Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

Ligden düşme yasaklansın

Ligden düşme yasaklansın

Dünyayı saran ve mutasyonlarla dalga boyutu güçlenen Covid-19 salgını spor camiasını da derinden etkilemiştir. Türkiye’de pik yapan salgın, 29 Nisan 2021 ve 17 Mayıs 2021 tarihleri arasında tam kapanma kararına yol açmıştır. Gelirleri bitme noktasına gelen futbol kulüpleri, ise ekonomik açıdan darboğaza girmiştir. Ülkemizde Covid-19 pandemisi BAL ertelenmiştir. Şu anda BAL’ın akıbeti de meçhuldür.

Yaşanan süreç dikkate alınarak, 2020-2021 sezonu için Süper Lig, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) 1. Lig, 2. Lig ve 3. Liglerinde ve ertelenen BAL’a daha sonra devam edilmesi halinde küme düşme kararından vazgeçilmelidir.

Sporcu, teknik adam, yönetici ve görevlilerde görülen Covid-19 vakaları, maddi imkânsızlıkları daha ağır olan birçok kulübün antrenman ve maçlarını olumsuz yönde etkilemiş, lig sıralamalarını değiştirmiştir. Birçok futbolcusu Covid’e yakalanan takımlar, haftalarca antrenman yapamamış ve müsabakalara katılamamıştır. Bu sporda eşitsizlik doğurmuştur.

Türkiye Futbol Federasyonu, liglerin ilk devresinde uyguladığı Covid-19 salgınına ilişkin statü ve talimatları ikinci devrede değiştirmiştir. Bu farklı kararlar da ekonomik durumu sıkıntıda olan kulüpleri daha olumsuz yönde etkilemiştir. Liglerin ilk devresinde Covid-19 pozitif vakalarında müsabakalar ertelenirken, ikinci devresinde Covid-19 pozitif vakalar ve hastalığı geçirmekte olanlardan ötürü müsabakaların ertelenmemesi kararına geçilmiştir. Son Futbol Müsabaka Talimatı’na göre takımların minimum 9 kişi ile sahaya çıkması, aksi takdirde hükmen mağlup sayılması kararlaştırılmıştır. Devreler arası uygulanan farklı kararlar, takımların sürece uyumunu olumsuz yönde etkilemiştir.

TFF’de ligler devam ederken Bölgesel Amatör Ligi’nde (BAL) Mart 2021’de transfer sezonu açılmıştır. Bazı kulüplerin futbolcularına yapılan yüksek cazip teklifler, takımlarda motivasyon yitimine neden olmuştur. Birçok kulüp, önemli futbolcularını kaybetmiştir. Teklifleri kabul etmeyen futbolcuların da aklı karıştığı için ligin kalan kısmında performansları bozulmuştur.

Bu bağlamda;

1. Sporda hakkaniyet ve adaleti sağlamak için 2020-2021 sezonu için Süper Lig, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) 1. Lig, 2. Lig ve 3. Liglerinde küme düşmenin bu sezon de ertelenmesi yönünde karar alacak mısınız? BAL’a devam edilmesi halinde de küme düşmeyi kaldıracak mısınız?

2. Türkiye Futbol Federasyonu’nun katılım payı altında aldığı ücretleri BAL takımlarına iade etmeyi düşünüyor musunuz?

3. Lisansı vize edilen amatör sporculara destek verecek misiniz?

4. Kulüplere destek verecek misiniz?

5. Transfer sezonu için daha rasyonel tarihler belirleyecek misiniz?

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete