Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

KORKUSUZ KORKAKLAR…

admin

admin

Zaman zaman çok önemli konularda karar vermek zorunda kalırız. Her ne kadar olay bizden önce karar verilerek sonuçlandırılması gerekse de  bazı risklerden dolayı kimse karar verip risk almaz sonuçta olay size kadar gelip dayanır.
Maalesef Türkiye’de kurumlarda karar alma mekanizmaları asla istenildiği gibi işlemez. Hep topu başkasına atarız. Çünkü korkarız. Biliriz ki işlemin sonunda yanış bir ortam oluşur, yada istenilen hedefe ulaşılmayacağı anlaşılırsa hesap bize sorulacak, hedef tahtasına biz oturtulacağız.
Tam bu nokta da kişisel menfaatler ön plana çıkar ve karar almaktan imtina ederiz.
Devlet işlerine bakalım… Yeni sistemde artık eskisi gibi Büyük Millet Meclisi pek etkili değil. Bunun yerine Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi yetkili. Uygulama da görüldü ki; en küçük bir kararda bile olay en başa, Cumhurbaşkanının onayına kadar gitmektedir. Nedeni çok basit daha ilk kademede bile çözülebilecek bir olay bir üst makama aktarıla aktarıla en üst makama kadar çıkmaktadır.

Bunun en somut örneği evvelki yıl teog sınavlarında yaşandı. Milli eğitim komisyonun da hazırlanıp müsteşar ve bakan onayı ile yapılabilecek bir değişiklik kimsenin inisiyatif almamasıyla konu Cumhurbaşkanı’na kadar geldi dayandı ve sonunda Olayı Sn Cumhurbaşkanı gündeme taşıdı ve kamuoyu ile paylaştı. Bunun gibi sayısız örnek verilebilir. O zaman şu soruyu sorabiliriz. Her karar da hiç kimse yetkili olduğu halde neden inisiyatif kullanmamaktadır?
Ülkemizde maalesef başta memurlar olmak üzere müdürü, amiri korkutulmuş sindirilmiştir. Çünkü en küçük yanlış bir kararda olayın sorumluluğu son imzayı atanın üzerine yıkılmakta, bırakın soruşturmaları, memleketin en ücra köşelerine kadar sürgün edilebilmektedir. Durum böyle olunca da işler ister istemez sürüncemede kalmaktadır.
Somut bir örnek vereyim: Atatürk Mahallesi’ndeki mevcut Balıkesir Devlet Hastanesi’nde doktor yokluğundan aşırı izdiham yaşanmakta ve kesinlikle bu soruna çözüm bulunamamaktadır. Bu durumda ise en fazla mağduriyeti hastalar yaşamaktadır. Sorun dönerli doktor görevlendirmesiyle çözülmeye çalışmaktadır. Yeni Şehir Hastanesi’nden doktorlar dönüşümlü olarak devlet hastanesine gelerek hasta muayene etmektedirler, daha doğrusu edememektedirler.

Çok mu zor devlet hastanesine kadrolu doktor tahsisi?

Zor demek ki!

O halde soruyorum: İl sağlık müdürleri ne işe yaramaktadır?

Eğer bu kadar basit bir sorunu çözemiyorsan neden o koltuğu işgal ediyorsun?

Diyelim konuyu mesleki kariyerin  açısından riskli görüyorsun, o zaman hemen bakanlığı devreye sokarsın, kısaca inisiyatif alırsın, ama nerede?
Olay asla sadece hastanelerimizle kısıtlı değil, hemen her kurum da böyle. Efendiler böyle devlet yönetimi olmaz. Bakıyorsun ilin kaymakamı var, valisi var, çok ilginçtir ki çoğu zaman meseleleri onlar da halledememektedir. Ben inanıyorum kurum amirleri çoğu zaman sorunları Mülki amirlere dahi iletmemektedirler.
Sizlere bundan 3-5 ay önce başından geçen bir olayı anlatayım da değerlendirmeyi siz yapın. Bulunduğum apartmanın bir dairesi günlük olarak kiraya verilmektedir. Daha  doğrusu amaç dışı kullanılmakta, binada herkes rahatsız, ancak kesinlikle bir çözüm bulunamamaktadır. Sırasıyla, muhtar, asayiş polisi ve hatta şube emniyet müdürlüğüne konu defalarca iletildiği halde sorun çözülmedi değişik sebeplerden. Sonunda Sayın Valimiz’den randevu talep edip makamına gittim. Sayın Valim çok güzel karşıladı iyi bir sohbetimiz oldu ve mecburen yaşadığımız mağduriyeti anlattım. İnanırmısınız Vali beyin emri ile olay iki günde çözüldü. Çünkü kanun maddeleri açıkça ihlal edilmekteydi. Ama dedim ya herkes korkmakta, ya ”başım belaya girerse” endişesi taşımaktadırlar. Sonuçta Vali beyi meşgul etmek durumunda kalınmıştır. Oysa herkes görevini tam yapsa sorun daha en başta kolayca çözülecekti.
Konu başlığına dönecek olursak. Bizim sıkıntımız ne kanunlarda ne yönetmeliklerde sorun çapsız yöneticilerde, bizim sıkıntımız inisiyatif almaktan korkan beceriksizlerde.
Karar verme cesaretin yoksa neden o koltukta oturuyorsun. Boşalt o koltuğu, alma o maaşı…!

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ