Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

”KORUNAKLI KALE”

Nigar Afacan

Nigar Afacan

İzmir’e  yolumuz  her düştüğünde   ziyaret  sonrası  güzel  İzmir’in  görmediğimiz  ilçelerini  tanımaya çalışırız.

Son  ziyaretimizde   eski  ve yeni  Foça  sonrasında  yıllardır gitmediğimiz  Bergama’ya  gittik.

1987 yılından başlayarak  90’lı yılların  ilk yarısına kadar neredeyse her yıl  senelik  izinlerimizde  antik kent  Pergamon’u ziyaret ederdik.

Birçok uygarlığın yaşadığı   anlamı Korunaklı Kale  olan Bergama’nın   (pergamon)  mistik  atmosferini   antik zamana ilgi duyan  10 yaşındaki  kızımız  teneffüs  etsin istedik.

Ören yerine giriş gişelerinde  müze kartlarımızı anında  çıkarttılar bu güzel  bir uygulamaydı  fakat !

Özlediğimiz antik kentte kötü bir süprizle karşılaştık!  Bir çok yerin ne için ve kimler tarafından kullandığını yazan tabelalar kaldırılmıştı.  Kızımızın  ”anne, burada hangi kral yaşamış?” baba ”burada ne yapıyorlarmış?” sorularını  önceden bildiklerimizle yanıtlasak da  zamanında  bir  tedavi  merkezi   olan  ”Asklepion” ve Akropol’ü  akılda  kalan bilgilerimizle tanıtmak  üzücüydü…

Teleferik sürprizi de vardı tabi…

Sonrasında  Bergama  merkezde  olan  Etnografya  ve Arkeoloji  Müzesi’ne gidiş için şehre  geldik,  özel  araçla müzeye ulaşmak  ne mümkün,   yine  tabela yok!

Yardımsever  bir esnaf    ”üç sağ bir sol yapın,  biten yola girmeden  sağa dönün karşınınızda” demişti. Öyle yaptık ama  karşımıza müze çıkmayınca  yolda yürüyen vatandaşlara sormaya başladık,  kimi “burdan  bulamazsınız şöyle gidin”  kimi de “öyle  çıkaramazsınız burdan gidin” muhabbeti  eşliğinde  uğraş  vererek  müzeyi  bulabildik çok şükür!

Coğrafyamızda olan bu kültür zenginliğini görmeye çalışmak  deveye hendek atlatmak  gibi bir şeydi !

Tek yön yapılmış bir ana cadde şehrin metabolizmasını  bozmuş  yön tabelaları da olmadığı için çok kolay gidilebilinecek  bir yer, yerli ve yabancı  turistler için   labirent  haline getirilmişti.

Bu  sıkıntıyı  turistlere  yaşatmak hak reva değil !

Müzeden bir talep gelmese dahi  ( ki bunu bilmiyorum) caddelere sıkça konulan  tabelalar ile  Belediyenin  kendi  idrakıyla bu sorunu  çözmesini  dilerdim.

(Mesela,   hastanelerde  blok takibinde yapıldığı gibi  araç ve yayalar için caddelere konan bir renk ile kimseye sorma  ihtiyacı duymadan  turistler  gideceği   yolu  bulabilirdi!  Bu akla gelen ilk çözüm!)

“Yiğidi öldür hakkını yeme” mantığıyla  Bergama’nın gelişmiş modern bir şehre dönmüş hali, etnografya müzesini  bulmak için harcadığımız çaba içinde dahi  dikkat çekiciydi.

İlçe’nin güzelleşmesinde emeği  geçenleri  ne kadar kutlasam da  konuyu  sitem ile toparlayacağım!

  1. Dünya harikalarının içine girmiş Akrapol’de eser bilgilendirmeme  zaafiyeti  vardı.

2.Görevli  memurların ilgili yaklaşımı haricinde (!)  turistlere  neredeyse “buraya  gelmeyin”  hissini  verdiren  (çok az ziyaretçi vardı) uygulama  zorluğu yaşatılıyordu.

  1. Aşağıda okuyacağınız bilgilendirmenin sadece İzmir Büyükşehir Belediyesi  internet sitesinde değil (!)  Ören yerleri  girişine yapılmalıydı…

”Tarih Üç Boyutlu Canlanıyor” projesiyle, antik yapıların yanlarındaki panolara karekod sistemi yerleştirilmiştir. Böylece antik kenti gezmeye gelen ziyaretçiler, akıllı cihazlarına indirdikleri ücretsiz bir uygulamayla Kızıl Avlu’nun, Zeus Sunağı’nın, Athena Tapınağı’nın ve Zeus-Asklepios Tapınağı’nın iki bin yıl önceki görüntülerini 360 derece sanal olarak izleme olanağına sahiptir.”

 

Antik  zaman  Krallığının ve  Osmanlı  Devleti’nin  iz bıraktığı  bu  muhteşem  miras  (!)   bu şekilde  ne korunabilir  ne de  tanıtabilinir (!)  Şehrimiz sınırları içinde olmasa da bu kültür hepimizin.

Mutlu hafta sonları.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
ENGELSİZ DÜŞLER(1) - 16 Mayıs 2020
EVDE KAL HİNDİSTAN - 9 Mayıs 2020
ALTERNATİF - 2 Mayıs 2020
BİLEŞKE - 18 Nisan 2020
MASAL DEYİP GEÇMEYİN - 29 Şubat 2020
‘’SEVGİYLE KALIN” - 15 Şubat 2020
ÇALIŞAN GAZETECİLER - 11 Ocak 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ