Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

MAKEDONYA “Güzel ülke”

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Makedonya’ya 2012 yılından beri her sene gidiyorum. Bu ülkeyi seviyorum. Rahat, huzurlu, fiyatları uygun, temiz ve ulaşımı kolay bir yer. İnsanlar medeni. Kimse kimseyi rahatsız etmiyor.

Yunanistan ile olan isim sorunu da çözüldü ve Makedonya, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti ismi aldı. Bağımsızlığını ilân ettikleri zaman, Türkiye bu ülkeyi tanıyan ilk devletmiş.

Burayı sevmemin en önemli nedenlerinden biri de tarih ve kültürümüzün benzer olması. Vardar Nehri’nin bir tarafı Türkiye, bir tarafı Avrupa. Türk-Arnavut tarafında camiler, kahveler bulunuyor. Sanki Bursa’da geziyorsunuz gibi. Taş Köprüden karşıya geçince ise tamamen Avrupa şehri. Makedonya küçük bir ülke. Sırbistan. Arnavutluk., Yunanistan ve Kosova ile komşu. Kosova  2 saat vöe gidiş-dönüş otobüs bileti 10 avro.

SKOPJE

“Üsküp”

Üsküp, gidilecek ve görülecek bir yer.

Çarşı içerisinde yer alan Mustafa Paşa Camii, Kurşunlu Han, Sulu Han, Davut Paşa Hamamı görülecek yerlerin başında geliyor. Buna Üsküp’ün en yüksek yerine kurulu olan Üsküp Kalesi de eklenebilir. Rahibe Terasa Evi (Mother Teresa House), St. Kliment Kilisesi de görülmesi gereken yerler arasında.

 Burada adım başı heykele rastlamak mümkün. Ancak; yönetimin değişmesi bu heykel olayı son bulmuş. Yeni seçilen devlet başkanı heykelleri kaldıracağı söylemiş ve bazı heykelleri de kaldırmış.

Makedonya’nın çok uluslu ve çok kültürlü bir devlet ve burada yaşayan Arnavut ve Türkler, kendi tarihine ait kahramanların heykellerinin de Üsküp’ü süslemesini talep ediyor.

Yeme içme sorunu hemen hemen hiç yok. Köfte, kuru fasulye, çorba, börek, salata gibi birçok alternatif var. Fiyatlar 2019 yılında Türkiye ile aynı olmuş. Örneğin; bir porsiyon köfte (10 adet) en meşhur yerlerden biri olan DESTAN’da 190MKD.(Makedon Denarı) ve bizim paramız ile 19 TL. Daha ucuz yerlerde var. Pastahanelerde tatlıların porsiyon fiyatı 4-5 TL. arasında.

Küçük su 2.5 TL. Üsküp Meydanın hemen yakınında bulunan eski AVM’nin altında marketler var. KAM isimli market en ucuz olanı. Buradan suyu 90 kuruşa alabilirsiniz. Daha ucuzu da yok.

Eski Çarşı’ya girişte TURİST köftecisinin orada köşede yer alan börekçi de bir tepsi börek 8 TL. Porsiyon istediğinizde ise 2TL. Makedonya’ya vize yok. Turla gidebileceğiniz gibi önceden ucuza uçak bileti alıp da gidebilirsiniz. Otobüs ile gidiş-dönüş 60Avro. İstanbul Esenler’den kalkan üç otobüs firması var.

 Üsküp’de, paranızın karşılığında aldığınız hizmetten memnuniyetiniz muhtemelen çok yüksek olacak. Örneğin; Biz Üsküp’te butik otelde kaldık, aynı şekilde bir otel Türkiye’de olsaydı en az 3 katı pahalı olurdu. Bu her şey ucuz demek değil elbette ama lüks hizmeti Türkiye’dekinin çok altına satın alabiliyorsunuz. Cafe’ler Vardar Nehri’nin kıyısında yer alıyor ve çok kaliteli olarak dizayn edilmiş. Hizmet ise çok kaliteli.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ