Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

KURBAN BAYRAMI

Aslan Torun

Aslan Torun

Bir bayramı  daha geride bıraktık.  Bayramınız mübarek olsun. Daha nice huzurlu sağlıklı ve mutlu bayramlar diliyorum.

Ah nerede o eski ramazanlar ve eski bayramlar. Genç, yaşlı demeksizin birçoğumuzun kullandığı bir özlem  çağrısıdır bu. Hep bir özlem duyarız. Peki mümkün mü eski ramazanları ve bayramları yaşamak. Giden bir zamanı ve eskiyi geri getirmek nasıl mümkün olsun. Tekrar çocuk olup o günlere dönerek tekrar o büyüklerimizin ellerini öpmemiz mümkün mü. Hayatta mı o aile büyüklerimiz.İçimizde hep o bayramlara özlem olmuyor mu. Dedelerimizin bizi koklayarak öpmesi, babaannelerin mis kokan yumuşak ellerini öpmemiz, kalabalık bayram sofralarında hep beraber aile bir araya gelip iftar açmamız ve bayram sofralarında yemek yemek  mümkün mü. Maalesef mümkün değil.

Eski bayramlar denince aklımıza hep o eski adetler gelenekler geliyor. O bayramları güzel yapan bütün ailenin bir araya gelmesi ve birlik olmanın verdiği güzelliklerden geçmesiydi. Kalabalık ailenin bir araya gelmesi, dağıtılan şekerler, tatlılar ve biriktirilen harçlıklardı. Artık büyükler olmadığı için ve dağılan aileler yüzünden hiç birimizin bayramı ne yazık ki eski bayramlar gibi olmayacak. Büyüklerimizin eksikliğini ve hasretini hissedeceğiz her bayram. Ama yine de eskisi kadar olmasa bile şimdi yaşadığımız bayramları eski bayramlar gibi yapmak elimizde. Şimdi bizler büyüdük yaşlandık ama  o bayram heyecanını çocuklarımıza yaşatmak elimizde. Artık yaşımız gereği o bayrağı biz devraldık. Bayram hazırlıkları yapmak,bayram heyecanı ve sevincini yaşatmak , bayram gereklerini yerine getirmek bizim görevimiz. Şimdi çoğu insanımız gurbette.İmkan nispetinde sılayı rahim yapıp büyüklerimizi ziyaret edelim, bayramlaşalım, çocuklarımızı sevindirelim. Sadece kendi yakınlarımızı değil bütün yaşlıları ziyaret edelim, sadece kendi çocuklarımızı değil bütün çocukları sevindirmeye gayret edelim. Ziyaret ettiğin ve bayramlaştığın  kimse hasta ise moral bulacak, yaşama sevinci oluşacaktır.Yaşlı ise yaşlılığın verdiği üzüntü, gam ve kederden kurtulacak, büyük olarak kendini saydığınız için sizinle gurur duyacaktır. Ziyaret ettiğin kimse eğer aile büyüğünüz ise –hayırlı evlat-olarak size dua edecektir. Hısım akrabadan biri ise akrabalık bağlarınız kuvvetlenecektir. Komşularınız ise komşuluk bağlarınız güçlenecektir. Hastanede yatan bir hasta ise onun gönlünde taht kuracak, hastayı ziyaret sevabı alacaksınız. Fakir ve kimsesiz ise onu sevindirerek Allahın  övdüğü kul olma şerefine kavuşacaksınız. Bir yetim ise onun sevinmesi sebebiyle melekleri sevindireceksiniz. Kabirleri ziyaret edip bir Fatiha okumadan  ve ölümü hatırlamadan gafil olmayınız. Birisiyle küsseniz bu bayram mutlaka onunla barışıp dargınlığınıza son verme fırsatını  kaçırmamalısınız.  İmkan dışı ve uzakta olduğu için ziyaret edilemeyen eş ,dost akraba ve arkadaşlarımızı  telefonla arayıp mümkünse bizzat seslerini duymaya çalışmalıyız.

Ne yazık ki son zamanlarda bayram günlerini yukarıda değindiğimiz gibi yaşamayıp tatil gününe çeviren okuyucularımız vardır. Onlara da az çok hak vermek lazım ama bayramda büyükleri eşi dostu ziyaret edip bayram gibi yaşayarak,  hem tatil yapıp hem de gerçek bir bayram yapmak daha güzel değil mi. Bayramı bayram gibi görmeyip sadece bir tatil yapma fırsatı gibi düşünmek yanlışlarımızın en büyüğüdür  herhalde.

Bu yaşadığımız güzel ramazan ve bayram  sevincinden sonra ne yazık ki moralimizi bozan ve bizi derinden üzen hadiselerin olması da  sevincimize gölge düşürmektedir. Her gün gelmeye devam eden şehit haberleri bizi derinden yaralamaktadır. Bir diğer üzücü haber de bayramda meydana gelen trafik kazaları. Şu ana kadar bayram boyunca kazalarda 52 kişinin öldüğü onlarca kişinin yaralandığı belirtiliyor.. Onca güzel, modern ve bölünmüş yollar yapılmasına rağmen bakıyorsun  vatandaş düz ve geniş yolda ya devrilmiş ya takla atmış, kaza yapmış, olacak şey değil, insanın aklı mantığı almıyor. Kardeşim etmeyin eylemeyin uykusuz, alkollü, yorgun çıkmayın yola, güzel günlerinizi, bayramınızı zehir etmeyin, yazıktır günahtır. Herkesin başına bir polis mi dikelim. Lütfen biraz dikkat.Bir diğer üzücü haber  orman yangınları, onca uyarı tembih ve yazıya rağmen ne yazık ki bu bayram boyu ülkemizizn birçok bölgesinde orman yangını çıktı güzelim ormanlarımız doğal güzelliğimiz yeşilimiz oksijenimiz ve binlerce orman hayvanı haşaret canlı yandı.Yazıktır günahtır.Bir günde 27 yerde yangın çıktığını öğrendik.Ben artık bunun kasıtlı çıkarıldığına inanınıyorumBunu yapanlara en ağır cezanın verilmesi gerekiyor.Diğer bir üzücü haber yine bayramda meydana gelen boğulmalar.Denizde olsun , gölet baraj ve kanallara giren bilhassa çocuklar ve gençler boğularak bizleri üzmektedirler.Buna daen iyi şekilde tedbir alınması lazım.Daha nice kazasız, belasız güzel  bayramlara kavuşmak dileğiyle.Sağlıklı ve esen kalın.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
ASRIN VEBASI-6 - 1 Temmuz 2020
BABA OLMAK - 22 Haziran 2020
AKÇAY-2020 - 20 Haziran 2020
ASRIN VEBASI-5 - 10 Haziran 2020
İSTANBUL’ UN FETHİ - 1 Haziran 2020
RAMAZAN BAYRAMI - 28 Mayıs 2020
19 MAYIS BAYRAMI - 19 Mayıs 2020
ANNELER GÜNÜ - 11 Mayıs 2020
ASRIN VEBASI-4 - 5 Mayıs 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ