Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

KORONA SALGINI KENDİNİ ŞİDDETLİ HİSSETTİRMEYE BAŞLADI !!!

Hüseyin Gündoğdu

Hüseyin Gündoğdu

Canlar, 

Korona.salgını, hem ülkemizde hem de dünyada insanları en derininden sarsmaya devam etmektedir. İnsanoğlunun biyokimyasını ve psikolojisini olabildiğince olumsuz etkilemektedir. 

Buna karşın, ilgili tüm kurum ve kuruluşların iyi niyetli çabalarına rağmen, yayılım hızı karşısında yetersiz kalındığı görülmüştür. Dünyada ikinci pik yaşanmaktadır. 

Bugüne dek alınmış ve uygulanmakta olan önlemlere ek olarak, salgının yayılımını durduracak yeni önlemler, acilen uygulamaya konulmalıdır. 

Kamuoyuyla paylaşılan covid tablosunda, entübe hasta ve ağır hasta sayılarının artışı sonrasında, yoğun bakım ve hastanelerin yatak doluluk oranı çok yükselmiştir. Bu doluluk oranın %100’e yaklaştığı vurgulanmaktadır. 

Yapılan Covid testlerinin %30’u pozitif çıkmaktadır. Aynı şekilde temaslı sayısı da çok yüksek oranlara ulaştı. 

Tüm bu olumsuzluklara rağmen, sağlık müdürlüklerinin filyasyon ekipleri canla başla büyük bir özveri ile çalışmalarına rağmen, artan bu yoğunluğa yetişememektedir. Hayatları pahasına, gece yarılarına kadar çalışıyorlar. 

Aynı şekilde ambulanslar, yapılan başvuruları hastaneye taşımakta yetersiz kalmaktadır. 

Bunun yanında aile hekimliklerinin çalışmaları sekteye uğramaktadır. Covid pozitif ve temaslı hastaları takip etmekte, diğer ASM hizmetlerinin yerine getirilmesi aksamaktadır. 

Unutulmasın ki, bu kadar yaygınlaşan Covidden sağlık çalışanları da kendi paylarına düştüğü kadar etkilenmektedirler. Sonuç olarak hizmette aksamalar ve geride kalan sağlık çalışanlarının iş yükü artmaktadır. 

Tüm bunlara rağmen, halen Sağlık Bakanlığı, sağlık çalışanlarının özlük haklarında herhangi bir iyileştirme yapmamıştır. 

Bu denli özverili sağlık çalışanlarına, yapılacak özlük haklarının iyileştirilmesinin TAM ZAMANIDIR. 

Bu iyileştirmeler aynı zamanda Sağlık Çalışanlarının moral ve motivasyonunu da artıracaktır. 

Birçok ülkede Corona Salgınına karşı AŞI çalışmalarında gelinen nokta, 2021 yılının başında, uygulama imkanına kavuşulacaktır. 

Aşının yaygın kullanıma girmesi ile Nisan’a kadar geçen sürenin sonunda kontrol altına alınabileceği olasılığının çok yüksek olacağını düşünmekteyim . 

Bu hedefe ulaşabilmek için önerilen önlemlerin aynen uygulanmasının şart olduğudur. 

Vurgulanmakta fayda olduğunu düşünüyorum.

‘’MASKE – SOSYAL MESAFE – HİJYEN KURALLARI – KALABALIK VE KAPALI ORTAMLARDAN KAÇINMA’’ çok önemli koruyucu önlemlerdir. Uygulanması kolay ve ucuzdur. 

Bir Aile Hekimi olarak, koruyucu önlemlerin yararını bir cümle ile sizlerle paylaşmak istiyorum. 

Geçen yıl poliklinikte baktığım hastaların çok büyük kısmı ‘’ üst solunum yolu enfeksiyonu’’ tanısı oluşturmaktaydı. Bu yıl üst solunu yolu enfeksiyonu sayısının, geçen yılın beşte birine indiğini rahatlıkla sizlere paylaşabilirim. Bu sayının bu kadar düşmesinin sebebi korona karşı alınan bu önlemler sayesindedir. 

Canlar, 

Ülkemizde ve dünyada her yıl 1-30 kasım tarihleri arasında Akciğer kanseri farkındalık ayı olarak değerlendirilir. 

Türkiye’de her yıl yaklaşık 35 000 kişi Akciğer kanserinden hayatını yitirirken, dünyada ise yaklaşık 1,8 milyon kişi hayatını yitirmektedir. Ne acı bir tablo! 

Kayıpların bu kadar ciddi olduğu bu hastalıktan kurtulmanın en önemli yolu erken tanı ve tedaviden geçer. 

Tabi ki yakalanmamak için koruyucu önlemlerin başında ‘’ Tütün ve ürünlerinin kullanılmaması ve eğer kullanıyorsanız hemen bırakmaktan’’ geçer. 

Ayrıca bağışıklık sistemimizi güçlendirmemiz, bünyemize en uygun egzersiz programlarının uygulanması, yeterli ve kaliteli uyku, kaygı ve gerginlikten uzak, sedatenter ruh hali, dengeli beslenmeyle mümkündür. 

Hep söyleriz; ‘’ Kanserden korkma, geç kalmaktan kork’’ 

Siz siz olun, lütfen önerilere tam olarak uyunuz ve sağlıklı kalınız. 

Zaten Nisan ayına ne kaldı! Bu salgının bitmesi için. 

Kala kala 4 ay gibi kısacık bir zaman kaldı! 

Koronasız kalınız!!! 

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Sadettin dedi ki:

  Sayın Hüseyin hocam
  İnsan sağlığı için çok önemli çok kritik bir dönemden geçmekteyiz. En dikkatli olunması gereken zamanlar olduğunu düşünüyorum.
  Emeğinize sağlık…
  Sağlıklı günler

 2. GÖNÜL dedi ki:

  Doktor yüreğine kalemine saglik. Aydınlatıcı bilgiler için tesekkur ederim

BİR YORUM YAZ