Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

KORONA İLE GELEN KAYGI VE AÇ GÖZLÜLÜK

Hüseyin Gündoğdu

Hüseyin Gündoğdu

Dostlar,

İsteseniz de istemeseniz de sosyal mesafeli ve maskeli yeni bir hayat tarzı ile yaşamaya alışacağız. Çünkü KORONA PANDEMİSİ öyle küçümsenecek bir durum değil. Şu ana kadar dünyada 350 bine yakın can almış görünüyor. Yaşadığımız son üç-beş aylık süreçte toplum üzerinde oluşturduğu yıkıcı etki araştırılmış. Ankara Sosyal Araştırma Merkezinin (ANAR), 26 il ve 2043 kişi ile yapılan salgın anketinde ilginç sonuçlar ortaya çıkmış. Ankete katılanların %50’si gelirlerinin azaldığını, %36’sı borçlarının arttığını belirtmiştir. Ankete katılanların %15’i işlerini kaybetmiştir. Ankete katılanların büyük kısmı, normalleşmenin en az bir yıl sürebileceğini tahmin etmişlerdir.

Dostlar,

Anketten çıkan sonuç, bize toplumda gelecekle ilgili kaygıların büyüdüğünü gösteriyor.

 • Toplum ekonomik küçülme tehlikesi ile karşı karşıya kalabilir. Öyleyse bazı tutum ve davranışlarımızı yeniden gözden geçirip tüketimi azaltmalı ve hep birlikte üretime yönelmeliyiz.
 • Sosyal açıdan, geçmişten gelen bir takım gelenek ve göreneklerimizden Pandemi boyunca sağlığımız için vazgeçebilmeliyiz. Kabul edilemeyen her değişim gereğinden fazla enerji kaybına neden olacaktır.
 • Sağlıklı yaşam dürtüsü hepimizde mevcuttur. Doğal olarak KORONA PANDEMİSİNİN acımasızlığı nedeniyle endişeye kapılıyoruz. Diğer taraftan, önerilen önlemlere uymadığımızda vicdan azabı yaşamıyor da değiliz.

Tekrar vurgulamakta fayda görüyorum. Bilim insanları pandeminin en az bir yıl daha sürebileceğini ön görüyorlar. Çünkü şu andaki mevcut virüsün sık sık mutasyona uğradığını tespit ediyorlar. En son Hollanda’nın Amsterdam Üniversitesi Tıp Fakültesinin çalışmasında; Covid-19 ile enfekte olup iyileşenlerde gelişen KORUYUCU BAĞIŞIKLIĞIN 6 ay içinde kaybolduğunu tespit etmişler.

Bir diğer olumsuz durum, aşı çalışmalarının henüz istenilen düzeye ulaşamamasıdır. Bu nedenle Pandemi Bilim Kurulunun, toplumumuza önerdiği korunma yöntemlerine harfiyen uymak zorundayız.

Bu süreç boyunca, Korona Pandemisi tam olarak kontrol altına alınıncaya kadar SOSYAL MESAFE KURALINA, MASKE TAKMA ZORUNLULUĞUNA, EL DEZENFEKSİYONU VE GENEL HİJYEN KURALLARINA çok dikkat etmeliyiz.

 • Toplumsal sorumluluklarımızı da unutmayalım. Ulusun ya da toplumun zenginleşmesi, büyümesi, gelişmesi ve en yüksek refah düzeyine ulaşabilmesi için o toplumu oluşturan bireylere büyük görevler düşer. Bireylerin samimiyeti, içtenliği, dürüstlüğü, koruyuculuğu, paylaşımcılık ve hoşgörü sahibi yaklaşımları ile toplumumuzda huzursuzluk, fakirlik, mutsuzluk ve adaletsizlik son bulur. İşte o zaman insanımız şu anda yaşadığı kaygıları duymayacaktır. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) bir hadisinde “Yanı başındaki komşusu açken, tok yatan gerçek mümin değildir” der. Bu hadis yardımlaşmayı, paylaşımcılığı çok güzel tarif eder.

 

Devletimiz sosyal yardım yoluyla pandemi döneminde ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza 1000 ‘er TL yardım yapmaya çalışmıştır. Gerçek ihtiyaç sahiplerinin başvurularının yanında; 8 aracı olan, yazlığı olan ve evi hatta dükkanları olan AÇ GÖZLÜ VİCDAN FUKARALARININ başvurularına ne buyurulur?

Bu şahısları esefle kınıyor ve de Rabbime havale ediyorum.

 

Hükümetimiz, Yerel Yönetimlerimiz ve duyarlı vatandaşlarımız, ihtiyaç sahibi insanlarımıza ulaşıp yardımcı olmaya çalıştılar ve de halen bu yardımlar devam ediyor. Bu çalışmayı sürdürenlerin daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Gerçekten ihtiyacı olanlarla, olmayan vicdan fakirlerini iyi ayırt etmelidirler.

 

Pandemi hayatımızda uzun süre yer alacağa benziyor.

Önümüzdeki dönemde şimdiye kadar alınan önlemler birer birer kaldırılacaktır. Tehlike geçmediğine göre, kendimiz ve sevdiklerimiz için daha dikkatli olmak zorundayız. Mümkün olduğunca kapalı ve kalabalık ortamlara girmeyeceğiz. Açık ve havadar yerleri tercih edeceğiz. Sosyal mesafeyi ve maske takmayı ihmal etmeyeceğiz.

 

KORONASIZ KALINIZ

SAĞLIKLI KALINIZ

SUYA – SABUNA DOKUNMAYA DEVAM!!!

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
DİKKAT!!! - 26 Haziran 2020
BABALAR GÜNÜ! - 20 Haziran 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. GÖNÜL dedi ki:

  Doktor bey çok hızlı normalesmedik mi
  Ayrıca uyarıların için teşekkür ederim
  Kaleminize yüreğinize sağlıķ

BİR YORUM YAZ