AK Partili Kepsut Belediye Başkanı İsmail Cankul, İvrindi Belediye Başkanı Yusuf Cengiz ve Bigadiç Belediye Başkanı İsmail Avcu’nun sert tepkisiyle karşılaştı. Avcu, “Bu meclisin en eski üyesi benim. Böyle meclis görmedim” diyerek Arslan’ın üzerine yürüdü. CHP’li üyeler Arslan’ı uzaklaştırırken, bu arada izleyici locası karıştı. Burada da küfürleşmeler ve itişmeler yaşandı.  http://balikesir24saat.com

Coşkun Yaman 
Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ