Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

KÜLTÜREVİ “Pamukçu Mahallesi”

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Pamukçu kültürüne ve geleneklerine önem veren bir mahalle. Ayrıca; kültürel anlamda çok zengin özelliklere sahip. Balıkesir’in, Türkiye’de ve dünyada tanınmasında çok büyük katkısı olan ve Atatürk’ün de çok sevdiği 1958 yılında dünya birincisi olan, meşhur Bengi Oyunu bu yöreye aittir. Erfene (sohbet) geceleri, çok çeşitli nişan ve düğün adetleri ile Türk Kültür Tarihi’nde önemli bir yeri vardır. Pamukçu kültürünün, gelenek ve göreneklerinin tekrar gün yüzüne çıkartılarak yaşatılması, korunması, gelecek kuşaklara doğru olarak aktarılması için Pamukçu’da “KÜLTÜREVİ” ne ihtiyaç vardır.
Bu mahallemiz de yapılacak “KÜLTÜREVİ” Pamukçu kültürüne büyük katkı sağlayacaktır. Bu konu da Büyükşehir Belediye’sine önemli bir görev düşmektedir.
Bu yörede oluşmuş gelenek, görenek ve kültürün gelecek kuşaklara aktarılmasında “KÜLTÜREVİ” hayata geçirildiğinde önemli bir rol oynayacaktır.

/////

KURBAĞALARIN YARIŞI

Bir zamanlar hayvanlar aleminin sevimli yaratıklarından kurbağalar, kendi aralarında bir yarışma düzenlediler.
Hedefin, yüksek bir tepeye çıkmak olduğu bu yarışmaya kalabalık bir kurbağa sürüsü de seyirci olarak katıldı. Seyircilerden hiçbir kurbağa, yarışçıların bu yüksek tepeye çıkabilmesine ihtimal vermediği gibi “zavallı arkadaşlarımız, asla başaramayacaksınız, vazgeçin bu sevdadan!”diye tezahüratta bulunuyorlardı. Seyircilerin bu bağrışları sonucu azmini yitiren yarışmacılar, teker teker yarışmayı bıraktılar.
Sadece bir kurbağa, ümitleri tükenen diğer arkadaşlarına inat, büyük bir gayret ve çaba sonucu tepeye çıkmayı başarmıştı.
…Hayret içinde kalan diğer arkadaşları bu mücadeleyi nasıl kazandığını merak ettiler. Kazanan kurbağanın yanına yaklaşarak, “Bunu nasıl başardın, bu başarının sırrı nedir?”diye sordular. Ne yazık ki cevap alamadılar.Çünkü yarışmayı kazanan kurbağa sağırdı…
Eğer bir işi başarmak istiyorsak dışarıdan gelebilecek olumsuz her türlü etkiye karşı sağır kurbağa olmak ve içimizdeki enerjiye odaklanmak en doğru yoldur.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ