Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

LABORATUVARLARDA HER HATA CİNAYETTİR!

LABORATUVARLARDA  HER HATA CİNAYETTİR!

KENDİ İŞLERİNİ YAPMA DERDİ MÜCADELESİ VEREN TIBBİ LABORANTLARIN HAKKINI ARAYAN  PLATFORM “TAŞERONA SON VERİLSİN, İSTİHDAM ARTSIN” DİYOR

Laboratuvarların ve Tıbbi Laborantların hastanenin beyni olduğunu ifade eden Tıbbi Laboratuvar Platformu “Laboratuvar sonuçları olmadan ne bir doktor tedavi planı oluşturabilir ne de bir hemşire tedavi uygulayabilir” uyarısı yaptı. Doktorların eli ayağı, hastanenin olmazsa olmazı olan Tıbbi Laborantlar yok sayılıp, hakettiği değeri göremediğinden yakındı.

YÜKSEK PUAN ALAN KİŞİLER DAHİ İŞSİZ KALIYOR

Konu ile ilgili olarak Tıbbi Laboratuvar Platformu DEMOKRAT’a açıklamada bulundu. Açıklamada “En çok ihtiyaç duyulan branşlardan biri olmasına rağmen iki yılda yapılan alım sayısı, geçmiş dönemlere de bakıldığında, ne yazık ki 1000-1500 civarında kalmaktadır. Tanı ve tedavide, hele de Covid-19 Pandemisi sürecinde, hastanenin en önemli birimlerinden biri Laboratuvarlarken Aralık ayında, 12 bin kişilik alımda önlisans 137, ortaöğretim 68 Tıbbi Laboranta yer verildi. Mezun sayısı sadece önlisans laborantlarda 70 binken ve her yıl ortalama 10 bin mezun verilirken, özellikle şehir hastanelerinin laboratuvarlarında, taşeron alımları arttığı için yüksek puan alan kişiler dahi işsiz kalmaktadır”

LABORUTUVAR EĞİTİMİ OLMAYAN KİŞİLER ÇALIŞTIRILIYOR

Platform açıklamasına devamla, “Yerlerine cihaz elemanı adı altında taşeron olarak ne yazık ki laborant bile olmayan kişiler çalıştırılmaktadır. TSM Laboratuvarlarında yine tıbbi laboratuvar eğitimi olmayan kişiler çalıştırılmaktadır. Bunun önüne geçilmeli ve Tıbbi Laborantlar kendi çalışma alanlarında görevlendirilmelidir. Hangi işlemi neden yaptığını bilmeyen bu kişilerin yaptığı testler ne kadar güvenilir ve doğru olabilir? İnsan hayatının söz konusu olduğu bu durumda çeşitli laboratuvarlarda eğitimlerini tamamlamış Tıbbi Laboratuvar Teknikerleri çalışmalıdır, zira laboratuvarda her hata cinayettir. Bunların yanında laborantlar her analizi çeşitli fiziksel, biyolojik ve kimyasal riske maruz kalarak çalışmasına rağmen risk grubu meslekler içinde yer almamaktadır, bu konuda acilen düzenleme ve iyileştirilme yapılmalıdır” uyarısında bulunarak “Biz Tıbbi Laborantlar iş beğenmeme derdinde değil, kendi işimizi yapabilme derdindeyiz. Tıbbi Laboratuvar Platformu olarak bu duruma el atılmasını, taşerona son verilip istihdamın artırılmasını talep ediyor ve bunun mücadelesini veriyoruz” denildi.

 

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete