Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

Maskeli hayat

Özcan Özakbaş

Özcan Özakbaş

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’dan kritik uyarı gelmiş. Maske şişmiyorsa işe yaramıyor demekmiş.

Haberin özetine bakarsak; Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, gözenekleri büyük maskelerin koruyuculuğunun düşük olduğunu söylemiş. Ceyhan, “Maskeyi taktınız, çok rahat nefes alıp, veriyorsanız maskenin çok işlevi yoktur. Siz bütün gücünüzle üflediğinizde maskenin şişmesi lazım. Eğer şişmiyorsa maske işe yaramıyordur” demiş.

Koskoca bilim adamı bu çok ciddi konuda yalan söyleyecek değil ya. Pandeminin ilk günlerinden bu yana Bakan Koca’yı saymazsak en çok tv’lere çıkan bilim adamlarından biri. Şişirin bakalım o zaman maskeleri.

Dünyada çok fazla can alan virüs nedeniyle takılan bu maskeler konusunda çeşitli değişik uyarılar da gelmedi değil. Yüzünüze uygun ölçüde ve rahat nefes alıp vermenizi sağlayan pamuklu kumaştan yapılmış bir maske kullanılması, (bir ara maske bulunamıyordu) maskenin ağız ve burnunuzu tam kapatması gerekliymiş. Ağız veya burun açık kalırsa, maske takmış ama gözümüzü gerçeğe kapatmış oluyormuşuz.

Risk bu kadar mesafesizken uyarıları dinleyelim diyorum.

Rahatlık, terlememek açısından tabi ki bambu ve pamuk maskeler daha rahat kullanılıyormuş. Islanan maskenin özelliğini kaybettiğini de hatırlatalım. Doğru maske kullanmak şart yani.

Çünkü uzmanlar durmadan doğru maske kullanımının önemine dikkat çekiyorlar, bu nedenle zorunlu yayınlar da yapılıyor.

Tabi pandemi gibi her konuya ciddi ciddi yaklaşsakta sosyal medyada maske konusunda komik şeyler de dolaşıyor. Bir tanesine fazlasıyla güldüm, paylaşayım istedim:

“Taktığın maskeyi iç çamaşırı gibi düşün, sürekli aşağı indirip durma!..”

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
Enteresan! - 14 Aralık 2020
NE BORUYMUŞ! - 10 Eylül 2020
ROMA KALINTISI - 8 Eylül 2020
Maskeli hayat - 26 Ağustos 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete