Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

KUTLAMA DEĞİL SERZENİŞ GÜNÜ!

KUTLAMA DEĞİL SERZENİŞ GÜNÜ!

Balıkesir’de 5 Nisan Avukatlar Günü Atatürk Anıtına Balıkesir Barosu tarafından sunulan çelenkle kutlandı. Avukatlar Günü sebebiyle Balıkesir Barosu tarafından düzenlenen etkinlikte saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Baro Başkanı Av. Erol Kayabay Atatürk Anıtına çelenk sundu.

Çelenk sunumu sonrası konuşan Baro Başkanı Av. Erol Kayabay bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada kuvvetler ayrılığına, demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne olan inançlarının devam edeceğini belirterek “Avukatlar gününde hukukun üstünlüğü, bağımsız yargı ve tarafsız yargıç ilkelerinden bahsetmemiz kaçınılmaz. 5 Nisanlar, son dönemde bir kutlama olmaktan çıkmış; daha ziyade mesleğe, hukuka, Cumhuriyet kazanımlarına dair bir endişeyi, sıkıntıyı çağrıştırmasıyla serzeniş günleri olmaya başlamıştır. Avukatlar gününü kutluyoruz. Zaman zaman kırgınız, zaman zaman kızgın ya da üzüntülüyüz, ama asla umutsuz değiliz. Bizler en kutsal görev olan savunmayı temsil etmeye çalışıyoruz. Bizler Avukatız. Ömrünü bu yola adamış hukuk insanlarıyız. İşimizi iyi biliyor ve hukuka dair söyleyeceğimiz şeylerin gücüne, bilimselliğine, Cumhuriyete katacağı değere inanıyoruz. Bu yüzden; konuşmamızın, müzakere etmemizin en tabii ve vazgeçilmez hakkımız olduğunun farkındayız. Bu bağlamda, ömrünü hukuka adamış biz Avukatlar, hukuki söylemlerimizin bilimselliği ve rehberliği yok sayılmaya kalkınılsa da ne kimsenin kölesi, ne de kimsenin efendisi olmadığımızı hatırlatarak; hukuki her mecrada yükselen sesimizin gücünü sadece Anayasa ve Yasalardan aldığımızın altını kalın çizgilerle çiziyoruz” dedi.

 

“Avukatlar mesleğini zor şartlar altında gerçekleştiriyor”

Avukatlar gününde hukukun üstünlüğü, bağımsız yargı ve tarafsız yargıç ilkelerinden bahsetmenin kaçınılmaz olduğuna dikkat çeken Başkan Kayabay “Mülkü adalet temelinde yükselmiş bir ülkede, yargı düzeni bu kadar yıpratılmışken, ne acı ki, mülk temelsiz kalmak üzeredir. Bu ülkede Avukatlar var. Demokratik, laik, hukuk devletini yaşatmak için direnen, Cumhuriyet’in kazanımlarına sahip çıkan, Yargıyı bağımsız kılmak adına mücadele eden, Hak ve özgürlüklerin korunması için savaş veren, Hukuksuzluğun önünde eğilip bükülmeyen Avukatlar var. Biz avukatlar savunma mesleğini çok zor şartlar altında gerçekleştiriyoruz. Mesleğimiz her geçen gün hem maddi hem de manevi olarak yıpranıyor. Bizler Kanunda tanımı ‘Avukatlık kamu hizmeti gören bir serbest meslektir’ denmesine rağmen özellikle mesleğe yeni başlayan meslektaşlarımın özenle görev aldığı zorunlu müdafilik ve adli yardım görevlendirmelerinden vergi oranının kaldırılmasını istiyoruz. Biz avukatlar müvekkillerimiz adına iş ve işlem yapıyoruz ve yine müvekkillerimiz adına tehdit ediliyor, darp ediliyor ve hatta öldürülüyoruz”şeklinde konuştu.

 

 “Yargının temel taşı iddia ve savunmadır”

Yargının temel taşının iddia ve savunma olduğunu hatırlatan Başkan Kayabay Soruşturma görevi yapanlar bazen övülerek, bazen de görevlerinden alınarak idarenin baskısı altında tutulmaktadır. Yargısal faaliyet idari müdahaleyi kaldıramayacak kadar hassas ve önemli bir iştir. Yapılan müdahalelerle yurttaşın yargıya olan inancı sarsılmaktadır. Tek çözüm bağımsız yargı ve bağımsız Hakimler ve Savcılar Kurulu ile mümkündür. Evet kızgınız, kırgınız, üzgünüz ama asla umutsuz değiliz. Umudumuzu mesleğimizin bize verdiği güçten alıyoruz. Biz yılmayız, yorulmayız ve asla mücadeleyi bırakmayız. Biz Avukatlar olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan böyle de, kuvvetler ayrılığına, demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne olan inancımızla mücadeleye devam edeceğiz. Tek yürek olduğumuza inandığımız bu ortamda; kutsal mesleğinizi yerine getirirken verdiğiniz onurlu mücadeleden, aynı zamanda hukuk devleti ve yargı bağımsızlığı ilkelerini egemen kılmak için gösterdiğiniz vakur, başı dik, teslimiyete karşı olan tavrınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyor, Avukatlar Günümüzü en içten duygularımla kutluyorum. Yargı bağımsızlığın, savunma özgürlüğünün adil yargılanma hakkının her ne koşulda olursa olsun tartışma konusu yapılmadığı, herkesin mevkisine bakılmaksızın hukuk ve adalet güvenliğinden eşit yararlandığı adaletli günlere ulaşmak en büyük dileğimizdir. Başarıyla ve özveriyle her yerde ve her koşulda adalet uğrunda insanlığın ortak iyiliği ve hukukun üstünlüğü için mesleğimizi yürüteceğimize, görevimizi yaparken Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün açtığı yolda, gösterdiği hedefe hiç durmadan yürüyeceğimize hepinizin önünde ant içiyorum”dedi.

Atatürk Anıtındaki etkinlik törene katılan avukatların toplu hatıra fotoğrafı çektirmesiyle son buldu.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete