Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

KÖŞE YAZARLARI KAVGALARI

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

“Polemik,Kavga,Sataşma”

Zaman zaman aynı gazetede çalışan köşe yazarları bile birbirleri ile kavga edebiliyor ve bu kavgayı sütunlarına taşıyorlar. Bizim Balıkesir’de de yerel gazete köşe yazarları arasında bu tip polemiklere rastlıyoruz

 DÜZEY ÖNEMLİ Mİ?

Bu tip polemik ve sataşmalarda düzey gerçekten önemlidir. Çok ağır ithamlar da bile bulunulsa bile bu en azından kibar bir dille yapılmalıdır.Hakaret ise zaten yapılmamalıdır.Bazen karşılıklı atışma gerekli olabilir. Bunu yaparken de etik kuralları dikkat etmek gerekir.

Bence “kalem kavgaları” tadında olmalı, tadında bırakılmalı ve sonuç da tatlıya bağlanmalıdır.

image.png
///////

DEDİKODU DA SON NOKTA

“Dedikodu Cenneti Balıkesir”

Balıkesir dedikodusuz nefes alamaz, yaşayamaz hale geldi.  Bundan nasıl kurtuluruz? bilemem! Son dedikoduya gelince bu konu ile olarak DR. arkadaş sosyal medya üzerinden açıklama yaptı. Tabii, bu açıklamayı o mu yaptı?, başkası yaptı da geyik olsun diye sağa sola mı  gönderdi? o da meçhul.

Burada önemli olan yapılan dedikodunun düzeysizliği. Bu kadar da olmaz ya. İnsanların gururları var, aileleri var, eşleri var, çocukları, meslek hayatı var. Hem sonra bu işin vicdanı yönü var, ahlak yönü var, dini yönü var. Dedikodunun, gıybetin, iftiranın her türlüsü yasak zaten.

Biri hakkında konuştuğunuz zaman doğruyu söyleseniz bile gıybet, eğer yalan söylüyorsa iftira oluyor. Bu konuya çok dikkat etmek ve bu dedikodularla ilgilenmemek gerek. Sonra hesabını vermek zor olur. Ama bu dünya da, ama öbür dünya da.

DR. ARKADAŞ NE DEMİŞ?

“Eğer o dediyse”

FETÖ’cu dediler, kanser dediler, eşinden ayrıldı dediler. Son olarak da belden aşağıya vurdular. Bu dedikoduyu çıkaranlarda gerçekten en ufak bir ar, namus, haya yok. Şunu unutmayalım, kınadığın şeyi yapmadan ölmezsin. Onun için bu tip dedikoduları duysanız bile yayılmasına yardımcı olmayın. Sonra sizin başınıza gelirde sizin dedikodunuzu yaparlar. Ne yapacağınızı bilemezsiniz.

//////

GSS

“Genel Sağlık Sigortası”

Aklımın bir türlü ermediği genel sağlık sigortası primlerini kesinlikle ödeyin.  Çünkü: ödemediğiniz GSS primlerinden kurtulmanız mümkün değil. Birde üzerine faiz ekleniyor. Bu para kesinlikle affa falan uğramıyor. Eninde sonunda bu parayı sizden alıyorlar.

Bu borç için birçok kişi yapılandırmaya giderken, kimi de benim neyim var ki neyimi alacaklar diyerek üzerinde durmadı.

Bu durum aynı öğrencilik yıllarında alınan kredi gibi. Kredi alan bunu bir daha geri vermeyecekmiş hareket ediyor. Sonra da kapısına icra kağıdı gelince ağlanıp sızlanıyor. Kredi işi hemen ödenmesi gereken bir şey. Sizin işe girmenizi falan kimse beklemez. Buldu mu seni parayı alır. Çalışan ve maaş alan birçok kişinin maaşına zam geldi ve maliye ile konuşarak ödeme yoluna gittiler.

GGS olsun, kredi olsun ödenmesi gereken şeyler. Kredi bir derece de GSS’nı inanın gerçekten anlamadım. Adamın işi yok, geliri yok ve devlet bu kişiden GSS primi alıyor.

Babasının yanında kalanın gelire bakarken çocuğunun değil de babasının gelirine bakan devlet alır tabii…

Çocuk çalışsa zaten sigortası yatacak. İşte böyle… Umarım bir gün sağlık gerçekten işi  gücü olmayana parasız olur.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
EY RABBİM !!!! - 30 Mayıs 2020
Tuzsuz Şampuan - 29 Mayıs 2020
Balıkesir - 28 Mayıs 2020
BİR BERBER BİR BERBERE - 27 Mayıs 2020
KORONA ESPİRİLERİ - 15 Mayıs 2020
ÖRNEK İNSAN - 14 Mayıs 2020
SENİN YÜZÜNDEN - 12 Mayıs 2020
ANNELERE GÜZEL SÖZLER - 11 Mayıs 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ