Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

KÖY ENSTİTÜLERİ & YKKED

KÖY ENSTİTÜLERİ  & YKKED

YKKED BALIKESİR ŞUBE BAŞKANI Mualla Orman Köy Enstitülerinin kuruluşu ve Yeni Kuşak Köy Enstitülüleri Dernekleri hakkında DEMOKRAT’a mülakat verdi. Orman şu bilgileri paylaştı:
“Cumhuriyet’in ilk yıllarında her alanda olduğu gibi, eğitimde de büyük sorunlar yaşanıyordu. İlköğretim sorununun çözümü 1926 yılında Milli Eğitim bakanı olan Mustafa Necati ile başlayıp, Saffet Arıkan ile sürüp, Hasan Ali Yücel ile doruk noktasına ulaşmıştır. Buradaki en büyük başarı o dönemin ilköğretim müdürü olan İsmail Hakkı Tonguç’undur. 1936’da eğitmen kursları, 1937’de Köy Öğretmen Okulları, 1940’ta da Köy Enstitüleri açılmıştır.
Enstitülerde aklı eğitimle aydınlanmış, ulus ve ülke sevgisini gerçek anlamıyla hayata geçirmiş, yüreği bilim, sanat ve kültürle güzelleşmiş kişiler yetiştirilmiştir.
Ancak ülkenin aydınlanmasından korkanlar bu büyük tarihsel atılımın önünü kestiler ve bu eğitim kültür yuvalarını kapattılar.
Cumhuriyet’imizin en önemli eğitim projesi olan Köy Enstitüsü çıkışlıların kurucularının çalışanlarının, oğulları kızları torunları ve düşünsel yakınları bir araya gelerek bu aydınlanma projesinin gelecek kuşaklara taşımak adına Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği’ni kurdular.
Derneğin kuruluş amacı: Köy Enstitülerinde uygulanan ulusal, bilimsel, laik, karma ve uygulamalı eğitim sisteminden örnekler vererek iş içinde eğitimin, eğitim içinde işin, yaparken öğrenmenin, öğrenirken üretmenin ve paylaşmanın önemini anlatmak için kurulmuştur.
Köy Enstitüleri eğitim sisteminin kazanımlarını, birikimlerini bilim ve teknoloji ile geliştirerek hazırlanan projelerle günümüz eğitim sorunlarına yeni, aydınlık bir pencere açmak amacındayız. İnsanın özgürleşmesi, kendisi olmasını amaçlayan demokratik bir eğitim sisteminin oluşumuna katkı vermek istiyoruz.
Düşündüklerimizi, önerilerimizi yani sesimizi üç ayda bir çıkarılan “YENİDEN İMECE” Dergimiz ile duyurmaya çalışıyoruz. Genel merkezimizin yayınladığı kitaplarla eğitime ışık tutmaya çalışıyoruz. Balıkesir Şubesi’nin kendi çalışmalarıyla hazırladığı “SAVAŞTEPE KÖY ENSTİTÜLÜ YILLAR” Kitabı önemli bir çalışmamızdır. Balıkesir’de düzenlediğimiz panel, söyleşi ve toplantılarla üyelerimizi, halkımızı aydınlatmaya çalışıyoruz. İki ayda bir sonsuzluğa uğurladığımız üyelerimizi anma etkinliği yapıyor üyemiz yakınları ve arkadaşlarını buluşturuyoruz.
Genel merkezimiz 2001 yılında İzmir’de kuruldu. Balıkesir şubesi 17 Ocak 2004’te ilk şube olarak çalışmaya başladı. Bugün şube sayımız 26 ya ulaşmıştır. Şube üye sayımız 160 kişidir. Derneğimiz Pazar Günü hariç yönetim kurulu üyelerimiz tarafından her gün saat: 10.30—16.30 saatleri arasında açık tutulmaktadır.
Eğitim sistemindeki eksiklikleri yüreğinde hisseden, amacımızı doğru bulanları derneğimiz çatısı altında birleşmeye bekler saygılar sunarız.
Şubemizin kurucu başkanı rahmetli Yusuf Ziya Özdemir başta olmak üzere sonsuzluğa uğurladığımız öğretmenlerimizi, üyelerimizi saygıyla anıyorum. Bu güne kadar emek veren herkesi selamlıyorum.”

HABER: ALİ HİKMET VARLIK

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ