Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

Maliye tarafından e-hacize uğraşan yerel basın çok sıkıntılı..

Maliye tarafından e-hacize uğraşan yerel basın çok sıkıntılı..

Yerel basın sektörünün yaşadığı açmazdaki sıkıntıları tavan yaptı!

Yerel gazetelerin durumu her geçen gün zorlaşıyor. Bizler; yerel gazete sahip ve sorumluları olarak “Vergi Borcu Yoktur” yazısı yüzünden, (ana gelir kaynağımız) resmi ilan gelirlerini kaybettiğimiz için, bu gelirlerimiz vergi borçlarımıza kesildiği için iktidardaki yetkililere soruyoruz:

“Bu gemi nasıl yüzecek? Çalışanların maaşlarından tutun da SSK’lar, vergiler vb. pek çok kalem ödemeler nasıl yapılacak?”

Yerel gazeteler gibi DEMOKRAT da son uygulama sonrasında elinden geleni yapmaya çalışıyor, ancak diğer refiklerimiz nedense bu konuda sessiz kalmayı tercih ediyorlar! Herhalde bir kısmı bir şekilde kendi olumsuz durumlarının hal yolunu buldular.

Bilindiği üzere; Haziran ayının resmi ilan paralarını 1 Temmuz 2019 itibariyle “Vergi Borcu Yoktur” yazısı yüzünden Anadolu basını alamamaya başladı. Binin üzerinde gazetenin binlerce çalışanı var. Pek çok gazetenin kapanma tehlikesi ile iç içe olduğu şu zorlandığımız günlerde hiç bir olumlu adımın neden atılmadığını anlamak zor. Herkes gelecek bir güzel haberin beklentisi içerisinde.

Yaklaşık 3,5 ay oldu değerli okurlar. Yerel basın diyetini fazlasıyla ödedi!..

Nereye varacak bu işin sonu? Gazete sahip ve sorumluları ile çalışanlar evine ekmek götüremeyecek mi?

Bizler fedakarlık yapıyoruz, ama sesimizi duyuramıyoruz!

İl’in yöneticilerine nacizane bir de tavsiyem, gazeteciler arasında “o bundan, şu şundan” diye ötekileştirme yapmamalarıdır. Zig-zag yapanlar vardır, olacaktır. Açığı olmayan (!), işini iyi yapan  akıllı yöneticiler bunlara karşı yenik düşmez.

Yine; gazeteyi silah gibi kullanan tetikçilere prim vermeyiniz. Tetikçi gazetecilere boyun eğerseniz, onlar filmi durmadan geri sarar, sizleri ellerinde oynatmaya devam ederler. Onlara karşı dik durun derim. “Dik duran var mı?” derseniz tabi ki var.

Dosdoğru yapılan gazeteciliğin herkes yanında olmalıdır. Yayıncılıkta basın ahlak kurallarına uyulması esastır. Böyle davranmayan dışlanmalı, ayıklanmalıdır.

Destek isteyenlere yardımcı olunmalıdır. Nasıl ki devlet bir İl’e uçak seferi koyduğunda, o il uçağa sahip çıkarak sürdürülebirliği sağlayabiliyorsa (bu bir örnek), kendi yerel basınına da her şehir bir şekilde sahip çıkmalıdır.

Hem de hiç ayrımcılık yapmadan, hak yemeden!

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ